USA, Rusko i Afrika. Střelby ve školách jsou celosvětový fenomén, včerejší masakr je druhý nejhorší v EU

Střelby ve školách jsou tragickým fenoménem, se kterým se potýkala řada vzdělávacích zařízení po celém světě. Nejtragičtější případy jsou plné ztrát, utrpení a otřesného dopadu na rodiny, školy, potažmo celé společnosti. 

Masakr na střední škole v Columbine (1999, USA)

V dubnu 1999 způsobili dva studenti střední školy v Columbine v Coloradu smrt 13 lidí a zranili dalších 24. Tato událost se zapsala do historie a vyvolala diskuse o bezpečnosti ve školách a masových střelbách v USA.

Masakr na univerzitě Virginia Tech (2007, USA)

V dubnu 2007 došlo na univerzitě Virginia Tech k jednomu z nejhorších masakrů na univerzitě v historii USA. Student Seung-Hui Cho zabil 32 lidí a zranil desítky dalších, než spáchal sebevraždu.

Masakr na základní škole Sandy Hook (2012, USA)

V prosinci 2012 vstoupil ozbrojený muž do základní školy Sandy Hook v Newtownu a zastřelil 20 dětí ve věku 6 a 7 let a 6 dospělých. Tato tragédie vyvolala silnou vlnu diskusí o kontrole zbraní a ochraně dětí ve školách.

Masakr na univerzitě Garissa (2015, Keňa)

V dubnu 2015 provedli členové teroristické skupiny al-Šabáb útok na univerzitu Garissa v Keni. Při útoku bylo zabito 148 lidí, z toho většinu tvořili studenti.

Střelba ve škole Parkland (2018, USA)

V únoru 2018 vnikl bývalý student střední školy Stoneman Douglas na Floridě na školní pozemky a zastřelil 17 lidí. Tato událost vyvolala debaty o omezení dostupnosti palných zbraní a zlepšení bezpečnosti ve školách.

Masakr na střední škole v Kazani (2019, Rusko)

V květnu 2019 došlo na střední škole v Kazani v Rusku k útoku, při kterém student zabil 9 lidí a zranil desítky dalších. I tato tragédie zdůraznila potřebu posílení bezpečnostních opatření ve školách po celém světě.

Střelba na univerzitě v Osmánábádu (2014, Pákistán)

V lednu 2014 ozbrojení útočníci vnikli do univerzity v Osmánábádu v Pákistánu a zastřelili 132 studentů a 9 zaměstnanců. Tragédie poukázala na to, že nejen osamocení střelci, ale i teroristé jsou hrozbou pro vzdělávací instituce.

Masakr na střední škole Kerch (2018, Krym)

V říjnu 2018 student střední školy na Krymu zaútočil na své spolužáky a učitele, přičemž zabil 20 lidí a zranil několik dalších, než spáchal sebevraždu.

Střelba na střední škole ve Winnendenu (2009, Německo)

Nejhorší střelecký útok ve škole v EU. Sedmnáctiletý student zabíjel při vyučování na střední škole v západoněmeckém Winnendenu, přičemž o život připravil 15 lidí, z toho devět školáků. Poté spáchal sebevraždu.

Střelba na pražské FF UK (2023, Česko)

Na náměstí Jana Palacha v Praze se ve čtvrtek odehrál nejhorší případ střelby v historii Česka a druhý nejhorší v EU. Útočník David K vraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po útoku je 11 vážně zraněných, 8 středně závažně, 5 lehce zraněných a 14 obětí. Střelec následně spáchal sebevraždu. Před činem podle policie zřejmě zabil svého otce na Kladensku.

Související

Více souvisejících

střelba zbraně střelba na pražské FF UK (21.12.2023)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy