USA zaútočily v Sýrii na zařízení využívané íránskými revolučními gardami

V pátek brzy ráno provedly Spojené státy útoky na dvě lokality ve východní Sýrii, které byly využívány militanty spojenými s íránskými revolučními gardami. Podle Pentagonu šlo o reakci na útoky proti americkým silám v Iráku a Sýrii a není mezi nimi spojitost s válkou mezi Izraelem a hnutím Hamás.

Spojené státy provedly údery zhruba brzy ráno pomocí dvou letounů F-16 poblíž města Búkamál u hranic s Irákem. Nálety zasáhly skladiště zbraní a munice, není ale jasné, zda si útok vyžádal oběti.

Ministr obrany USA Lloyd Austin uvedl ve svém prohlášení, že tyto precizní útoky byly provedeny jako obranná reakce na sérii nedávných a převážně neúspěšných útoků na vojenský personál Spojených států v Iráku a Sýrii, které byly spáchány milicemi podporovanými Íránem.

Austin zdůraznil, že prezident Joe Biden vydal rozkaz k těmto útokům s cílem ukázat, že Spojené státy nebudou tolerovat takové útoky a budou ochraňovat svůj personál a své zájmy.

Ministr obrany USA také podotkl, že tyto operace proti proiránským milicím nesouvisí s izraelským konfliktem s Hamásem. Zároveň uvedl, že USA nechtějí rozšíření konfliktu, ale pokud budou proiránské skupiny pokračovat ve svých útocích, Spojené státy nebudou váhat přijmout další opatření k ochraně svých jednotek v regionu.

Americká vojenská zařízení v Iráku se od 17. října stala terčem alespoň 12 útoků a čtyři útoky zasáhly základny v Sýrii, na obou slouží američtí vojáci.

Generál Pat Ryder uvedl, že během dvou z těchto útoků bylo zraněno 21 amerických vojáků. Většina těchto útoků byla připisována skupině Islámský odpor, která tvrdila, že jedná v odvetě za podporu, kterou Spojené státy poskytují Izraeli v jeho konfliktu s palestinským radikálním hnutím Hamás.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Sýrie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy