"Už vás neuznáváme jako samostatné." Tchaj-wan poprvé v historii přišel o spojence, Čína slaví

Vláda malého tichomořského ostrova Nauru dnes oznámila přerušení diplomatických vztahů s Tchaj-wanem a rozhodla se uznat Čínu. Nauru je prvním diplomatickým spojencem Tchaj-wanu, který po prezidentských volbách rozhodl ukončit spolupráci ve prospěch Číny. 

Prezident David Adeang oznámil toto rozhodnutí v projevu, který byl zveřejněn na Facebooku. Nauru nebude dále uznávat Tchaj-wan jako samostatnou zemi, ale jako "neoddělitelnou součást území Číny".

"Vláda republiky Nauru dnes oznamuje, že v nejlepším zájmu republiky a lidu Nauru se přesuneme k principu jednotné Číny, který je v souladu s rezolucí OSN 2758, která uznává Čínskou lidovou republiku (ČLR) jako jedinou zákonnou vládu zastupování celé Číny a usilující o obnovení plných diplomatických vztahů s Čínskou lidovou republikou (ČLR)," uvedl.
 
Tchaj-wan následně oznámil přerušení diplomatických vztahů s Nauru "na ochranu národní důstojnosti". Čína přivítala rozhodnutí Nauru a zdůraznila, že Tchaj-wan je neodcizitelnou součástí Číny.

"Jako suverénní a nesvislý stát, Nauru oznámilo... že přerušilo takzvané diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a je ochotno obnovit vztahy s Čínou, " uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.

Nauru bylo jednou ze 13 zemí, které oficiálně uznávaly Tchaj-wan. Rozhodnutí tamní vlády přerušit diplomatické vztahy s Tchaj-wanem bude Peking zřejmě považovat za převratné.

Vítězem prezidentských voleb na Tchaj-wanu se stal odpůrce Číny William Laj. Získal 40,1 % hlasů voličů. Jeho hlavní konkurent Chou Jou-i z konzervativní nacionalistické strany Kuomintang (KMT) získal 33,4 % hlasů, zatímco kandidát Tchajwanské lidové strany (TPP), Kche Wen-če, obdržel podporu 26,5 % voličů.

Doporučené články

Předvolební atmosféru ovlivnilo napětí s Čínou, která má největší obavy z vládnoucí DPP, prosazující nezávislost. Čína opakovaně hrozila vojenským zásahem k obnovení kontroly nad Tchaj-wanem.

Opětovné spojení Číny a Tchaj-wanu zůstává podle Pekingu "nevyhnutelné". Prohlásil to poté, co byly zveřejněny výsledky prezidentských a parlamentních voleb na Tchaj-wanu. Spojené státy nepodporují nezávislost Tchaj-wanu, uvedl v sobotu americký prezident Joe Biden po zveřejnění výsledků voleb. 

"Nezávislost Tchaj-wanu nepodporujeme," uvedl Biden v reakci na sobotní prezidentské volby. Několik hodin před otevřením volebních místností na Tchaj-wanu přitom Washington prohlásil, že narušení voleb ze strany jakékoli země bude neakceptovatelné.

Na výsledky voleb reagoval v sobotu i americký ministr zahraničí Antony Blinken, který pogratuloval Lajovi k vítězství. Blinken v prohlášení uvedl, že Spojené státy mají stále "závazek vůči míru a stabilitě napříč Tchajwanským průlivem a vůči mírovému řešení rozdílů bez donucování a nátlaku".

Podle Pekingu výsledky hlasování ukázaly, že tchajwanská vládnoucí Demokratická pokroková strana (DPP) "nemůže reprezentovat hlavní veřejné mínění na tomto ostrově". DPP při volbách ztratila dosavadní většinu v parlamentu.

Související

Tchaj-Wan

Dal Trump Číně do rukou „dokonalý manuál“ proti Tchaj-wanu?

Nedávné dramatické dopadení venezuelského prezidenta Nicoláse Madura elitními americkými komandy Delta Force otřáslo světovou diplomacií, ale nikde nevyvolalo tak rozporuplné reakce jako v Číně. Pro oficiální Peking představuje pád Madura citelnou ránu. Jen několik hodin před samotnou operací „Absolute Resolve“ se totiž Maduro v Caracasu sešel s hlavním čínským vyslancem pro Latinskou Ameriku, aby demonstroval „bratrské pouto“ obou zemí. O něco později byl však Maduro ve své rezidenci zajat a Čína přišla o jednoho ze svých nejbližších strategických partnerů v regionu.
stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu

Čínská armáda v pondělí ráno zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu. Manévry s názvem „Mise spravedlnosti 2025“ zahrnují simulaci totální blokády klíčových přístavů, útoky na námořní cíle a nácvik odražení případného zásahu mezinárodních sil. Peking tyto kroky otevřeně označuje za „přísné varování“ silám usilujícím o nezávislost ostrova a reakci na to, co nazývá vnějším vměšováním.

Více souvisejících

Tchaj-Wan Nauru

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Martina Sáblíková

Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu

Až bude ve čtvrtek na programu v rámci Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo pětikilometrový rychlobruslařský závod žen, čeští fanoušci v něm budou moct fandit loučící se legendě Martině Sáblíkové. Ta totiž dostala svolení od lékařů, že se může závodu zúčastnit poté, co nemohla kvůli nemoci závodit na tříkilometrové trati.

před 1 hodinou

Věda, ilustrační fotografie

Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu

Jedenáctý únorový den je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Osoby něžného pohlaví se v minulosti velmi obtížně prosazovaly na poli vědy. Musely se potýkat s předsudky či urážkami. A některé pro milovanou vědu dokonce obětovaly svůj život.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v úterý setkal se dvěma umělci, které po jejich účasti na nedávné demonstraci vyzval k jednání. Podle Aleše Cibulky a Michala Jagelky nepanovala shoda prakticky na ničem. Klempíř se v pondělí mohl zúčastnit veřejné debaty v jednom z pražských divadel, kam ale nepřišel. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa

V úterý již čtvrtým soutěžním dnem pokračovaly 25. hry zimní olympiády. Závodilo se například na svahu v Bormiu v týmové lyžařské kombinace kombinující sjezd a slalom. Zatímco v pondělí v tomto specifickém závodu závodili muži, nyní se ke slovu dostaly ženy. Česká republika měla ve startovním poli hned čtyři ve dvou dvojicích – první pár Martina Dubovská-Barbora Nováková skončil šestnáctý, druhý český pár Elisa Maria Negriová-Alena Labaštová dojel na osmnáctém místě. Závod před Němkami a Američankami vyhrály Rakušanky Ariane Rädlerová a Katharina Huberová. Tento závod byl sledován i proto, že se v něm po dvou letech představila i Slovenka Petra Vlhová. V jízdě v boulích se pak představil Čech Matyáš Kroupa, kterému se ale zatím z kvalifikace do finále postoupit nepodařilo.

před 7 hodinami

Kanadská policie

Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých

Tragická střelba se v úterý odehrála v malém městě Tumbler Ridge v kanadském státě Britská Kolumbie. Sedm lidí zemřelo v budově střední školy, další dva lidé přišli o život na jiném místě. Po smrti je i útočník. O události informovala americká stanice NBC News. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA

Dá se říct, že české hokejistky zakončily základní skupinu tak, jak ji začaly, tedy prohrou 1:5 se zámořským soupeřem. Zatímco v úvodu olympijského turnaje v Miláně svěřenkyně trenérky Carly MacLoedové prohrály s Američankami, na závěr skupiny jasně podlehly i Kanaďankám. Nadále se tak tedy ukazuje, že hokejistky USA i Kanady jsou pro Češky zatím jen těžko dosažitelným cílem.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek

Málokdo z českých fanoušků čekal, že by snad mohl být na právě probíhajících zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d'Ampezzo k vidění nějaký úspěch v rámci mužského běžeckého lyžování. Čtvrtý soutěžní den 25. her zimní olympiády ale právě takový nečekaný úspěch přinesl, jakkoli to neskončilo cenným kovem. Senzačně na pátém místě totiž ve sprintu skončil Jiří Tuž, který už v kvalifikaci ukázal, že se s ním musí počítat až do samotného konce. Pro své již sedmé olympijské zlato si v závodě dojel Nor Johannes Klaebo. V ženském sprintu se naopak nepodařilo do finále postoupit sedmé závodnici z olympijského skiatlonu. Kateřina Janatová se do semifinále nedostala o pouhou jednu desetinu sekundy.

včera

včera

Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů

Meteorologická zima se chýlí ke svému závěru, v březnu už totiž pro meteorology začíná jaro. Teploty také mají pozvolna stoupat, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové ale nevyloučili pokles teplot pod průměr v závěru února. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy