Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla 179 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.
Letadlo jihokorejské letecké společnosti, které se v neděli zřítilo na letišti Muan International Airport, vyslalo nouzové volání krátce poté, co jej kontrolní věž varovala před přítomností ptáků v oblasti. Informaci zveřejnilo ministerstvo dopravy na tiskové konferenci.
Při prvním pokusu o přistání na dráze č. 01 kontrolní věž upozornila posádku na riziko střetu s ptáky. Asi minutu poté pilot vyslal nouzový signál „mayday“. Kontrolní věž nařídila změnu směru přistání na opačnou dráhu č. 19.
Pilot následoval pokyny, ale letadlo narazilo do navigačního zařízení na zemi a následně se zřítilo do zdi. K havárii došlo přibližně dvě minuty po vyslání nouzového signálu. Vyšetřovatelé stále zkoumají okolnosti nehody.
Vyšetřovací tým již našel záznamové zařízení letových dat, známé jako černá skříňka, ale záznam hlasové komunikace zatím objeven nebyl. Tyto černé skříňky poskytují klíčové informace pro analýzu leteckých nehod.
Podle Hasičského sboru provincie Jižní Čolla stoupl počet obětí na 179. Přežili tak pouze dva členové posádky – muž a žena. Z celkového počtu obětí bylo zatím identifikováno 54 mužů a 57 žen, pohlaví zbylých obětí zatím nebylo určeno.
Na palubě letu Jeju Air č. 2216, který vyrazil z Bangkoku, bylo celkem 181 pasažérů a členů posádky, píše CNN.
Společnost Boeing, jejíž letoun 737-800 havaroval, vyjádřila soustrast rodinám obětí a oznámila, že je v kontaktu s provozovatelem letu, společností Jeju Air.
„Jsme ve spojení s Jeju Air ohledně letu 2216 a jsme připraveni poskytnout podporu,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.
„Upřímnou soustrast rodinám, které přišly o své blízké. Naše myšlenky zůstávají u cestujících a posádky,“ dodal Boeing.
Model 737-800 je považován za spolehlivý letoun s vynikající bezpečnostní bilancí. Přesto americký výrobce čelil v posledních letech krizím, včetně dvou tragických havárií modelu 737 Max, které vedly k rozsáhlému vyšetřování a přiznání viny za podvod vůči Federálnímu úřadu pro letectví (FAA) při certifikačním procesu.
Související
Na letišti v Louisville se krátce po startu zřítilo letadlo
Za tragédii letounu Air India může Boeing, tvrdí rodiny obětí. Podaly žalobu
Letecké nehody , Jižní Korea , Breaking News
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 minutami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
před 18 minutami
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
před 1 hodinou
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno před 1 hodinou
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 2 hodinami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 2 hodinami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 2 hodinami
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 4 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 5 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 5 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 6 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
Austrálií v neděli otřásl teroristický útok na populární pláži Bondi v Sydney. Cílem dvou střelců se stala židovská komunita, o život přišlo nejméně 12 lidí. Čin odsoudil australský premiér Anthony Albanese. Bilance tragické události ještě nemusí být konečná.
Zdroj: Lucie Podzimková