V polské zbrojařské továrně na jih od Varšavy došlo v pondělí k výbuchu a následně k požáru. Mimořádnou událost podle informací agentury DPA a portálu Onet.pl nepřežil nejméně jeden pracovník. Polsko v poslední době podle úřadů překazilo sabotáže či žhářské útoky.
Obětí je devětapadesátiletý zaměstnanec zbrojovky, uvedl mluvčí policie pro zpravodajskou stanici TVN24. Podle dosavadních zjištění došlo k výbuchu v jednom ze skladů společnosti MESKO ve městě Skarżysko-Kamienna kolem 11. hodiny. Následně vypukl požár. Jeden člověk byl se zraněním převezen do nemocnice.
Požár se podařilo uhasit, příčina události je předmětem vyšetřování. Výbuch zasáhl novější část komplexu, informovala ředitelka firmy. Mezi výrobky společnosti patří protitankové řízené střely a protiletadlové raketové systémy krátkého dosahu.
Polský premiér Donald Tusk v květnu bez dalších detailů uvedl, že Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů. Ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz už předtím uvedl, že polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy.
Kosiniak-Kamysz tehdy zmínil, že tajné služby již oznámily zatčení několika lidí. "Byly zadrženy osoby podezřelé ze sabotáže a skutků namířených proti zájmům Polska, které mohly na důležitých místech způsobit požáry," dodal.
Související
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Jan Darmovzal je zpět v Česku. Na letišti s ním přistál vládní speciál
Aktualizováno včera
Ve Španělsku se srazily rychlovlaky převážející stovky lidí. Nejméně 10 mrtvých a sto zraněných
včera
Experti nad Trumpovým zájmem o Grónsko kroutí hlavou. Čína a Rusko musí mít obrovskou radost, varuje EU
včera
Letadlo s vězněným Čechem je na cestě domů. V Praze přistane dnes večer
včera
Ukrajinci si do konce války nezatopí? Ruský plán, jak donutit Kyjev ke kapitulaci, znepokojuje experty
včera
Ať si nejprve ověří informace, vzkázal Pavel Macinkovi. Vysvětlil, jak to je s letouny pro Ukrajinu
včera
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
včera
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
včera
Trump zpoplatní členství v mírové radě pro Gazu. Od států za ni bude chtít neuvěřitelnou částku
včera
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
včera
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
včera
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
včera
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
včera
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
včera
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
17. ledna 2026 21:59
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
17. ledna 2026 21:14
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
17. ledna 2026 19:58
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
17. ledna 2026 18:41
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno 17. ledna 2026 18:14
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
Jednání o novém vedení ODS na pražském kongresu přineslo zvrat, o kterém se na sjezdu v zákulisí podle informací serveru EuroZprávy.cz spekulovalo celý den. O post statutárního místopředsedy se měla původně utkat dvojice silných kandidátů – senátor Martin Červíček a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Červíček se však na závěr svého nominačního projevu rozhodl z boje odstoupit a vyzval delegáty, aby podpořili jeho soupeře Portlíka.
Zdroj: Libor Novák