Rakouské záchranné složky v pondělí na hoře Kasberg vyzvedly trosky malého letadla, které se v oblasti zřítilo během sobotního letu z České republiky. Neštěstí nepřežili čtyři lidé, dva muži a dvě ženy. Podle hornorakouské policie jde nejspíš o Čechy.
Podle veřejnoprávní ORF byl vrak malého stroje nalezen v lokalitě Ledová jáma, která se nachází v nadmořské výšce kolem 1500 metrů nad mořem. Záchranáře na místo dopravil vrtulník.
Záchranářům přálo počasí, protože nesněžilo a moc nefoukalo. I tak na místě panovaly složité podmínky kvůli silné vrstvě sněhu, z něhož muselo být letadlo vyhrabáno. Vyprošťování vraku se podařilo dokončit brzy odpoledne.
Sobotní leteckou havárii v Rakousku s největší pravděpodobností nepřežili čtyři Češi, uvedla hornorakouská policie v nedělní tiskové zprávě. Totožnost obětí, mezi nimiž jsou dva muži a dvě ženy, je však nadále ověřována ve spolupráci s českými úřady. V případu byla nařízena pitva.
Rakouští policisté ve zprávě informovali, že vyšetřováním zjistili, že malé letadlo vzlétlo z České republiky a bylo na cestě do Chorvatska. Podle dřívějších informací měl stroj startovat ve středočeské Příbrami a mířit na Istrii.
Rakouský deník Kronen Zeitung už v sobotu napsal, že pátrání po malém letounu trvalo několik hodin. Zapojili se do něj hasiči, záchranáři i policisté za pomoci dvou vrtulníků. V troskách letadla byli nalezeni čtyři mrtví lidé, vyšetřování neštěstí si převzal hornorakouský úřad kriminální policie.
Policie dále sdělila, že v oblasti panovaly v době nehody špatné povětrnostní podmínky. Panuje proto podezření, že právě z toho důvodu ztratil pilot kontrolu. Počasí komplikovalo i následné pátrání, potíže dělalo především až 70 centimetrů nového sněhu ve strmém terénu.
Související

Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit
Letecké nehody , Policie Rakousko , Rakousko
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
před 1 hodinou

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
před 1 hodinou

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
před 3 hodinami

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování
včera

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky
včera

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně
včera

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren
včera

Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
včera

Novinky o případu tragédie na Trojském mostě. Mladík byl ještě nezletilý
včera

Tragédie v Gaze. Útok dronu nepřežilo i několik dětí, Izraelci přiznali chybu
včera

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži
včera

Fiala píše Ficovi. Slováky v dopise žádá o podporu protiruských sankcí
včera

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga
včera

Nedělní bouřky budou spíše ojedinělé. Meteorologové vysvětlili, proč platí výstraha
včera

Dánové v čele Evropy. Nejvyšší prioritu má "zelená" a bezpečnost
včera

Mladík se v Praze tragicky zřítil z mostní konstrukce. Případ řeší policie
včera

Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít
včera

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD
včera

Bouřlivé počasí je zpět. Meteorologové varují před kroupami a přívaly deště
včera
Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém
Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.
Zdroj: Jakub Jurek