V Rakousku vyprostili letoun, který spadl při letu z ČR. Nepřežili čtyři lidé

Rakouské záchranné složky v pondělí na hoře Kasberg vyzvedly trosky malého letadla, které se v oblasti zřítilo během sobotního letu z České republiky. Neštěstí nepřežili čtyři lidé, dva muži a dvě ženy. Podle hornorakouské policie jde nejspíš o Čechy. 

Podle veřejnoprávní ORF byl vrak malého stroje nalezen v lokalitě Ledová jáma, která se nachází v nadmořské výšce kolem 1500 metrů nad mořem. Záchranáře na místo dopravil vrtulník. 

Záchranářům přálo počasí, protože nesněžilo a moc nefoukalo. I tak na místě panovaly složité podmínky kvůli silné vrstvě sněhu, z něhož muselo být letadlo vyhrabáno. Vyprošťování vraku se podařilo dokončit brzy odpoledne. 

Sobotní leteckou havárii v Rakousku s největší pravděpodobností nepřežili čtyři Češi, uvedla hornorakouská policie v nedělní tiskové zprávě. Totožnost obětí, mezi nimiž jsou dva muži a dvě ženy, je však nadále ověřována ve spolupráci s českými úřady. V případu byla nařízena pitva. 

Rakouští policisté ve zprávě informovali, že vyšetřováním zjistili, že malé letadlo vzlétlo z České republiky a bylo na cestě do Chorvatska. Podle dřívějších informací měl stroj startovat ve středočeské Příbrami a mířit na Istrii. 

Rakouský deník Kronen Zeitung už v sobotu napsal, že pátrání po malém letounu trvalo několik hodin. Zapojili se do něj hasiči, záchranáři i policisté za pomoci dvou vrtulníků. V troskách letadla byli nalezeni čtyři mrtví lidé, vyšetřování neštěstí si převzal hornorakouský úřad kriminální policie. 

Policie dále sdělila, že v oblasti panovaly v době nehody špatné povětrnostní podmínky. Panuje proto podezření, že právě z toho důvodu ztratil pilot kontrolu. Počasí komplikovalo i následné pátrání, potíže dělalo především až 70 centimetrů nového sněhu ve strmém terénu. 

Související

Záběr zachycující zřícení letounu Il-76.

Tvrdíte, že na palubě letadla byli Ukrajinci? Tak nám je vydejte, vyzval Kyjev Moskvu. Rusko odmítá

Ukrajina opakovaně vyzvala Rusko, aby vydalo těla ukrajinských válečných zajatců, kteří podle tvrzení ruských úřadů zahynuli 24. ledna při havárii ruského vojenského letadla. Prohlásil to podle agentury Interfax představitel hlavní správy ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov. Rusko ale s vydáním těl nesouhlasí a podle médií tvrdí, že žádnou žádost nedostalo.

Více souvisejících

Letecké nehody Policie Rakousko Rakousko

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy