V Sýrii je po zemětřesení bez střechy nad hlavou až 5,3 milionu lidí, odhaduje OSN

Pondělní zemětřesení připravilo v Sýrii o střechu nad hlavou až 5,3 milionu lidí, odhadl dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Na izolovaný sever země, který se už před katastrofou potýkal s důsledky více než deset let dlouhé občanské války, míří 14 nákladních aut s humanitární pomocí, dnes podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) překročily syrsko-tureckou hranici. 

Tempo pomoci Sýrii dnes tvrdě kritizovali záchranáři z organizace Bílé přilby. Syrská vláda mezitím schválila dodání humanitární pomoci do oblastí v držení opozice.

UNHCR se podle své zástupkyně v Sýrii soustředí hlavně na poskytnutí přístřeší a pomoci, jako jsou stany, plastové fólie, karimatky a zimní oblečení. Agentura připomněla, že v zemi bylo už před zemětřesením v důsledku války vysídleno 6,8 milionu lidí. Některé lidi konflikt, který začal v roce 2011, připravil o domov několikrát.

Pomoc veze i více než desítka nákladních aut. "Konvoj veze elektrické ohřívače, stany, přikrývky a další věci na pomoc lidem, kteří byli vysídleni v důsledku katastrofálního zemětřesení," uvedl mluvčí IOM Paul Dillon. Dodal, že pomoc směřuje do provincie Idlib.

Podle Bílých přileb, které působí v regionech ovládaných povstalci, je ale zatím pomoc zcela nedostatečná. Reakci OSN, která by se podle ní měla omluvit syrskému lidu, označila organizace dokonce za katastrofickou. "Máme obrovský nedostatek vybavení a paliva ke zprovoznění nástrojů, sanitek a aut," řekl BBC představitel Bílých přileb. Ze sutin domů se podle něj na začátku ozývaly hlasy, ale ty pomalu utichaly a pomoc nedorazila.

Oblast pod kontrolou syrských povstalců podle Bílých přileb od zemětřesení do dneška nedostala žádnou pomoc s výjimkou šesti kamionů, které dorazily ve čtvrtek. Ty však byly podle organizace součástí konvoje, který nesouvisí se zemětřesením a jen se kvůli němu zpozdil. OSN dnes v reakci uvedla, že komentář Bílých přileb není vůči jejím snahám "fér". "Nejde o normální zemi, kde máte všechny potřebné prostředky - jde o komplexní zeměpisnou situaci a komplexní bezpečnostní záležitosti," řekl BBC koordinátor OSN pro Sýrii Mustafa Binlamlí.

Světový program pro výživu (WFP) mezitím varoval, že mu dochází zásoby na severozápadě Sýrie a vyzval k otevření dalších hraničních přechodů z Turecka. V oblasti podle WFP teď potřebuje humanitární pomoc kolem 90 procent obyvatel.

Syrská vláda dnes odpoledne uvedla, že souhlasí s poskytnutím pomoci oblastem pod kontrolou opozice. Pomoc bude distribuovat ve spolupráci s OSN, Mezinárodním výborem Červeného kříže a Syrským arabským červeným půlměsícem, napsala podle agentury Reuters syrská státní média.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes na twitteru vyzval k okamžitému příměří v Sýrii a "plnému respektování lidských práv a závazků humanitárního práva, aby se pomoc dostala ke všem".

Ankara podle Reuters zvažuje otevření hraničního přechodu do syrské oblasti ovládané protivládními rebely i do té pod kontrolou režimu prezidenta Bašára Asada. Nyní je otevřen jen jeden hraniční přechod mezi Tureckem a částí Sýrie v držení opozičních sil a i ten byl po otřesech uzavřen 72 hodin. Pomoc po jeho otevření proudí pomalu, mimo jiné kvůli zničeným cestám.

Související

Více souvisejících

Sýrie Zemětřesení OSN

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 12 minutami

před 19 minutami

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 5 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 5 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy