V Sýrii se dopady nedávného zemětřesení týkají téměř 9 milionů lidí

S dopady nedávného ničivého zemětřesení se v Sýrii potýká nejméně 8,8 milionu lidí a většina z nich potřebuje nějakou formu humanitární pomoci. Uvedla to dnes OSN. Situace v Sýrii byla pro mnoho lidí katastrofální již před zemětřesením, a to v důsledku dlouholeté občanské války a ekonomické krize, napsala agentura DPA.

Podle OSN potřebovalo v Sýrii již před zemětřesením nějakou formu pomoci více než 15 milionů lidí. Občanská válka v zemi, která v roce 2021 měla podle odhadu Světové banky přes 21 milionů obyvatel, trvá již od roku 2011.

Ničivé zemětřesení zasáhlo severozápad Sýrie a jihovýchod Turecka minulý týden v pondělí, celkový počet obětí již překročil 46.000. V Sýrii odhady hovoří o zhruba 6000 obětech. Humanitární pracovníci v povstaleckých oblastech na severozápadě Sýrie si ve dnech po zemětřesení stěžovali na nedostatečnou pomoc ze strany OSN. Šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths nedostatky přiznal.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že do severozápadní Sýrie dorazil konvoj jejích 14 nákladních automobilů s humanitární pomocí. "Tento první konvoj veze 1296 stanů určených pro rodiny, které se v důsledku zemětřesení ocitly bez domova, a 1296 souprav pro izolaci těchto stanů před zimou," uvedla MSF. Dodala, že její další konvoje by měly do severozápadní Sýrie v brzké době dopravit zdravotnické vybavení a další potřeby.

Organizace Lékaři bez hranic rovněž vyzvala ke zvýšení humanitární pomoci v této oblasti. "Naše týmy identifikovaly obrovské neuspokojené potřeby v oblasti pomoci. Ani zdaleka není zajištěn přístup k ubytování a důstojné hygienické podmínky," uvedla. "Pomoc zatím proudí v zanedbatelném množství," dodala.

Související

Více souvisejících

Sýrie Zemětřesení OSN

Aktuálně se děje

před 35 minutami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové Vsi. Výsledky mají být známy během několika dní. Policie na vyšetřování spolupracuje s úřadem bezpečnosti práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy