Vyloučit možnost úniku koronaviru z laboratoře bylo dle šéfa WHO předčasné

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uznal, že bylo předčasné vyloučit možnou spojitost mezi pandemií covidu-19 a únikem viru z laboratoře. Dnes také podle agentury AP řekl, že se obrátil na Čínu s žádostí, aby byla transparentnější ohledně hledání původu koronaviru.

WHO žádá podle svého šéfa Čínu, aby "byla transparentní, otevřená a spolupracovala, zejména co se týče primárních dat týkajících se začátku pandemie, o něž jsme požádali". Snaha vyloučit teorii, že virus SARS-CoV-2 mohl uniknout z laboratoře v čínském Wu-chanu, byla podle něho ukvapená. AP k tomu napsala, že tak Tedros Adhanom Ghebreyesus zpochybňuje závěry WHO z letošního března, podle kterých únik viru z laboratoře byl "mimořádně nepravděpodobný". Dodal, že on sám v minulosti v laboratoři pracoval. "Nehody v laboratoři se stávají," řekl. "A je to běžné," podotkl.

Hlasy, že počátky nynější pandemie covidu-19 je možná nutné hledat v laboratoři ve Wu-chanu, zaznívají v posledních měsících znovu silněji. Přispěl k tomu i americký prezident Joe Biden, který v květnu nařídil tajným službám vyšetřit původ pandemie, a to včetně teorie o tom, že původcem je laboratoř v Číně.

Peking na takové dohady reaguje agresivně a tvrdí, že snahy spojovat původ covidu-19 s wuchanskou laboratoří jsou politicky motivované. Naznačuje, že pandemie mohla začít v nějaké jiné zemi.

Většina vědců se domnívá, že koronavirus se vyvinul u netopýrů, ale jak se přenesl na člověka, zda to bylo prostřednictvím nějakého dalšího zvířete, nebo nějakým jiným způsobem, zatím není jasné.

Podle šéfa WHO je důležité se dozvědět, co se v laboratořích dělo. "Potřebujeme informace, přímé informace o tom, jaká byla situace této laboratoře před pandemií a na jejím začátku," uvedl.

Šéf WHO během pandemie opakovaně chválil Čínu za její rychlost a transparentnost i přesto, že jiní vysoce postavení zástupci zdravotnické organizace si mimo veřejná jednání stěžovali na "mlžení" ze strany svých čínských kolegů.

Související

Více souvisejících

Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy