Walz má poprvé co vysvětlovat. Vance zaútočil na jeho vojenskou kariéru

Republikánský kandidát na viceprezidenta J. D. Vance se nevybíravě opřel do vojenské kariéry svého protikandidáta z Demokratické strany Tima Walze, který se v tomto týdnu stal souputníkem Kamaly Harrisové. 

Vanceovi se nelíbí, že Walz nemá bojové zkušenosti. „Nestrávil ani den v bojové zóně. Nepředstírejte, že jste něco, co nejste. Styděl bych se, kdybych byl na jeho místě a lhal o své vojenské službě jako on,“ vylíčil. Walz podle něj odešel po dvaceti letech vojenské služby, protože se chtěl vyhnout nasazení v Iráku. Server Politico ale upozorňuje, že „neexistuje žádný důkaz, že Walz odešel do důchodu, aby se vyhnul válečnému nasazení“. 

Walz podal registraci pro svou kandidaturu do Kongresu v únoru 2005, měsíc předtím, než se objevily zprávy o možném nasazení Minnesotské národní gardy. Ve Spojených státech není možné, aby voják kandidoval na volenou funkci.

Vance má za sebou kariéru v americké námořní pěchotě, mezi takzvanými mariňáky. Působil jako bojový zpravodaj tohoto útvaru v Iráku, sám ale také bojovou zkušenost nemá.

K viceprezidentskému kandidátovi se rychle přidali další členové republikánů. „Je to něco, jako když rozehrávač velkého týmu odchází od svého týmu těsně předtím, než jde na Super Bowl. Nikdy jsem nic podobného neslyšel,“ prohlásil Mike Waltz, který je členem Sněmovny reprezentantů za stát Florida. 

Vanceovy výroky se nelíbí například někdejšímu šéfovi štábu viceprezidenta Mikea Pence Marcu Shortovi. „Myslím, že politický útok by byl možná účinnější než některé osobní útoky, které se objevily,“ míní. 

Ke kritice Walze se přidala mluvčí kampaně Donalda Trumpa Karoline Leavittová. „Tim Walz je podvodník, který chce zakázat střelné zbraně, o nichž tvrdil, že je nosil ve válce – až na to, že Tim Walz nikdy nebyl nasazen v bojové zóně a lhal o svých záznamech ze služby v Národní gardě,“ vylíčila. 

Nově nominovaný kandidát Demokratické strany Walz nastoupil do Národní gardy v Nebrasce, když mu bylo 17 let. Roku 2001 ukončil dvacetiletou službu a po útocích na Světové obchodní centrum se upsal na další čtyři roky, tedy do roku 2005. Mezi lety 2003 a 2004 byl nasazen v Itálii, aby podporoval ostrahu základny při operaci Trvalá svoboda. 

„Po 24 letech vojenské služby odešel guvernér Walz v roce 2005 do důchodu a kandidoval do Kongresu, kde předsedal záležitostem veteránů a byl neúnavným zastáncem našich mužů a žen v uniformách – a jako viceprezident Spojených států bude i nadále neúnavným zastáncem našich veteránů a vojenských rodin,“ uvedl mluvčí kampaně Kamaly Harrisové James Singer.

Související

Více souvisejících

Tim Walz J. D. Vance prezidentské volby USA 2024 USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce

Americký viceprezident J. D. Vance řekl vojákům v Grónsku, že USA musejí získat kontrolu nad tímto ostrovem v Arktidě, aby zastavili hrozbu, kterou představují Rusko a Čína. Vance také kritizoval Dánsko, které podle jeho slov neodvedlo dobrou práci. Na jeho prohlášení upozornil deník The Guardian. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy