Počet obětí zemětřesení, které zasáhlo jihovýchod Turecka a severozápad Sýrie minulý týden v pondělí, přesáhl 45.000. S odkazem na turecké ministerstvo vnitra dnes agentura Reuters informovala o 39.672 mrtvých v Turecku. V Sýrii je hlášeno na 5800 obětí. I více než deset dní po silných otřesech ze 6. února záchranáři nalézají živé lidi pod troskami budov.
Turecká bilance od čtvrtečního rána stoupla o další skoro dva tisíce, zatímco syrská čísla se v posledních dnech příliš nemění. Šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths o víkendu uvedl, že počet mrtvých pravděpodobně přesáhne 50.000.
Podle tureckých médií pod troskami i deset dní po prvním silném otřesu o síle 7,8 stupně zůstávali přeživší. Televize TRT ve čtvrtek informovala, že po 248 hodinách od zemětřesení vyprostili záchranáři v provincii Kahramanmaraş 17letou dívku. Večer z téhož regionu přišla informace o záchraně dvaačtyřicetileté ženy, která strávila pod troskami podle agentury Anadolu 257 hodin.
Takovéto případy jsou ale podle Reuters čím dál vzácnější a s umírající nadějí prý "doutná hněv". Zemětřesení připravilo ve dvou zemích o střechu nad hlavou miliony lidí, z nichž mnozí teď přespávají ve stanech, mešitách, školách nebo v autech. Do zasažených regionů proudí mezinárodní pomoc, kterou se OSN snaží dál vystupňovat. Nejdříve vyhlásila sbírku s cílovou částkou 400 milionů dolarů (téměř devět miliard Kč) na pomoc lidem v Sýrii, ve čtvrtek pak zveřejnila výzvu k poskytnutí miliardy dolarů Turecku.
V Turecku mezitím ukončují operace zahraniční záchranářské týmy, které do země minulý týden zamířily. Čeští záchranáři se dnes vrací do vlasti poté, co ze sutin vyprostili 78 mrtvých a dva živé lidi.
Související
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
Turecko , Sýrie , Zemětřesení
Aktuálně se děje
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
včera
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
včera
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
včera
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
včera
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
včera
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
včera
Nepokoje v Thajsku. Desítky útoků na jihu vedly až k zákazu vycházení
včera
Větrné počasí, jak ho neznáme. Meteorologové upozornili na sobotní zajímavost
včera
Zelenskyj odmítá volby za války. Hrozí tsunami, která by rozdělila Ukrajinu
včera
Prezident Pavel reagoval na Zemanova slova o možné kandidatuře
včera
Írán varoval státy, které by se chtěly připojit do Trumpovy ekonomické války
včera
Osm míst se zákazem. Koupací sezóna ale pokračuje za příznivých podmínek
včera
Minimální mzda v lednu výrazně stoupne. Juchelka to zítra potvrdí odborům
včera
V Liberci uhynul lachtan Hugo. V trávicím traktu mu našli hlavu panenky
včera
Kyjev zase provokuje, prohlásil Putin po ukrajinské čtyřicetidenní operaci
včera
Výhled počasí na poslední víkend prázdnin. Sluníčko moc svítit nebude
22. srpna 2026 21:57
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
22. srpna 2026 21:09
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
22. srpna 2026 20:14
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.
Zdroj: Jan Hrabě