Zemětřesení přežila čerstvě narozená holčička, zbytek rodiny zemřel. Do zemí míří pomoc z celého světa

V troskách budovy v syrském městě Džindiras, které v pondělí zasáhlo silné zemětřesení, záchranáři objevili novorozenou holčičku. Na svět přišla přímo pod troskami a se svou mrtvou matkou byla stále spojena pupeční šňůrou. Čerstvě narozené miminko je jediným přeživším členem rodiny, jejíž ostatní členové zahynuli při zřícení čtyřpatrového domu, uvedla dnes agentura AFP.

Záchranáři z pohraničního města v pondělí odvezli těla jejího otce Abdalláha Mlaihana, matky Áfry, jejích tří sester, bratra a tety.

"Hledali jsme Abdalláha a jeho rodinu, nejdříve jsme našli jeho sestru, pak jeho ženu a nakonec Abdalláha, kteří byli schoulení u sebe," řekl blízký příbuzný rodiny Chalíl Savádí, který je podle AFP stále v šoku. "Pak jsme uslyšeli hluk, když jsme kopali (...), uklidili jsme to a našli jsme tu malou, díky bohu," dodal.

Miminko bylo pupeční šňůrou stále spojené s matkou. "Přeřízli jsme ji a můj bratranec odvezl dítě do nemocnice," dodal Savádí.

Na videu, které koluje po sociálních sítích, je vidět, jak muž drží uprostřed trosek nahé miminko pokryté prachem. Další muž po něm hodí deku, aby dítě přikryl. Teploty se v oblasti pohybují kolem nuly.

Dítě bylo převezeno do nemocnice v nedalekém městě Afrín, kde bylo umístěno do inkubátoru a napojeno na kapačku.

"Přijela s končetinami ztuhlými zimou a s poklesem krevního tlaku. Poskytli jsme jí první pomoc a dali jí kapačku, protože nebyla dlouho kojená," řekl doktor Hání Márúf. Dítě má pohmožděniny, ale je podle lékaře ve stabilizovaném stavu. "Narodila se pravděpodobně sedm hodin po zemětřesení," řekl Márúf a dodal, že vážila 3,2 kilogramu, a narodila se tedy v termínu.

Záchranáři strávili hodiny, než se jim s omezenými prostředky podařilo vyprostit těla ostatních členů rodiny, jedno po druhém. Zatímco čekali na pohřeb, který se konal dnes, položili je v domě příbuzných a přikryli je různobarevnými prostěradly, aby je snáze identifikovali.

Rodina uprchla z nestabilní provincie Dajr az-Zaur dále na západ v domnění, že v Džindirasu, lokalitě, kterou od roku 2018 kontrolují turecké síly a proturecké povstalecké skupiny, bude bezpečněji.

Podle zpravodaje agentury AFP se v tomto severozápadním syrském městě, které se nachází relativně blízko epicentra zemětřesení v Turecku, zřítilo asi 50 domů a ulice jsou zavaleny troskami.

Zemětřesení zabilo v Turecku a Sýrii více než 5000 lidí. Jen v oblastech mimo kontrolu syrského režimu, kde je pomoc zoufale potřebná, bylo hlášeno přibližně 900 mrtvých. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby uvedla, že v této části země se zcela zřítilo více než 200 budov.

Skupina vyzvala mezinárodní humanitární organizace, aby přišly na pomoc těmto zapomenutým oblastem postiženým katastrofou. "Čas běží. Stovky lidí jsou stále uvězněny pod troskami," uvedla.

Do zemětřesením zasaženého Turecka a Sýrie míří další pomoc z celého světa

Do Turecka a Sýrie, které zasáhlo ničivé zemětřesení, míří další pomoc z celého světa. Do regionu ji posílá mimo jiné OSN, Evropská unie, Spojené státy, Británie, Čína, Rusko, Indie, Japonsko, Irák, Írán, Austrálie, Nový Zéland, Pákistán nebo Tchaj-wan. Situace v Sýrii je nicméně složitější - území na severu ovládají částečně povstalci a z části vláda, upozornila stanice BBC.

Na pomoc při pátracích a záchranných operacích v Turecku bylo vysláno 2660 pracovníků z 65 zemí, uvedl už ráno podle BBC turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan později informoval, že pomoc s pátracími a záchrannými akcemi Ankaře nabídlo 70 států a 14 mezinárodních organizací.

Do Turecka se chystají vyslat pomoc mimo jiné i dvě izraelské humanitární organizace, které si na dnešek objednaly let do Gaziantepu, aby tam dopravily záchranáře, zdravotníky a humanitární pomoc, uvedla CNN. Záchranáře už dříve Turecku nabídla také Ukrajina, která už téměř rok čelí ruské invazi spojené s bombardováním kritické infrastruktury.

Česká republika vyslala do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou hasiči, lékaři, stavební inženýři či kynologové. V tureckém městě Adana mezitím podle stanice CNN přistál také maďarský padesátičlenný záchranný tým, který podle Budapešti míří do provincie Hatay. Evropská unie dosud prostřednictvím svého centra pro pomoc při katastrofách zmobilizovala pro Turecko tři desítky pátracích a záchranných týmů, dohromady přes tisíc lidí a desítky psů na vyhledávání stop.

Sýrie podle BBC představuje složitější situaci. Kromě toho, že je zemětřesením zasažené území rozděleno mezi oblasti kontrolované vládou a povstalci, Brusel dříve uvalil sankce na režim syrského vůdce Bašára Asada a kontakty mezi EU a Damaškem jsou na velmi nízké úrovni, píše britská stanice na svém webu. Sýrie - na rozdíl od Turecka - rovněž nepožádala o pomoc skrze mechanismus civilní ochrany EU.

Na mezinárodním letišti v syrské metropoli Damašku mezitím ráno přistála letadla s pomocí z Iráku a Íránu, která do země dopravila mimo jiné potraviny, léky a přikrývky, uvedla syrská státní agentura SANA. Pomoc Sýrii přislíbil také například Egypt, jehož prezident Abdal Fattáh Sísí si dnes s Asadem telefonoval.

Přísun kriticky důležité pomoci OSN do severozápadní Sýrie přes Turecko se dočasně zastavil kvůli poškození silnic a dalším logistickým problémům souvisejícím se zemětřesením, upozornila dnes ráno mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), kterou citovala agentura Reuters. BBC už dříve upozornila, že hranice s povstalci ovládaným regionem jsou přísně kontrolovány a že mezinárodní záchranné úsilí v oblasti neexistuje.

Organizace Syrský arabský červený půlměsíc mezitím uvedla, že je připravena poskytnout pomoc ve všech regionech Sýrie včetně oblastí ovládaných povstalci. Její šéf vyzval OSN, která dlouhodobě koordinuje pomoc v regionu ovládaném opozicí, aby to pomohla zprostředkovat. "Neděláme rozdíly mezi žádným ze syrských obyvatel," řekl na tiskové konferenci šéf organizace Chálid Hbúbátí, kterého cituje Reuters. "Jsme připraveni vyslat konvoj s pomocí přes dělící čáru do zasažených oblastí v regionu Idlíb (na severu Sýrie). Pokud nám (opozice) otevře cestu, pojedeme," dodal. Zároveň vyzval k větší mezinárodní pomoci.

Pomoc Turecku i Sýrii nabídla také Arménie, a to navzdory složitým vztahům mezi Jerevanem a Ankarou, napsala agentura AP, podle níž však zatím není jasné, zda byla arménská nabídka přijata. Vládce Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zájid podle Reuters nařídil vyčlenit 100 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun) na pomoc oběma postiženým zemím.

Související

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

Více souvisejících

Turecko Sýrie Zemětřesení

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. 

Aktualizováno včera

Kongres USA

V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal

Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se dnes nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. 

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém záměru prosadit "zodpovědné justiční reformy" a že udělá vše pro zklidnění situace v zemi. Premiér promluvil k národu v době masových protestů proti reformě soudnictví, která podle demonstrantů povede k oslabení izraelské demokracie. 

Aktualizováno včera

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard, šest jich pošle Španělsko

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně. Španělské ministerstvo obrany počítá s tím, že Ukrajině na konci příštího týdne pošle šest tanků Leopard 2A4.

včera

Aktualizováno včera

Policie Francie

Ve Francii proběhlo další kolo stávek, provázely jej násilnosti

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Při zásazích utrpělo zranění 123 policistů a bylo zatčeno 80 lidí. 

včera

Patrik Schick

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick

Tradiční českou anketu o nejlepšího českého hráče „Fotbalista roku“ vyhrál letos stejně jako loni reprezentační útočník Patrik Schick. Sedmadvacetiletý forvard oblékající na klubové úrovni dres německého Leverkusenu, jenž je momentálně ve stavu zraněných a neúčastní se aktuálního reprezentačního srazu na úvod kvalifikace na mistrovství Evropy 2024, ovládl 58. ročník ankety pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR), když o více než 200 bodů vyhrál před druhým záložníkem Antonínem Barákem z Fiorentiny. Na třetím místě pak skončil plzeňský gólman Jindřich Staněk. 

Aktualizováno včera

Hasiči

Hasiči zasahovali u požáru skládky u Benátek nad Jizerou, platil druhý stupeň

Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Hořelo na ploše zhruba 40 krát 70 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Požár dostali pod kontrolu, zásah ale ještě neukončili. Místo budou přes noc hlídat a ráno rozhodnou o dalším postupu, řekl ČTK po 20:00 mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

včera

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda

Ukrajinci se opravili. Rusové se z Nové Kachovky na jihu země nestáhli

Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes na sociálních sítích generální štáb ukrajinské armády. Doplnil že jeho předchozí trzení o stažení ruské armády z města bylo chybné. K omylu podle něj došlo kvůli nesprávné interpretaci dostupných údajů.

včera

Ilustrační fotografie.

Ukrajina dala Raiffeisen Bank International na seznam sponzorů války

Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. 

Aktualizováno včera

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

včera

Aktualizováno včera

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

včera

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy