Rusové během jednoho dne údajně zničili tři baterie protivzdušného systému Patriot americké výroby. Uvedlo to tamní ministerstvo obrany. V ten samý den ruské dělostřelectvo zabíjelo civilisty nedaleko Záporožské jaderné elektrárny.
Ruské ministerstvo ve čtvrtek prohlásilo, že „ruské jednotky během uplynulého dne v rámci speciální vojenské operace na Ukrajině zničily tři odpalovací zařízení raket země-vzduch Patriot americké výroby, řídící stanoviště bezpilotního letounu a vlaky ukrajinské armády.“ Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.
Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.
Ze společného prohlášení několika zemí po washingtonské summitu NATO vyplývá, že Německo a Rumunsko uvolní další baterie systémů Patriot, zatímco Holandsko s dalšími spojenci poskytne komponenty k vytvoření jedné další baterie. Itálie předá Kyjevu systém SAMP-T. Kanada, Norsko, Španělsko či Velká Británie poskytnou další obranné systémy, například NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS či Gepard.
Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.
Téhož dne, kdy se ruský resort obrany chlubil údajným zničením tří systémů Patriot, dělostřelecký útok ruské armády proti městu Nikopol v Dněpropetrovské oblasti zabil dvě ženy. „Dvaasedmdesátiletá žena byla zabita v den svých narozenin,“ poznamenal gubernátor oblasti Serhij Lysak podle serveru Kyiv Independent.
Podle informací, které Lysak poskytl, byl zraněn 46letý muž poté, co „desítky ruských střel zasáhly několik výškových budov, domů, budovu hasičského sboru, dvě školy a autobus,“ jak vyjmenoval.
Nikopol se nachází vedle poničené Kachovské přehrady, přímo naproti Rusy okupovanému městu Enerhodar, kde leží ohrožená Záporožská jaderná elektrárna.
Související
Zelenskyj: Mírový plán bude hotov v řádu dnů, pak jej dostane Rusko. To o kompromisu mlčí
Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině
válka na Ukrajině , Ruská armáda , rakety Patriot , Armáda Ukrajina , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Vražda spáchaná synem. Policie má jasno, jak zemřel režisér Reiner
před 59 minutami
Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci
před 1 hodinou
Tragická událost v Kadani. Dítěti už nepomohli ani záchranáři
před 2 hodinami
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
před 3 hodinami
Zemřel herec Josef Kubíček, hrál v seriálech i kabaretu
před 3 hodinami
Drama od prvních chvil. Policie už tuší, jak se odehrál únos chlapce na Zlínsku
před 4 hodinami
Předvánoční předpověď počasí. Meteorologové prozradili, zda ještě bude sněžit
před 5 hodinami
Platy v IT v roce 2025: Jak si stojí programátoři, datoví analytici a specialisté na AI
před 5 hodinami
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
před 6 hodinami
Babišova vláda začala úřadovat. Odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt
před 7 hodinami
BBC jde do boje. Trumpovu žalobu o čtvrt bilionu za sestřih projevu rázně odmítá
před 8 hodinami
Zelenskyj: Mírový plán bude hotov v řádu dnů, pak jej dostane Rusko. To o kompromisu mlčí
před 9 hodinami
Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo
před 10 hodinami
Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině
před 10 hodinami
Rusko musí přijmout fakt, že svět má pravidla, prohlásil Zelenskyj. Poslanci mu tleskali ve stoje
před 11 hodinami
Policie vznesla obvinění v případu únosu chlapce. Potvrdilo se, že mu šlo o život
před 11 hodinami
Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám
před 12 hodinami
Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?
před 13 hodinami
Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách
před 15 hodinami
Počasí o víkendu: Bude tepleji než o tom uplynulém
Počasí bude o nadcházejícím víkendu teplejší, než v tom uplynulém. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima dostanou až k osmi stupňům.
Zdroj: Libor Novák