Nejpříjemnějšími městy pro řidiče je kanadské Calgary a Ottawa, ale také Dubaj ve Spojených arabských emirátech či švýcarská metropole Bern, naopak jako peklo se mohou zdát indická města Bombaj a Kalkata, mongolský Ulánbátar nebo nigerijský Lagos.
Vyplývá to z přehledu, který zveřejnila evropská společnost Mister Auto. Do žebříčku sto měst zařadila také Prahu a to na 59. místo. Bratislava hodnocena nebyla.
Mister Auto u vybraných měst porovnávala tři kategorie, a to infrastrukturu, bezpečnost a finanční náklady. Jednotlivé oblasti rozdělila na několik podskupin, jako jsou ceny benzinu, parkovného či silniční daně, počet aut na obyvatele, kvalita silnic, průměrné stáří aut, plynulost dopravy či stav hromadné dopravy.
Pokud by se hodnotil jen stav MHD, byla by česká metropole na 35. místě, první příčka by připadla New Yorku. O čtyři příčky hůř si vedla Praha v porovnání doby, kterou řidiči stráví za volantem. Vysoké skóre v podobě sedmého místa získala Praha v kategorii bezpečnosti, konkrétně v počtu mrtvých při autonehodách na 100.000 obyvatel, v případě kvality silnic ale skončila na 80. příčce.
Nejlevněji je podle přehledu možné natankovat v nigerijském Lagosu, kde litr vyjde v přepočtu na 9,3 koruny, Dubaji (13,7 koruny) a americkém San Antoniu (14,9 koruny). Nejdražší je benzin v Oslu (44,3 koruny) následovaným nizozemskými městy Utrecht, Rotterdam a Amsterodam (shodně 42,5 koruny).
Pokud by se ale cena srovnala s průměrnou mzdou v dané zemi, tankuje se nejlevněji v Bostonu, poté v Dubaji a v San Antoniu. Další místa v první desítce připadla výhradně na USA, které se stejně jako arabské ropné státy opírají o vlastní těžbu. Zatímco Praha se s prostou cenou benzinu zařadila na 54. místo, v přepočtu na průměrný plat je 16. nejdražší.
Související
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
Evropský automobilový průmysl na scestí: O elektromobily není takový zájem, Čína chystá velkou expanzi do EU
auto , řidiči , Kanada , Indie , Praha , Silniční provoz
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou
Ve Španělsku se srazily rychlovlaky převážející stovky lidí. Nejméně 21 mrtvých a sto zraněných
Aktualizováno včera
Jan Darmovzal je zpět v Česku. Na letišti s ním přistál vládní speciál
včera
Experti nad Trumpovým zájmem o Grónsko kroutí hlavou. Čína a Rusko musí mít obrovskou radost, varuje EU
včera
Letadlo s vězněným Čechem je na cestě domů. V Praze přistane dnes večer
včera
Ukrajinci si do konce války nezatopí? Ruský plán, jak donutit Kyjev ke kapitulaci, znepokojuje experty
včera
Ať si nejprve ověří informace, vzkázal Pavel Macinkovi. Vysvětlil, jak to je s letouny pro Ukrajinu
včera
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
včera
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
včera
Trump zpoplatní členství v mírové radě pro Gazu. Od států za ni bude chtít neuvěřitelnou částku
včera
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
včera
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
včera
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
včera
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
včera
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
včera
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
17. ledna 2026 21:59
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
17. ledna 2026 21:14
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
17. ledna 2026 19:58
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
17. ledna 2026 18:41
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno 17. ledna 2026 18:14
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
Jednání o novém vedení ODS na pražském kongresu přineslo zvrat, o kterém se na sjezdu v zákulisí podle informací serveru EuroZprávy.cz spekulovalo celý den. O post statutárního místopředsedy se měla původně utkat dvojice silných kandidátů – senátor Martin Červíček a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Červíček se však na závěr svého nominačního projevu rozhodl z boje odstoupit a vyzval delegáty, aby podpořili jeho soupeře Portlíka.
Zdroj: Libor Novák