Hodina v oblacích aneb Jak probíhá let horkovzdušným balónem

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Romantika okořeněná špetkou dobrodružství a výhledy na kilometry daleko. Let balónem je zážitek, na který se prostě nezapomíná.

Že je horkovzdušný balón spojovaný s bratry Montgolfiéry, asi nikoho nepřekvapí. Ale věděli jste, že než v balónech začala létat lidská posádka, proletěla se v koši ovce, kachna nebo kohout? Když s nimi balón hladce přistál, čekalo na bratry povýšení do šlechtického stavu. A toho se na konci letu dočká posádka i dnes.

Za svítání nebo radši před západem?

Všimli jste si, že balóny se na obloze vznáší většinou v brzkých ranních hodinách, nebo až v podvečer? V tu dobu je totiž nejklidnější termické proudění a let balónem díky tomu naprosto bezpečný. Jako bonus pak nízké slunce krásně vykreslí krajinu a výhledy nabízejí dokonalé pohlazení pro oko i duši.

300 metrů nad zemí a až 20 km/h

Jakmile je balón vybalený a nafouknutý studeným vzduchem, přichází váš čas. Naskočíte do koše, počkáte, až pilot pořádně zatopí pod balónem a pomalu se odlepíte od země. Výhledy si pak užijete z výšky 50 až 300 metrů. Většinou se létá okolo hodiny čistého času. Protože to je zážitek především klidný, nečekejte žádnou velkou akci. Podle rychlosti větru poplujete pomalu nad krajinou a přistanete maximálně 10 až 20 kilometrů od startovního místa.

Vítejte mezi šlechtici

Kde přistanete, nezáleží ani tak na pilotovi, jako na směru větru. A podle místa přistání získáte šlechtický titul. Ale než se stanete barony či baronkami, pokřtí vás pilot čtyřmi živly a připije si s vámi sektem. Místo ve vzduchoplavecké rodině už vám nikdo nevezme.

Líbí se vám představa pomalého proplouvání nad krajinou? Lety balónem probíhají prakticky po celém Česku od Prahy až po Ostravu. Proletět se můžete ve velkém koši s dalšími spolucestujícími, nebo si užít vzduchoplavbu klidně jen ve dvou. Hlavní je, užít si to naplno.

Tak vzhůru do oblak!

Související

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.
Zdravotní židle: Cesta k optimálnímu sezení a komfortu pro každý den

Zdravotní židle: Cesta k optimálnímu sezení a komfortu pro každý den

Životní styl 21. století je často spjatý s trávením mnoha hodin v sedě. Ať už pracujete v kanceláři, doma u pracovního stolu nebo jen relaxujete u seriálu, sezení je běžnou součástí každodenního života. Pro mnohé z nás to znamená bolesti zad, krční páteře a celkové nepohodlí. Tomu však lze předejít, stačí věnovat pozornost zdravému sezení.

Více souvisejících

pr článek Adrop.cz Balóny

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka

Česko v sobotu večer a v noci na neděli opět částečně pokryje ledovka, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ledovka se bude tvořit v případě mrznoucího deště. Varování zůstane v platnosti až do nedělního rána, respektive dopoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy