Do asijských zemí se po covidové pauze dostávají turisté, cestovky čekají oživení zájmu

Země jižní a jihovýchodní Asie jako Vietnam, Srí Lanka či Thajsko uvolnily protiepidemická pravidla a turisté se do nich po zhruba dvouleté pauze dostanou bez výraznějších komplikací. Před pandemií koronaviru tam podle portálu Letuška.cz ročně mířilo několik stovek tisíc Čechů. Prodejci letenek a cestovní kanceláře (CK), které dnes ČTK oslovila, očekávají oživení poptávky u individuálních cest i organizovaných zájezdů.

Letadla, ilustrační foto

Dovolené na jihu a jihovýchodě Asie dávali Češi podle Josefa Trejbala z portálu Letuška.cz přednost před přeplněnými turistickými středisky v jiných zemích. "V poměru kvalita - cena vyšly daleko lépe," řekl. Finančně se podle něj nejvíce vyplatí cestovat do těchto zemí tzv. na vlastní pěst, tedy pořídit si zvlášť letenku a zvlášť ubytování se stravou.

Zpáteční letenku do zmíněných zemí lidé na portálu Letuška.cz pořídí v současné době za několik tisíc korun. Ceny jsou v průměru o deset procent vyšší proti době před covidem, uvedl Trejbal. Doplnil, že pokud si lidé pořídí letenku předem, její cena se už nezmění, i kdyby v době odletu byla vyšší.

V CK Čedok si lidé před pandemií pořizovali do asijských zemí samostatné letenky, balíčky s ubytováním, vyráželi i na organizované poznávací zájezdy. "Právě poznávací zájezdy zažívají právě teď velký boom a jejich prodeje přesahují rekordy z roku 2019. Do nabídky jsme opět zařadili jak Asii, kam s námi mohou Češi vyrazit například do Vietnamu, Kambodži, Thajska, ale také do Myanmaru, na Filipíny nebo si vybrat různé okruhy," řekla ČTK mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková. Po pandemii se podle ní vracejí i zájezdy do dalších vzdálenějších destinací jako je Írán, Peru, Jihoafrická republika, země Jižní Ameriky či Kuba. "Velký potenciál mají opět oblíbené poznávací zájezdy do USA s přímým letem do New Yorku," uvedla dále.

U CK Fischer nejsou Vietnam nebo Srí Lanka místa, do kterých by směřovalo nejvíce jejích klientů. Přesto CK vítá postupný návrat k běžnému stavu a rozšíření možností cestování. Asijské země mají podle mluvčího CK Fischer Jana Bezděka své věrné návštěvníky, kteří už začínají plánovat, že se do nich po covidové přestávce znovu vydají, řekl.

Státy jižní a jihovýchodní Asie byly pro zahraniční cestovatele kvůli šíření koronavirové nákazy v posledních dvou letech zcela uzavřené, nebo po příjezdu vyžadovaly karanténu. První se návštěvníkům z ciziny otevřelo v únoru Thajsko, pravidla pro turistické cesty začaly ve druhém měsíci letošního roku mírnit Filipíny, od poloviny března podmínky rozvolnil Vietnam. K uvolňování přistupuje také Indonésie, která podle českého ministerstva zahraničí změny ohlašuje zhruba každé dva týdny. Další zemí, která by se měla od dubna turistům zpřístupnit, je podle portálu Letuška.cz Malajsie.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 10:49 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Plány Čechů na dovolenou ovlivnila válka méně než covid

10.05.2022 17:42 Plány Čechů na letošní letní dovolenou ovlivnila podle průzkumu společnosti Sodexo Benefity válka…

Související:

Právě se děje

reklama