Odmítání vakcín není jen o víře v dezinformace. Někteří si myslí, že covid není hrozbou

Co si myslí lidé, kteří odmítají vakcínu proti covidu-19 nebo o ní mají pochybnosti? Tuto otázku si položil reportér amerického magazínu The Atlantic a ve snaze nalézt odpověď absolvoval rozhovory s více než desítkou Američanů skeptických vůči očkovací kampani. Jejich úvahy v tomto směru jsou podle něj úzce spjaté s vnímáním pandemie jako takové. Někteří odmítači totiž ani tak nepodléhají víře v dezinformace spojené s očkováním, jako se spíše domnívají, že pandemie koronaviru nepředstavuje vážnou hrozbu.

"Všichni, se kterými jsem mluvil, jsou mladší 50 let. Někteří z nich se označili za republikány a nikdo z nich se nehlásil k současné podobě Demokratické strany jako ke svému politickému domovu. Většina z nich řekla, že nejsou proti všem vakcínám, pouze nechtějí tuto vakcínu. Řekl jsem jim, že jsem jednoznačný zastánce vakcín, ale že tenhle článek nebude snaha udělat z nich padouchy. Chtěl jsem vytvořit národopis stanoviska, kterému sám dobře nerozumím," uvedl autor článku Derek Thompson.

"Mnozí lidé, s nimiž jsem mluvil, řekli, že pokud jde o ochranu před covidem-19, věří svému imunitnímu systému," napsal novinář.

"Nikdo se na to nikdy nedívá z pohledu někoho, jako jsem já," řekl 39letý Bradley Baca z Colorada, který se živí jako řidič kamionu. "Protože jsem klíčový pracovník, pandemie nemohla můj život změnit a já věděl, že covid dostanu, ať se stane cokoli. Teď si myslím, že mám protilátky, proč bych tedy měl podstupovat riziko s vakcínou?" řekl.

Podobně na věc nahlíží 31letý Derek Perrin z Connecticutu, který nedávno covid-19 prodělal. "V prosinci 2020 jsem měl pozitivní test a pociťoval jsem různé symptomy. Jelikož jsem už prokazatelně přežil jeden střet s tímhle virem, nevidím důvod brát si vakcínu, která byla schválená jen k nouzovému použití. Svému imunitnímu systému věřím víc než tomu současnému experimentu," uvedl.

Jiní respondenti vyjadřovali obavy z toho, že by vakcíny mohly mít dlouhodobé vedlejší účinky. Mnozí také řekli, že si dohledali informace o rizicích spojených s covidem-19 pro lidi mladší 50 let a měli pocit, že pandemie pro ně nepředstavuje nijak závažnou hrozbu. "Pravděpodobnost, že zemřu při dopravní nehodě, je vyšší, než že mě zabije covid," řekl Texasan Michael Searle. "Ale nepřestanu kvůli tomu řídit," dodal.

"Po mnoha konverzacích a výměnách e-mailů jsem si vytvořil obrázek o tom, co považuji za obecný příběh amerického odmítače vakcíny. A myslím, že nejlepším způsobem, jak ho vysvětlit, je dát ho do kontrastu s mým vlastním příběhem," shrnul autor článku Thompson.

"Můj pohled na vakcíny začíná u mého pohledu na pandemii. Covid-19 opravdu nechci chytit. Nejen, že se chci vyhnout nemoci s nejistými dlouhodobými důsledky, také ji nechci předat někomu ve vysoce ohrožené skupině, jako je moje babička nebo cizí člověk s oslabenou imunitou. Na víc než rok jsem radikálně změnil svůj život, abych se infekci vyhnul. Takže jsem byl nadšený, když jsem se dozvěděl, že vakcíny účinně brání vážnému průběhu a přenosu. Bez váhání jsem se přihlásil na očkování i poté, co jsem si přečetl o všech vedlejších účincích," uvedl.

Příběh odmítače vakcín mladšího 50 let začíná podle autora článku úplně jinde: Hrozba koronaviru je hrubě přeháněná. Ano, je vhodné a dobré chránit staré a zranitelné lidi, ale já starý ani zranitelný nejsem. Když se nakazím, budu v pořádku. Vlastně už jsem se možná nakazil a jsem v pořádku. Nevím, proč bych měl tuhle nemoc považovat za něco nebezpečnějšího než řídit auto, což je riskantní věc, kterou dělám každý den bez jakéhokoli rozmýšlení. Liberálové, demokrati a zdravotnické elity se tolikrát pletly, že by nám bylo líp, kdybychom dělali opak skoro všeho, co říkají.

"Stejně tak jako můj covidový příběh formuje moje nadšení ohledně vakcín, covidový příběh této skupiny formuje jejich skepticismus. Znova a znova jsem slýchal variace na stejné motivy: Nepotřebuju od nějakého neznámého farmaceutického výrobku povolení na to dělat věci, které už dělám. Vždyť to ani není vakcína schválená (americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv) FDA, je povolená pro stav nouze. Pro mě osobně ale covid-19 stavem nouze není. Proč bych se teda měl hlásit jako pokusný králík na terapii, kterou nepotřebuju?" napsal novinář.

"Jak u zastánců vakcíny, jako jsem já, tak u odpůrců, s nimiž jsem mluvil, je přístup k vakcíně propojený s přístupem k pandemii. Jakkoli si myslím, že mám ve věci pravdu, moje uvažování je jasně motivované. Rušil jsem dovolené, zrušil jsem svou svatbu, vyhýbal jsem se stolování uvnitř a 15 měsíců jsem byl hlavně doma. To všechno byla otrava. Vakcinační kampani držím palce," napsal dále autor.

"Ale mým respondentům je to zkrátka jedno. Cestovali, jedli v restauracích, scházeli se s kamarády, dostali covid-19, anebo jej nedostali, přežili a řekli si, že o nic nejde. Ba co víc, přežili přesto, že nehleděli na doporučení (Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí) CDC, (Světové zdravotnické organizace) WHO, (epidemiologa) Anthonyho Fauciho, demokratických zákonodárců a liberálů. U těch odpovědi na jakékoli otázky spojené s virem nehledají," zakončil Thompson.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 40 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy