Plzeň - Na dvanácti místech v Plzeňském kraji vystoupaly v pátek řeky přes hranici třetího stupně povodňové aktivity, na dalších místech podle informací vodohospodářů hrozí další vzestup, některé řeky ale už začínají klesat. Hasiči už během noci vyjížděli stavět hráze z pytlů s pískem a odčerpávat vodu ze zatopených sklepů i zahrad na různých místech v regionu.
V Plzeňském kraji podle údajů vodohospodářů překročily limity pro třetí stupeň povodňové aktivity Mže ve Stříbře a Kočově, Úhlavka u Stříbra, Úterský potok v Trpístech, Radbuza v Tasnovicích a ve Staňkově, Úslava v plzeňském Koterově a v Prádle na jižním Plzeňsku a Klabava na Rokycansku. Během dopoledne se přes limity dostaly i Kosovský potok na Tachovsku a Střela v Čihořicích a v Plasích na severním Plzeňsku.
V obci Prádlo na jižním Plzeňsku, v Kočově a ve Stříbře na Tachovsku platil třetí stupeň už ve čtvrtek večer, po čtvrteční 22. hodině pak dosáhla třetího stupně také Radbuza v Tasnovicích a Klabava v Hrádku u Rokycan. Přes noc hladiny stouply o dalších 20 a ž 30 centimetrů a nad limity vystoupala i Úslava na předměstí Plzně a Úterský potok. Úslava přidala v noci víc než půl metru. Radbuza podle údajů Povodí Vltavy vystoupala na třetí stupeň po osmé hodině ráno také ve Staňkově. Úhlavka u Svojšína na Stříbrsku zaplavila silnici. Neprůjezdná je kvůli vodě i silnice z Mladého Smolivce do Radošic na jižním Plzeňsku.
Na celé řadě dalších míst je vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Na Klabavě už voda začíná klesat a nepotvrdily se naštěstí prognózy hydrologů, kteří tam čekali až dvacetiletou vodu a mnohem větší problémy.
Celou řadu výjezdů zaznamenali od čtvrtka večer a v noci na pátek hasiči na mnoha místech v regionu. Ve Zbůchu u Plzně se vylil místní rybník na návsi a v Nýřanech místní Vejprnický potok odřízl menší část města a hrozí vylitím z betonového koryta pod jedním ze sídlišť. Vodu čerpali hasiči z mnoha sklepů v Nýřanech například ve Vančurově ulici, kde byla zaplavena celá řada objektů. V Rokycanech v Pivovarské ulici vyjela jednotka hasičů prověřit možnost odstranění lávky přes řeku pod železničním mostem. Lávka byla pod vodou a vzhledem k rozlití řeky do šířky ji nebylo možné odstranit. Později se lávka utrhla.
Na žádost povodňové komise vyjeli hasiči také do Horní Břízy, aby tam pomohli stavět hráze z pytlů s pískem, které mají zabránit zaplavení několika domů.
Související
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
Novinky o počasí. Meteorologové rozšířili varování před povodněmi
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Klíč k Hormuzskému průlivu leží na sedmi ostrovech. Pokud je americká armáda obsadí, čeká ji peklo na zemi
před 1 hodinou
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
včera
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
včera
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
včera
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
včera
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
včera
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
včera
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
včera
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
včera
V USA se rozjíždí tichá mocenská válka. Demokraté se snaží vyplnit vakuum po Bidenovi
včera
Německo chce proměnit armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy, než Rusko zaútočí na NATO. Má na to tři roky
včera
Evropa bude prosit Moskvu o energetické suroviny, my si vybereme, komu pomůžeme, tvrdí Putinova pravá ruka
včera
Maďarsko důležitější než Francie? EU se ocitá v kritickém bodě, může skončit jako rukojmí krajní pravice
včera
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
včera
Kdo ničil dívčí školu v Íránu? OSN chce odpovědi, vyšetřování zatím ukazuje na USA
včera
Trump couvá. Opět odložil Íránu ultimátum, podle Teheránu jednání neprobíhá
včera
Vojenské kapacity Íránu jsou zničené, prohlašuje Trump. Jak tedy Teherán dokáže kontrolovat Hormuzský průliv?
včera
Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů
včera
Útok zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Policie pátrá po pachateli
včera
Předpověď počasí na začátek Velikonoc. Má být den ode dne lépe
Předpověď počasí na velikonoční svátky je mimořádně žádaná. Meteorologové už přitom začínají tušit, jak bude. A mají alespoň částečně dobré zprávy. Počasí se totiž má před svátečním víkendem zlepšovat.
Zdroj: Jan Hrabě