25 let od vstupu ČR do NATO: Bill Clinton hovořil o vztazích s Ruskem, Pavel o Ukrajině

Vstup České republiky do Severoatlantické aliance (NATO) před 25 lety byl zlomovým okamžikem, který otevřel novou kapitolu v bezpečnostní politice země a celého regionu střední Evropy. Tento krok, který byl doprovázen podobnými kroky dalších zemí střední a východní Evropy, představoval strategický posun směrem k zajištění stability a obrany před možnými hrozbami a agresí. Shodli se na tom účastníci konference připomínající 25. výročí členství České republiky v NATO.

Bývalý americký prezident Bill Clinton, který se účastnil konference připomínající 25. výročí členství České republiky v NATO, vyjádřil svou podporu a ocenění tohoto historického kroku. Podle něj bylo rozšíření NATO o nové členy, včetně České republiky, správné a klíčové rozhodnutí. Clinton zdůraznil, že tato expanze posílila alianci a představovala investici do bezpečnosti a stability regionu.

V rámci svého projevu se Clinton také zmínil o svém úsilí o navázání partnerství s Ruskem. I přesto, že se mu toto úsilí nepodařilo realizovat tak, jak by si přál, nezahořkl a stále zdůrazňuje význam udržování dialogu a snahy o vzájemné porozumění mezi NATO a Ruskem.

Prezident Petr Pavel, který rovněž vystoupil na konferenci, poděkoval za podporu a pomoc, kterou Česká republika poskytla Ukrajině od začátku konfliktu na východě země. Ukrajina se stala důležitým bodem zájmu v souvislosti s ruskou agresí a Česká republika aktivně přispívá k mezinárodnímu úsilí o podporu ukrajinského lidu.

Premiér Petr Fiala se na konferenci zaměřil na aktuální situaci v souvislosti s podporou Ukrajiny. Česká republika iniciovala nákup munice pro Ukrajinu a získala podporu dalších zemí v této iniciativě. Fiala zdůraznil, že je třeba dále posilovat západní podporu Ukrajině a reagovat na ruskou agresi jednotně a rozhodně.

Ministr zahraničí Jan Lipavský připomenul naléhavost situace v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině a zdůraznil nutnost solidarity Západu. Ukrajina podle něj potřebuje podporu a pomoc ze strany demokratických zemí, aby mohla čelit ruské agresi a bránit svou suverenitu a integritu.

Celkově konference připomínající 25 let členství České republiky v NATO poskytla příležitost nejen k reflexi minulosti, ale i k diskusi o současných bezpečnostních výzvách a potřebách. Důraz na podporu Ukrajiny a udržení jednoty Západu v čele s NATO byl jedním z hlavních témat, která se na konferenci probírala. 

Související

Více souvisejících

NATO Česká republika Bill Clinton Petr Pavel konference Naše bezpečnost není samozřejmost (12.3.2024)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 36 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy