Praha - Nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) čeká první přímý střet s veřejností, demonstranti mu přijdou vyčinit kvůli tomu, že se zdráhá jmenovat Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní v Praze. Agentuře Mediafax to v pondělí sdělili zástupci platformy Vraťte nám stát.
Platforma Vraťte nám stát, která sdružuje 38 občanských organizací, svolává na pondělí od 19.00 demonstraci před budovu ministerstva spravedlnosti. Součástí demonstrace má být i happening představující rituální pohřbívání spravedlnosti v Čechách.
"Cílem demonstrace a happeningu je protestovat proti nestandardnímu postupu ministra spravedlnosti Blažka při (ne)jmenování vrchního státního zástupce v Praze. Návrh ministra Blažka na uspořádání výběrového řízení na pozici vrchního státního zástupce, které nemá oporu v zákoně, nelze interpretovat jinak než jako obstrukci, jejímž cílem je zabránit jmenování Lenky Bradáčové navržené do této funkce nejvyšším státním zástupcem. Postup nového ministra spravedlnosti pouze potvrzuje obavy, že skutečným důvodem kvapného odvolání ministra Pospíšila byla právě snaha zamezit dosazení schopné a respektované státní zástupkyně na tento post," uvedl Václav Němec z občanského sdružení Pražské fórum, které je v platformě sdruženo.
Kroky premiéra Nečase a ministra Blažka podle protestujících svědčí o tom, že vláda ve skutečnosti nejenže nechce bojovat proti korupci a propojení organizovaného zločinu s politikou, ale že jedná v zájmu těch, kdo se důsledného vyšetřování těchto trestných činů obávají.
"Členové platformy proto vyzývají všechny občany, kterým jde o udržení právního státu, aby se zúčastnili pondělní demonstrace od 19 hodin před budovou ministerstva spravedlnosti," dodal Němec.
Zde chtějí po ministru spravedlnosti požadovat, aby dodržoval platné zákony a Bradáčovou jmenoval. Pokud tak není schopen či ochoten činit, nemá podle nich právo dozorovat nad spravedlností v celé zemi a měl by na svou funkci rezignovat.
Ministr Blažek dříve avizoval, že se jmenováním Bradáčové nemá v principu problém. Po nástupu na ministerský post ale zdůraznil, že chce o obsazení této funkce ještě jednat a sám posoudit kvality ústecké žalobkyně, jejíž jmenování navrhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Minulý týden se však nechal slyšet, že by mohl vybrat nového šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze pomocí výběrového řízení.
Související
Ať koná policie, vyzvala Decroix po konci koordinátora bitcoinové kauzy
Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
včera
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
včera
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
včera
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
včera
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
včera
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
včera
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
včera
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
včera
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
včera
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
včera
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
6. dubna 2026 21:53
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
6. dubna 2026 21:06
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
Po uplynulé březnové reprezentační fotbalové přestávce nemají příliš dobrou náladu v Rumunsku. Ani jeho reprezentaci se nepodařilo dostat se na světový šampionát poté, co v baráži s Tureckem prohráli 0:1. Tento rumunský neúspěch vyústil v odvolání osmdesátiletého trenéra Mirceu Lucescua. Ten den poté navíc dostal infarkt a ozvaly se mu tak zdravotní problémy, kvůli kterým nemohl být u týmu při následném přátelském zápase se Slovinskem.
Zdroj: David Holub