Praha - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vyhověl návrhu vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové a v pondělí jmenoval do funkce jejího náměstka Adama Bašného. Agentuře Mediafax to potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.
"Pan doktor Bašný si svým profesním přístupem získal renomé jak u svých kolegů státních zástupců, tak v řadách policie a soudců," tlumočila Hrubá stanovisko ministra.
S návrhem na jmenování Bašného souhlasil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Adam Bašný vedl libereckou pobočku státního zastupitelství, ale byl odvolán za kritiku v kauze Jiřího Čunka. Kromě toho poslal před soud bývalého šéfa liberecké policie Miloslava Dvořáka. Ten byl zatím nepravomocně odsouzen za přijímání úplatků a zneužití funkce ke čtyřletému vězení.
Svou kariéru státního zástupce zahájil v roce 2005 na Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 5. Poté absolvoval stáže na mezinárodním odboru a odboru trestního řízení Nejvyššího státního zastupitelství. Od července 2011 působil jako mezinárodní prokurátor mise EULEX Kosovo.
Profesní specializací Bašného je boj proti korupci, trestná činnost úředních osob, organizovaný zločin a finanční kriminalita. Působil také v hodnotící skupině OECD k podplácení zahraničních veřejných činitelů, přednášel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy předmět korupce a veřejná moc a publikuje v oboru trestního práva a organizace justice.
Související
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
Ať koná policie, vyzvala Decroix po konci koordinátora bitcoinové kauzy
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Proti Trumpovým obviněním z volební manipulace se bouří Čína i Američané. Blouzní, zní od guvernérů
před 1 hodinou
Havel mi nabídl místo premiéra, pokud odstavím Klause, tvrdí Mečiar
před 1 hodinou
Páteční bouřky udeří ve dvou vlnách, naznačili meteorologové ve výstraze
před 2 hodinami
U Barrandovského mostu se zřítila betonová plastika
před 2 hodinami
Proč Trump označuje volební systém za katastrofální? Nesmířil se s prohrou a chystá se na další drtivou porážku
před 3 hodinami
Bílý dům zveřejnil dokumenty, které měly potvrdit Trumpova slova o Číně. Nepotvrzují vůbec nic
před 3 hodinami
Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu
před 4 hodinami
Američané Trumpově teorii o ukradených volbách nevěří. Jeho projev byl plný dávno vyvrácených tvrzení
před 5 hodinami
Trump obvinil Čínu ze zásahů do prezidentských voleb. Nemáme jediný důkaz manipulace, přiznal následně Bílý dům
před 5 hodinami
Dva mrtví po útoku na ubytovně. Pachatelem má být sanitář z IKEM, případ řeší GIBS
před 7 hodinami
Páteční počasí: Meteorologové nastínili, co hrozí od dnešních bouřek
včera
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Na trestech se dohodli
včera
Čína zadržela Čecha, důvod není jasný. Macinka odmítá vyhlašování války
včera
Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda
včera
Babiš se nadále odmítá scházet s Pavlem. Vybral si mě za cíl, tvrdí premiér
včera
Páteční počasí přinese další silné bouřky, varovali meteorologové
včera
Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí
včera
Dostat se do EU vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Nový hraniční systém je problémový, rozbila jej dvojčata
včera
Policie prověřuje Foldynu kvůli podezření z týrání manželky a dětí. Hrozí mu až osm let vězení
Policie prověřuje poslance Jaroslava Foldynu, kterého nedávno vykázala ze společného bydliště v Děčíně, kvůli podezření z dlouhodobého týrání svěřené osoby a osoby žijící ve společném obydlí. O zahájení úkonů trestního řízení vůči jedné fyzické osobě informoval děčínský žalobce Lukáš Otipka z Okresního státního zastupitelství v Děčíně.
Zdroj: Libor Novák