AR-15. Zbraň, kterou ve čtvrtek vraždil střelec, je oblíbená u masových vrahů v USA

Podle dostupných informací použil David K., který ve čtvrtek zabil v Praze 14 lidí, zbraň AR-15 s optikou. Ta byla vytvořená v šedesátých letech minulého století v USA, se stala jednou z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších palných zbraní na světě. Původně navržená pro vojenské účely, AR-15 se stala středem pozornosti kvůli svému masovému rozšíření mezi civilisty a použití v několika hromadných střelbách. 

AR-15 vznikla v šedesátých letech pod americkou společností Armalite Corporation. Původně byla vyvinuta jako vojenská puška pro potřeby americké armády. V roce 1963 byla práva na zbraň prodána společnosti Colt's Manufacturing Company, která začala masově vyrábět dostupnou verzi označenou jako AR-15. Tato zbraň získala popularitu především pro svou modularitu, spolehlivost a snadnou údržbu.

AR-15 je samonabíjecí puška, která je známá pro svou lehkost, přesnost a nízký zpětný ráz. Používá střelivo kalibru .223 Remington nebo 5.56x45mm NATO. Klíčovou vlastností AR-15 je její modulární design, což umožňuje střelci snadno přizpůsobit zbraň podle svých preferencí a požadavků. Je tedy možnost přizpůsobení délky hlavně, pažby, optických zařízení a dalších doplňků.

AR-15 se stala oblíbenou zbraní mezi civilisty ve Spojených státech. Je využívána pro sportovní střelbu, lov, ale také jako zbraň pro sebeobranu. Její popularita se dále zvýšila díky obecně dostupným variantám a dostupnosti na trhu. Mnozí vlastníci AR-15 oceňují její výkonnost a flexibilitu pro různé účely.

Přestože AR-15 získala popularitu mezi střelci a vášnivými zastánci zbraní, také se stala středem debat a kontroverzí. Zbraň byla použita při několika masových střelbách, což vyvolalo otázky ohledně regulace a kontroly dostupnosti takto výkonných zbraní ve společnosti.

Tato zbraň byla použita například při mediálně známých střelbách v Texasu, Nashvillu, Louisville, v Buffalu nebo Uvalde. AR-15 se také stala preferovanou zbraní extremistických organizací. Diskuse ohledně zákonnosti, omezení a kontroly AR-15 proto pokračují nejen ve Spojených státech, ale i v dalších zemích.

Zbraň AR-15 je technologicky pokročilá a oblíbená zbraň mezi střelci, ale zároveň vyvolává složité otázky ohledně bezpečnosti ve společnosti a potřeby regulace, zejména s ohledem na její oblíbenost u masových vrahů.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, kdy by policie mohla zveřejnit další informace o střelbě na FF UK

Policie by během května mohla zveřejnit další informace k tragické prosincové střelbě v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kterou nepřežilo čtrnáct lidí. V nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct to na televizi Nova řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Veřejnost například stále nezná motiv útočníka. 

Více souvisejících

střelba na pražské FF UK (21.12.2023) zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy