Budoucnost české armády? Generál Pavel nastínil svou vizi

Praha - Kam by měla směřovat česká armáda? Končící náčelník Generálního štábu Petr Pavel nastínil svou vizi. Podle něj by si Česko měla zachovat především dvě specializace, ovšem zůstat jen u toho by bylo chybou.

Všechny armádní dokumenty podle Pavla počítají s tím, že se česká armáda i do budoucna bude zaměřovat především na dvě základní oblasti specializace. "Ta první je oblast ochrany proti zbraním hromadného ničení, tedy zjednodušeně chemici," řekl Pavel. Druhou jsou podle něj pasivní sledovací systémy. Ty vyrábí nejen pro českou armádu pardubická firma Era. Vojáci v současné době využívají systém Věra a dokončován je nový prostředek.

Pavel ale není příznivcem rušení některých jednotek. "Z analýz vyplývá to, že musíme i do budoucna budovat armádu s celým spektrem schopností. Rozhodně ještě nejsme v situaci, kdy bychom mohli nějaký druh vojska utlumit nebo úplně zrušit," řekl. Podle Pavla země, které v minulosti některý druh techniky přestaly využívat nyní tato rozhodnutí nepovažují za správná a zvažují návrat k původnímu stavu.

V minulosti se například mluvilo o tom, zda Česko potřebuje tanky a obrněnou techniku obecně. "Její role a doba ještě rozhodně neskončila. A i když se objevují názory, že pro boj proti islámskému terorismu tank není vhodnou zbraní, tak když se podíváme, jakým způsobem probíhá konflikt na území Iráku a Sýrie, je evidentní, že obrněná technika tam svoje místo má," zdůraznil Pavel.

Při přípravě na případnou obranu českého území je podle Pavla důležitý "aktivnější přístup" k budování záloh. "A to nejenom k dobrovolným zálohám, ale i k povinné záloze a přípravě obyvatelstva na případnou krizovou situaci," řekl.

V poslední době často politici mluví o potřebě užší armádní spolupráce středoevropských zemí, která by mohla vést k finančním úsporám. "My bychom neradi podléhali nějakým velkým očekáváním z budování společných útvarů a svazků," poznamenal Pavel.

Mnohonárodní svazky by se podle něj měly vytvářet jenom v případě, že budou "přidanou hodnotou pro všechny zúčastněné". Jako příklad uvedl nedávný pokus o vybudování polsko-česko-slovenské brigády, ve kterém vidí více politický než vojenský přínos. Za dobrý projekt ale považuje spolupráci při ochraně vzdušného prostoru se Slovenskem.

Související

Petr Fiala (ODS)

Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala

Prezident Petr Pavel nakonec nechyběl na neformální večeři lídrů na summitu NATO, ačkoliv Babišova vláda původně chtěla, aby hlava státu na aliančním jednání vůbec nebyla. Není proto divu, že opoziční politici reagují výsměchem na adresu kabinetu. 

Více souvisejících

Petr Pavel Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Bonnie Tyler

Zemřela legendární zpěvačka Bonnie Tyler

Světovou popmusic zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřela legendární velšská zpěvačka Bonnie Tyler. Naposledy vydechla v nemocnici v Portugalsku, kde byla hospitalizována kvůli zdravotním problémům, s nimiž se potýkala v závěru života. 

před 1 hodinou

Andy Burnham

V Británii fakticky začal výběr nového premiéra. Favorit je jasný

Ve Velké Británii právě dnes fakticky začíná výběr příštího ministerského předsedy, jenž nahradí současného premiéra Keira Starmera, jenž v červnu oznámil rezignaci. Labouristé ve čtvrtek odstartovali nominační proces pro volbu nového stranického lídra, informovala BBC. Favorit je jasný. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout

Americký prezident Donald Trump po návratu domů ze summitu NATO v turecké Ankaře uvedl, že Írán opět žádá o uzavření mírové dohody. Teherán to oficiálně nepotvrdil. Nejnovější vývoj nastává poté, co Američané druhý den v řadě zasáhli desítky íránských cílů. 

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje

Premiér Andrej Babiš (ANO) a lídři dalších 31 členských států NATO v závěrečné deklaraci summitu v Ankaře potvrdili pevný závazek ke kolektivní obraně a k transatlantické vazbě. Česko podle Babiše v příštím roce navýší rozpočet na obranu o 36 miliard korun. Informoval o tom Úřad vlády po ukončení dvoudenního jednání. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Trumpova slova se naplnila. Američané znovu zaútočili v Íránu

Druhým dnem pokračovaly americké útoky v Íránu, takže se naplnila slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu vyhrožoval Teheránu ze summitu NATO. Všechno každopádně nasvědčuje tomu, že příměří na Blízkém východě je opravdu u konce. 

před 5 hodinami

včera

Poslanecká sněmovna

Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky

Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky na zvýšení rodičovského příspěvku. Jeho celková výše má nově činit 400 000 korun, u dvojčat a vícerčat 800 000 korun. Navýšení se bude vztahovat na děti narozené od 1. ledna 2027. Poslanci zároveň schválili úpravy parametrů dávky státní sociální pomoci (DSSP), které posílí podporu samoživitelů s dětmi do 15 let a lépe zohlední skutečné náklady na bydlení v jednotlivých regionech.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou

Česká fotbalová sága, která započala prakticky koncem března letošního roku, kdy vyšla najevo obří sázkařská aféra, do níž byly namočeny především kluby z Moravy včetně prvoligové Karviné. Ta na to po měsících doplatila tím, že byla jednak Evropskou fotbalovou unií UEFA vyloučena z evropských pohárů, které mohla původně hrát, a poté také z první ligy a spadla tak do druhé. Proti se nejprve chtěla odvolat k Etické komisi Fotbalové asociace ČR (FAČR), ale toto odvolání nakonec stáhla. Zachránila tím tak nejvyšší soutěž pro příští ročník, která bude mít opět sudý počet týmů, tedy tradičních 16. Podle soutěžního řádu Ligové fotbalové asociace (LFA) byl postup do první ligy nejprve nabídnut Táborsku, to však nabídku nepřijalo. Na řadu tak přišel klub Artis Brno. Ten se v pátek naopak rozhodl, že nabídku přijme. Stále to ale nemusí být konečná celého příběhu. Dukla Praha se ale hodlá proti postupu LFA bránit soudní cestou.

včera

NATO

Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán

Letošní summit NATO v turecké Ankaře dospěl ke svému konci. Lídři členských zemí, k nimž patří i Česko, si znovu přislíbili pomoc v případě napadení. Rusko bylo označeno za hrozbu, jím napadená Ukrajina se může těšit na další podporu ze strany aliančních spojenců. V závěrečné deklaraci se zmiňuje také Írán. 

včera

Petr Fiala (ODS)

Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala

Prezident Petr Pavel nakonec nechyběl na neformální večeři lídrů na summitu NATO, ačkoliv Babišova vláda původně chtěla, aby hlava státu na aliančním jednání vůbec nebyla. Není proto divu, že opoziční politici reagují výsměchem na adresu kabinetu. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí

Fotbalový světový šampionát zná další čtvrtfinálovou dvojici, která se vygenerovala z pondělních osmifinálových zápasů. Pyrenejské derby, které bylo po většinu času až příliš opatrné z obou stran, zvládlo lépe Španělsko, když o vítězi rozhodla rychlá kombinace v první minutě nastavení, kterou zakončil úspěšně Merino. Rozhodl tak o tom, že právě proti Španělsku odehrál Cristiano Ronaldo s největší pravděpodobností svůj poslední zápas na MS. Daleko gólovější byl zápas mezi domácími USA a Belgií. Tento duel byl očekáván a hrál se pod rouškou napětí především poté, co vyšlo najevo, že i díky jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa se šéfem FIFA Giannim Infantinem mohl nastoupit útočník Folarin Balogun, přestože původně kvůli červené kartě ze šestnáctifinále neměl. Ani toto skandální zrušení trestu však Američanům nepomohlo, neboť i díky chybujícímu gólmanovi Freeseovi jasně zvítězila Belgie.

včera

včera

Andrej Babiš si podal ruku s Donaldem Trumpem.

Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala

Premiér Andrej Babiš (ANO) si ve středu na summitu NATO v turecké Ankaře před zraky fotografů podal ruku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš se snímkem pochlubil na sociální síti. Po konci jednání pak předseda vlády tvrdil, že Česko nebylo kritizováno, protože nesplnilo závazek ohledně výše obranných výdajů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policisté v národním parku. České Švýcarsko je pod dohledem společných hlídek

I během letních prázdnin pokračují v Národním parku České Švýcarsko společná preventivně bezpečnostní opatření. Jde konkrétně o společné hlídky policistů a strážců národního parku. Informovala o tom policie v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy