Rozvadov - Do Česka dnes dopoledne přijela předsunutá část amerického vojenského konvoje mířícího z bavorské základny na cvičení do Maďarska. Předvoj hlavního konvoje, který republikou projede v neděli a pondělí, má za úkol trasu do Maďarska vyzkoušet. V kasárnách v Praze-Ruzyni se s vojáky přivítal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Z Prahy budou Američané pokračovat do Vyškova, kde vojáci přenocují.
První část konvoje tvořená 11 vozidly včetně obrněnců Stryker překročila hranice u Rozvadova na Tachovsku v 10:00, další část, ve které jsou převážně těžké nákladní automobily, dorazila o necelé tři hodiny později.
"Nyní máme v Česku kolem 30 vozidel a něco přes 100 vojáků," řekl novinářům velitel jednotky Jonathan L. Due. Pochvaloval si spolupráci s českou armádou i přijetí veřejností. Menší část jednotky podle něj z Prahy zamíří zpět do bavorského Vilsecku, zbytek bude z Vyškova pokračovat do Maďarska.
Do Prahy se menší část konvoje dostala kolem poledne, druhá část měla dorazit v 15:00. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška ale konvoj nabral zpoždění již v Německu. Aby vojáci nepřijeli do kasáren během setkání se Stoltenbergem a Sobotkou, kolona se zastavila před Prahou a do kasáren dojela kolem 17:00. Do Vyškova, kde Američané přenocují, z Prahy vyjeli krátce po 18:15, řekl ČTK mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Ve Vyškově by měli být po 22:00. Při přesunu po dálnici D1 na Benešovsku však mělo jedno vozidlo potíže a konvoj musel kolem 20:00 zhruba na 53. kilometru na chvíli přerušit jízdu. "Konvoj zastavil, protože měli přehráté jedno vozidlo, ale zase rychle se dal do pohybu," uvedla policejní mluvčí Markéta Johnová.
Vojáci politikům, kteří dnes v Praze jednali o dalším postupu NATO ve změněném bezpečnostním prostředí Evropy a také o migraci, ukázali svou techniku a popsali její schopnosti. Stoltenberg nastoupil i do jednoho z obrněnců. Generální tajemník NATO se vojáků zeptal mimo jiné na cestu po českých silnicích. Setkání zakončili společnou fotografií.
Američtí vojáci během týdne projedou Českem ještě dvakrát. Po dnešní předsunuté jízdě se část vojáků vrátí v pátek a sobotu přes Česko zpět do Německa. V neděli se na cestu vydá hlavní část amerických sil. Konvoj by mělo tvořit až 550 vojáků a asi 150 vozidel včetně obrněnců Stryker. Po českých dálnicích a rychlostních silnicích pojedou rozděleni do více kolon, aby neblokovali dopravu. Američané se v Maďarsku zúčastní cvičení NATO Brave Warrior 2015.
Podobný americký konvoj projel Českem na přelomu března a dubna. Vzbudil značný zájem veřejnosti. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků sympatizujících s Ruskem. Při průjezdu ale americké vojáky vítaly tisíce příznivců, a to ve městech, kde přespávali, i kolem silnic.
Za první pololetí letošního roku se přes území ČR uskutečnilo 3727 tranzitních průjezdů a přeletů příslušníků ozbrojených sil jiných států, z toho 3622 leteckých. Po pozemních komunikacích se přes republiku v 18 silničních proudech a 87 samostatných přesunech přepravilo 1277 zahraničních vojáků.
Související
Do Maďarska dorazil na vojenské cvičení armádní konvoj USA
Americký konvoj opustil Vyškov, jede na cvičení do Maďarska
Americký konvoj Danube Ride (září 2015)
Aktuálně se děje
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
včera
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
včera
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
včera
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
včera
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
včera
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
včera
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
včera
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
včera
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
včera
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
20. ledna 2026 22:02
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
Protidrogová policie se den po propuštění Karlose Vémoly z vazby na kauci rozhodla odhalit, o co přesně v ostře sledované kauze jde. Některým obviněným v případu hrozí až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě