Praha - Při nedávném zásahu v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji bylo při domovních prohlídkách objeveno nebývalé množství výbušnin, munice, chemikálií, prudkých jedů a zbraní.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) 30. září při akci s krycím názvem CASTOR zajistili více než 100 kilogramů výbušnin, přes tisíc rozbušek, l50 kilogramů látky pro výrobu výbušnin, dalších minimálně 50 kilogramů jiných chemikálií včetně prudkých jedů, osm nelegálně držených střelných zbraní, větší množství munice i několik ručních granátů.
"V rámci provedených domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor bylo zajištěno tak velké množství výbušnin, že lze hovořit o jednom z historicky největších nálezů nelegálně držených výbušnin," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.
Policisté se případem začali zabývat počátkem letošního roku, kdy získali z kriminálního prostředí informace o nabídce prodeje většího množství výbušnin. Policisté posléze zjistili, že výbušniny pocházejí z továrny Explosia, kde pracovali dva podezřelí muži. Koncem září pak kriminalisté v rámci akce CASTOR zasáhli současně na třech místech republiky.
Kvůli nedovolenému ozbrojování stíhají čtyři muže, z toho dva jsou ve vazbě. Obvinění jsou ve věku 26 až 73 let. Podle dřívějších informací se u jednoho z nich, který pracoval v Explosii, našly ve Valech u Přelouče desítky kilogramů výbušnin. Kvůli převozu zajištěných výbušnin speciální vlečkou musel být v okolí obce přerušen provoz na železnici. Pyrotechnická služba totiž vyloučila možnost převozu standardním způsobem.
Policisté během vyšetřování zjistili, že výbušniny, které měli podezřelí nabízet k prodeji, jsou plně funkční. Jednalo se o různé druhy plastických výbušnin včetně semtexu nebo výbušniny na bázi trinitrotoluenu.
Společnost Explosia se k nálezům výbušnin nechce vyjadřovat, dokud se neseznámí s informacemi od policie. Podle výrobního ředitele Pavla Diviše je výrobní areál zajištěn fyzickou a elektronickou ostrahou odpovídající bezpečnostním standardům. "Za tři roky, co v Explosii pracuji, jsem se nesetkal s žádným pokusem o vynášení výbušnin," řekl ČTK.
Související
Studenti v Ústí zburcovali policii. Obavy z útoku ve škole se nepotvrdily
Tragický útok na ulici v Brně. Žena nepřežila, policie má podezřelého
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
před 1 hodinou
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
před 2 hodinami
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
před 3 hodinami
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
před 4 hodinami
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
před 5 hodinami
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
před 6 hodinami
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
před 7 hodinami
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
před 8 hodinami
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
před 8 hodinami
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
před 9 hodinami
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
před 10 hodinami
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
před 11 hodinami
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
před 12 hodinami
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
Možná je to až příznačné, že nečekané a velké úspěchy českých zimních sportovců přišli na řadu v předvánočním čase. Dali tím tak českým fanouškům vánoční dárek a naději, že Zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d´Ampezzo, které se budou konat příští rok v únoru. Tím nejvýraznějším úspěchem posledních dní je ten ze strany alpského lyžaře Jana Zabystřana, který v pátek 19. prosince zaznamenal první výhru pro jakéhokoli mužského českého reprezentanta v super-G v rámci Světového poháru, když ve Val Gardeně jako devětadvacátý startující nečekaně celý závod vyhrál. Stoupající formu potvrzuje v těchto dnech i snowboardistka Zuzana Maděrová, která získala v paralelním slalomu v Davosu stříbro. Skeletonistka Anna Fernstädtová taktéž vybojovala v korytu v lotyšské Siguldě o posledním víkendu stříbro a v českých úspěších se neztratila ani skokanka na lyžích Anežka Indráčková, která parádí vstup do olympijské sezóny vylepšila rekordním skokem.
Zdroj: David Holub