Amsterodam – Ministr obrany Martin Stropnický se účastní neformální schůzky se svými kolegy z dalších zemí Evropské unie. Při té příležitosti mluvil o dalším působení českých jednotek v zahraničí.
Česko by mohlo o desítky lidí zvýšit počet svých vojáků v misi Evropské unie v africkém Mali, počet vojáků by se tak mohl aý sdvojnásobit ČTK to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický. V současné době v Mali působí 39 českých vojáků, kteří odpovídají především za ochranu velitelství malijské výcvikové mise Evropské unie.
Na severu země bude brzy v rámci mise OSN působit dalších 25 příslušníků 601. skupiny českých speciálních sil, část z nich už do Afriky odjela. Státy EU po teroristických útocích v Paříži loni v listopadu slíbily Francii pomoc a podporu všemi prostředky. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian dnes kolegům z unie poděkoval za rychlou reakci na francouzskou žádost.
Čeští instruktoři na základně Koulikoro trénují místní vojáky. Mise EU už vycvičila 8 malijských praporů. pic.twitter.com/mWewcGdJm7
— Martin Stropnický (@stropnickym) 29. Leden 2016
„My jsme se od samého začátku hlásili k tomu, že bychom byli v Mali schopni pomoci více," řekl ČTK Stropnický, který české vojáky v této zemi nedávno navštívil. Česká pomoc je tam podle něj potřebná a Praha je proto připravena uvažovat až o zdvojnásobení stávajícího počtu vojáků v misi EU. Ministr přitom do budoucna nevyloučil ani vyšší český příspěvek do operace, kterou v zemi organizuje OSN.
Mezi necelými 600 vojáků působících pod vlajkou EU v Mali jsou zástupci 25 evropských států, účast mnohých je však v zásadě symbolická.
Hypoteticky jsou pak podle Stropnického úvahy o možném budoucím českém zapojení do operace Evropské unie ve Středoafrické republice. Je podle něj například otázka, zda by čeští vojáci měli působit v obou afrických státech. Obě mise označil za „preventivní".
Související
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou
Martin Stropnický , Mali , Armáda České Republiky
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
před 54 minutami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 1 hodinou
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 2 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 3 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 4 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 5 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 6 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 7 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
Ceny ropy prudce vzrostly a vyšplhaly se až na úroveň 115 dolarů za barel v reakci na zprávy, že se Spojené státy připravují na prodloužení blokády íránských přístavů. Ropa Brent po úterním uzavření na hodnotě mírně nad 110 dolary posílila, a i když kolem poledne její cena mírně korigovala na 114,37 dolaru, stále se drží vysoko nad úrovněmi z období před vypuknutím konfliktu.
Zdroj: Libor Novák