Zeman jmenoval nové generály, mezi nimi Komorous a Tuhý

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jmenoval nové generály. Vysoké hodnosti se rozdávaly mezi vojáky, policisty i hasiči.

Mezi povýšenými je policista Jiří Komorous, posluchač důstojnické školy někdejší Státní bezpečnosti. Vyšší generálskou hodnost získali také náčelník generálního štábu Josef Bečvář, policejní prezident Tomáš Tuhý a ředitel hasičského sboru Drahoslav Ryba.

Jmenování a propůjčování generálských hodností se tradičně konalo u příležitosti výročí konce druhé světové války v Evropě. Zeman připomněl v projevu spříznění policie a armády při boji proti nacistickým okupantům při Pražském povstání a blahopřál i hasičům. "Věřím, že pokud se naplní některá varovná proroctví, a nikdo z nás si nepřeje, aby se naplnila, tak bude mít jak armáda, tak policie, ale koneckonců i hasičský záchranný sbor plné ruce práce s čelením nebezpečné migrační vlně," uvedl prezident.

Bečvář zdůraznil, že převzetí jmenovacích dekretu je nejen oceněním, ale zejména závazkem.

Ředitele útvaru pro ochranu ústavních činitelů, dosavadního plukovníka Komorouse jmenoval Zeman brigádním generálem. Brigádní generály Tuhého a Rybu povýšil prezident do hodnosti generálmajorů.

Do hodnosti brigádního generála Zeman jmenoval zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Štefana Muránského, ředitele Agentury logistiky Jaroslava Trakala a ředitele Agentury vojenského zdravotnictví Zoltána Bubeníka. Dosud byli plukovníky.

Hodnost brigádního generála prezident propůjčil náčelníku Vojenské policie Pavlu Křížovi. Povýšil z plukovnické hodnosti.

Dosavadní generálporučík Bečvář bude mít nově hodnost armádního generála. Do hodnosti generálporučíka Zeman povýšil vojenského představitele Česka při NATO a EU, generálmajora Miroslava Žižku. Povýšení na generálmajory se dočkali brigádní generálové Štefan Kaleta a Jaromír Zůna.

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval v neděli dne 8. května 2016 na Pražském hradě nové generály Armády České republiky.

Jmenovaní:

generálporučík Ing. Josef Bečvář(od 8.5. armádní generál)

generálmajor Ing. Miroslav Žižka(od 8.5. generálporučík)

brigádní generál Ing. Štefan Kaleta(od 8.5. generálmajor)

brigádní generál Ing. Jaromír Zůna, Ph.D., MSc.(od 8.5. generálmajor)

plukovník gšt. MUDr. Zoltán Bubeník(od 8.5. brigádní generál)

plukovník gšt. Ing. Štefan Muránský(od 8.5. brigádní generál)

plukovník gšt. Ing. Jaroslav Trakal(od 8.5. brigádní generál)

plukovník gšt. JUDr. Pavel Kříž, LLM(od 8.5. brigádní generál, hodnost propůjčena)

brigádní generál Ing. Drahoslav Ryba(od 8.5. generálmajor)

brigádní generál Mgr. Bc. Tomáš Tuhý(od 8.5. generálmajor)

plukovník JUDr. Jiří Komorous(od 8.5. brigádní generál)

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Armáda České Republiky Tomáš Tuhý (Policie ČR)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 57 minutami

Donald Trump

Trump vyhrožuje Íránu úplným zničením

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu úplným zničením, pokud se ho Teherán pokusí zavraždit. Trump zdůraznil, že americká armáda má připravené stovky raket a také pokyny pro případ, že se takový scénář naplní. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Léto v Praze

Počasí: Tropické teploty se příští týden vrátí, oteplí se už o víkendu

Víkendové dny a následující pracovní týden přinesou do České republiky převážně slunečné počasí s postupně rostoucími teplotami, které v druhé polovině období překročí tropickou třicítku. Výjimkou bude severovýchod území, kde se bude držet o něco více oblačnosti a teploty tam zůstanou nižší než ve zbytku země.

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory

Exkluzivní satelitní snímky, které získala a analyzovala stanice CNN, naznačují, že se Írán pokouší o obnovu svých jaderných zařízení. Tyto aktivity vyvolávají vážné otázky, zda Teherán neporušil memorandum o porozumění, které podepsal se Spojenými státy koncem června. K obnovení prací přitom došlo ještě předtím, než americký prezident Donald Trump fakticky signalizoval konec této dohody zahájením nových vojenských úderů na zemi.

včera

Ilustrační foto

Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?

Trh s námořním pojištěním v londýnském sídle Lloyd's má více než třísetletou tradici, která se odráží i v zachovávání historických zvyklostí. Ztráty plavidel se zde od roku 1774 dodnes zapisují ručně labutím brkem do rozsáhlých knih. Tento rituál vykonávají speciálně vyškolení zaměstnanci, označovaní jako číšníci, což odkazuje na vznik instituce v kavárně Edwarda Lloyda v roce 1688. 

včera

Jaromír Zůna

Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4

Česká armáda v pátek oficiálně završila jednu z nejvýznamnějších modernizačních etap posledních let. V posádce 73. tankového praporu v Přáslavicích proběhl slavnostní ceremoniál převzetí posledního tanku Leopard 2A4. Tímto krokem bylo definitivně dokončeno přezbrojení celé flotily a přechod praporu z techniky východní provenience na moderní západní platformu.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu

První tramvaje se již zítra po více než tříměsíční výluce vrátí do okolí Pražského hradu. Může za to změna postupu prací při rekonstrukci tratě, vysvětlil pražský dopravní podnik. V jednom směru ale bude provoz ještě týden omezen. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci

Babišova vláda je půl roku u moci. Premiér ve čtvrtek s ministry vyhodnocoval plnění programového prohlášení, což slíbil veřejnosti už před loňskými sněmovními volbami. Podle Babiše si zatím kabinet plní své úkoly. Za největší úspěch označil jednu z nejnižších inflací v Evropě. 

včera

ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně

ANO by i v červnu suverénně vyhrálo sněmovní volby, vyplývá z nejnovějšího průzkumu agentury Median. Změnilo se obsazení druhého místa, na které se vrátila ODS. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest stran a hnutí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy