Orlov (Příbramsko) - Na území bývalého vojenského újezdu v Brdech, který se od ledna přeměnil v chráněnou krajinnou oblast, nyní Klub českých turistů (KČT) značí turistické trasy. Dnes se přidali ministři obrany a životního prostředí Martin Stropnický a Richard Brabec (oba ANO) a osadili první rozcestník.
Ceduli s nápisem Pila 663 metrů a směrovky ukazující k nejbližším turistickým cílům umístili na strom nedaleko vodní nádrže Pilská. Rozcestník připravený turisty přivrtal ke stromu Stropnický, Brabec mu držel žebřík. "Já jsem myslel, že budeme zatloukat, to by se mi docela líbilo," prohlásil ministr obrany, když od předsedy rady značení KČT Karla Markvarta přebíral akumulátorovou vrtačku.
Podle Markvarta byl dnes v Brdech skutečně instalován první rozcestník, nepočítají-li se ty, které byly osazeny před devíti lety v okrajových částech újezdu.
Turisté chtějí v Brdech do začátku roku 2018 vyznačit 170 až 200 kilometrů pěších tras. Vedle toho se počítá s cyklotrasami, podle Markvarta by mohly měřit kolem 200 kilometrů. "Návrhů je spousta, ale nemá cenu značit každou silničku jako cyklotrasu," podotkl. Vydána byla už podle něj také první turistická mapa Brd se 70 kilometry pěších cest.
Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou pro veřejnost otevřené poté, co skončí povrchový pyrotechnický průzkum, který postupuje od okrajů směrem do středu území. Termín mají vojáci do konce příštího roku. "V tuhle chvíli je přes 60 procent očištěno. Je to samozřejmě věc, která se nedá nějak uspěchat," uvedl Stropnický. Podle něj na tom každý den pracuje 51 lidí, někde postupují do standardních 30, někde dokonce do 50 centimetrů hloubky.
Související
Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou
Lipavský kritizuje Martina Stropnického za setkání s proruským aktivistou
Martin Stropnický , Richard Brabec (ANO) , Vojenský Újezd Brdy
Aktuálně se děje
před 43 minutami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 1 hodinou
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 2 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 2 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 4 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 5 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 5 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 5 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 6 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 6 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 7 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 8 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 9 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 9 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 10 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 10 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 11 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 12 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.
Zdroj: Libor Novák