Praha - Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie dnes přijala usnesení týkající se jednoho z největších kritiků reformy, bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka.
Jeho tvrzení, která se objevují v médiích, podle ní nejsou průkazná. Komisi nepředložil přímé důkazy, které by potvrdily jeho vyjádření vůči lidem či institucím. Komise také dá podnět Nejvyššímu státnímu zastupitelství a Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), aby prověřily úniky do médií.
Komise k reorganizaci policie dnes zasedla posedmé. Před poslanci mluvil ředitel GIBS Michal Murín, který se stejně jako poslanci dozvěděl důležité a zásadní informace k reorganizaci policie, jež dosud neměly obě strany k dispozici. Podle Murína se kvůli tomu inspektoři budou muset vrátit k některým situacím a událostem, které zazněly v médiích i na jednání komise. Prověří také současné i bývalé příslušníky bezpečnostních sborů a s velkou pravděpodobností i některé žalobce.
Zatímco Murín před poslanci mluvil zhruba tři hodiny, bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang promluvil jen krátce. S novináři nehovořil.
Komárek je jedním z největších kritiků policejní reformy, před jejím spuštěním od policie odešel. V médiích například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálních úniků ze spisů". Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli.
Podle komise Komárkova tvrzení o Chovancově pokynu k reorganizaci kvůli obavám, že by protimafiánský útvar mohl před volbami zasahovat proti ČSSD, nejsou průkazná. Úniky informací do médií, které mají prověřit žalobci a policejní inspekce, podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) i jeho zástupce Martina Lanka (Úsvit) nepocházejí od poslanců. Podle Blažka je možné, že novináře informují svědci, kteří před komisí vystoupili. Naznačil také, že některé zprávy pocházejí ze spisů, které měli státní zástupci. Podle Lanka se navíc ukazuje, že informace z médií nejsou správné.
Související
Exdetektiv Komárek žádá odškodné, byl popotahován kvůli výroku o Tuhém
Brutální únik informací? Komárek nebude za svůj výrok potrestán
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 1 hodinou
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
včera
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
včera
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
včera
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
včera
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
včera
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
včera
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
Česko má před sebou měsíc charakterizovaný pokračujícími vysokými teplotami a přetrvávajícím nedostatkem srážek. Podle nejnovějšího měsíčního výhledu meteorologů se teplá vlna z uplynulých dvou týdnů promítne i do nadcházejících dnů a nadprůměrné hodnoty se udrží až do konce první zářijové dekády.
Zdroj: Libor Novák