Brno - Bývalý policista Eduard Slanina se jako první z devíti potrestaných členů takzvaného Toflova gangu, který vydíral podnikatele, obrátil na Ústavní soud (ÚS). Stížnost podal už v září, dosud o ní ústavní soudci se zpravodajem Jiřím Zemánkem nestihli rozhodnout. Podání stížnosti je patrné z justiční databáze, identitu pisatele potvrdila ČTK mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.
Dovolání devíti aktérů kauzy odmítl v létě Nejvyšší soud, zrušil pouze verdikt nad Petrem Křipským, v jehož případě objevil rozpor v důkazech. O Křipském znovu rozhodne Krajský soud v Brně, dosud to neudělal. Původně muž dostal 4,5 roku vězení a peněžitý trest 200.000 korun. Obsáhlé rozhodnutí Nejvyššího soudu je ode dneška dostupné na webu.
Skupina bývalých policistů a jejich kompliců podle verdiktu vydírala podnikatele na jižní Moravě. Tresty od tří do devíti let vězení si ve sledované kauze původně vyslechlo 11 lidí. Jako druhá instance rozhodoval loni v březnu Vrchní soud v Olomouci. Nejpřísnější trest potvrdil někdejšímu policistovi Miloši Almásymu, jenž se podle pravomocného verdiktu podílel na polovině ze dvou desítek skutků spáchaných v letech 1998 až 2010.
Snížení trestu z osmi na sedm let dosáhl u vrchního soudu další bývalý policista Slanina. Podle vrchního soudu jsou některé jeho skutky promlčené.
Odsouzení podle pravomocného verdiktu nabízeli podnikatelům, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem nebo za peníze zastaví smyšlenou kauzu. Advokáti odsouzených v minulosti poukazovali na to, že řada důkazů stojí na svědcích s bohatou kriminální minulostí. Nad vyšetřováním podle nich nebyla žádná účinná kontrola a dozor, kriminalisté rozkrývající trestnou činnost podle advokátů překrucovali důkazy.
Vyšetřování složité kauzy začalo kolem roku 2009. Následující rok se stal obětí vraždy bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminální policie Michal Tofl, po kterém údajný gang dostal mediální jméno. Justice za vraždu pravomocně poslala na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana.
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Trump tlačí na Zelenského. Mírové dohodě stojí v cestě Kyjev, naznačil
před 1 hodinou
Americký zájem o Grónsko a Venezuelu je pochopitelný. Evropa se musí vzpamatovat
před 2 hodinami
Mrazivé počasí neskončilo. Teploty budou do konce týdne klesat
včera
Cibule, parodie Klause i grimasy. Sněmovna se při jednání o důvěře mění v cirkus, pokračovat bude ve čtvrtek
včera
Washington a Kodaň se na budoucnosti Grónska neshodly, jednání netrvalo ani hodinu
včera
Delegace dorazily do Washingtonu. Jednání o Grónsku začíná
včera
Pavel i Babiš se těší důvěře nadpoloviční většiny Čechů, Okamuru nepodporuje ani polovina lidí
včera
Napětí na Blízkém východě roste: USA stahují lidi ze základny v Kataru, Arabové se snaží odvrátit válku
včera
Julie Tymošenková čelí obvinění z korupce. Měla se pokusit rozbít vládu Zelenského
včera
Neznám ho, ale bude problém. Trump se nevybíravě pustil do premiéra Grónska
včera
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
včera
Trump trvá na ovládnutí Grónska: Cokoliv jiného než kontrola USA je nepřijatelné
včera
Počasí přispěchá s další ledovkou. Nebezpečí pomine zítra
včera
Strach v Arktidě: Gróňané se děsí budoucnosti pod nadvládou Donalda Trumpa
včera
Dál protestujte, pomoc je na cestě, vzkázal Trump demonstrujícím Íráncům
včera
Bez proudu, vody a tepla v -19. Život v Kyjevě se stává nesnesitelným
včera
Sněmovna v obležení řečníků: Babišova vláda čeká na verdikt o důvěře, počká si na něj hodiny
včera
Islámská republika v krizi: Režim umírá pomalu, ale ke konci má ještě daleko
včera
Rozpad celého státu nebo zhroucení do občanské války. Expert popsal, co se může dál dít v Íránu
včera
2400 mrtvých v Íránu. Teherán dnes plánuje popravovat demonstranty, Trump hrozí tvrdou odplatou
Americký prezident Donald Trump přislíbil rázné kroky vůči Íránu v případě, že tamní režim přistoupí k popravám účastníků protivládních demonstrací. Během svého projevu ve státě Michigan vyjádřil přímou podporu íránským vlastencům a vyzval je k pokračování v odporu. Podle jeho slov by protestující měli obsadit klíčové instituce a pamatovat si tváře těch, kteří se dopouštějí násilí. Trump varoval, že všichni viníci za své činy v budoucnu zaplatí velmi vysokou cenu.
Zdroj: Libor Novák