Na vojenskou přehlídku 28. října ke 100. výročí vzniku Československa přiletí americký ministr obrany James Mattis. Na tiskové konferenci to dnes potvrdil zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun. Zúčastní se i další zahraniční hosté, ústavní činitelé, váleční veteráni nebo třeba zaměstnavatelé členů aktivních záloh. Pro pozvané hosty bude připraveno na tribunách 1500 míst. Diváci budou moct přehlídku sledovat na Vítězném náměstí nebo na Evropské mezi ulicemi Gymnasijní a Kanadskou. Začátek je naplánován na 14:00, pořadatelé doporučují příchod o hodinu dříve. Sté výročí založení Československa připomene i řada dalších akcí.
Zástupci armády již dříve uvedli, že letošní přehlídka a další akce s ní spojené budou výrazně větší než před deseti lety, kdy se konala poslední přehlídka. Zúčastní se jí 2151 pochodujících vojáků, hasičů, policistů, celníků a strážníků a lidem se předvede 236 kusů techniky.
Na organizaci přehlídky se podle Balouna podílí asi 4500 lidí. Závěrečné nácviky jsou připraveny na 25. října, kdy se bude konat generální zkouška na letišti v Bechyni, a na večer 27. října, kdy se uskuteční přímo na Evropské.
Přehlídka začne ve 14:00 hlášením náčelníka generálního štábu Aleše Opaty prezidentovi Miloši Zemanovi. Následovat budou přelety letadel a vrtulníků českých a slovenských vzdušných sil, pochod jednotek a defilé techniky. Konec je plánován na asi 15:05.
Pro hosty bude připraveno pět tribun s asi 1500 místy. Kromě Mattise byli pozváni i další zahraniční hosté, jejich seznam ještě armáda upřesňuje. Zúčastní se většina ministrů, členové sněmovního branného výboru, veteráni z druhé světové války i novodobých konfliktů nebo veteráni integrovaného záchranného systému.
K vidění budou současná vojenská lehká i těžká vozidla včetně tanků. Policisté připravili nejmodernější techniku, představí třeba své motorky, terénní vozidla s čluny nebo těžkou techniku. Hasiči předvedou 27 vozidel včetně speciálních strojů. Přehlídky se zúčastní i vozy pražské záchranné služby i všech dalších krajských záchranářů, technika celníků a jejich psovodi a strážníky a obecní policisty zastoupí pražská městská policie.
Související
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
Armáda České Republiky , 100. výročí vzniku Československa , Praha
Aktuálně se děje
před 22 minutami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 1 hodinou
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 1 hodinou
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 2 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 3 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 4 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
včera
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
včera
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
včera
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
včera
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
včera
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
Velikonoce vrcholí, takže je nutné počítat s jednou nepříjemností. Ve velkých obchodech si v pondělí nenakoupíte, protože to neumožňuje zákon. Jednou se tato situace bude opakovat i v květnu.
Zdroj: Jan Hrabě