Nespokojeností s manažerskou, velitelsko-řídící a kontrolní činnosti Pavla Kříže v čele Vojenské policie dnes ministr obrany Lubomír Metnar vysvětlil své rozhodnutí jej odvolat. Novinářům na okraj jednání se svými kolegy z NATO v Bruselu řekl, že Kříž dlouhodobě nedokázal vyřešit opakující se mezilidské a vztahové problémy především ve vedení a na štábu Vojenské policie.
Podle Metnara vznikly ve vedení Vojenské policie dva tábory, "které spolu bojovaly" a situace začala mít dopad na plnění úkolů. "Třetí skupinou byli ti poctiví vojenští policisté, kteří každý den odvádí dobrou práci. A ti se jen dívali, co se to děje na štábu a ve velení," uvedl dnes Metnar.
Konkrétnější být nechtěl s tím, že už na sněmovním výboru pro obranu se ve středu některé věci probíraly v důvěrném režimu.
S Křížem, který vojenské policisty vedl od roku 2015, prý Metnar situaci opakovaně řešil od svého nástupu na ministerstvo. "Dával jsem mu dostatečně dlouhou dobu, ale ty problémy se de facto neustále opakovaly a narůstaly. Proto jsem se ke konci roku rozhodl, že ho odvolám," dodal ministr.
Ministr obrany Lubomír Metnar se rozhodl odvolat z funkce náčelníka Vojenské policie brigádního generála Pavla Kříže. https://t.co/4XRJzuimx8
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) 13. února 2019
Kříž má ve funkci skončit dnes, Vojenskou policii od pátku povede plukovník generálního štábu Miroslav Murček, zkušený voják s pětadvacetiletou praxí u Vojenské policie.
Kříž sám ve středu uvedl, že se vždy snažil řídit Vojenskou policii dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Související
Babiš svolává Bezpečnostní radu státu. Stupeň ohrožení terorismem se může zvýšit
Podezřelý požár v Pardubicích. Mohlo jít o terorismus, poprvé se ozval Babiš
Lubomír Metnar , Pavel Kříž (vojenská policie) , Vojenská policie , Armáda České Republiky , ministerstvo obrany
Aktuálně se děje
před 6 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 6 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák