Prezident Zeman jmenoval pět nových generálů, mezi nimi Kovandu

Praha - Prezident Miloš Zeman povýšil dnes na Pražském hradě při příležitosti Dne vítězství do generálských hodností pět důstojníků. Jsou mezi nimi šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a velitel armádních Společných sil Ján Gurník.

Prezident u příležitosti jmenování nových generálů ocenil prestiž české armády na mezinárodním poli a podpořil rozhodnutí vyslat vojenskou misi do Mali. Boj s mezinárodním terorismem i ve vzdálených zemích má podle něj smysl, protože může zabránit jeho šíření do republiky.Dosavadní brigádní generál a velitel Společných sil v Olomouci Gurník se stal generálmajorem. Z titulu své funkce má na starosti rozvoj a výstavbu pozemních i vzdušných sil a řeší také problematiku spolupráce vojáků s obyvatelstvem v regionech.Do hodnosti generálmajora prezident povýšil také dosud brigádního generála Kovandu, velitele Vojenského zpravodajství, tedy armádní tajné služby. Kovanda je ve funkci od loňského roku, dříve například velel známé 601. skupině speciálních sil.Brigádním generálem se stal dosavadní plukovník, velitel armádních pozemních sil Ladislav Jung. Jung, který se této funkce ujal letos v únoru, se kromě jiného podílí také na tvorbě koncepce bezpečnostní politiky státu. Brigádním generálem se stal také Bohuslav Přikryl, od loňského srpna rektor a velitel brněnské Univerzity obrany. Dosud měl hodnost plukovníka.Třetím z plukovníků jmenovaným do funkce brigádního generála je nynější náčelník Vojenské policie Milan Schulc. Za sebou má několik zahraničních misí, například v silách KFOR či ISAF.Zeman, který se funkce hlavy státu ujal letos v březnu, jmenoval vojáky do nových generálských hodností poprvé. Prezident, tedy nejvyšší velitel armády, může jmenovat nové generály dvakrát ročně. Vojáky povyšuje 8. května u příležitosti Dne vítězství a v Den vzniku samostatného Československa 28. října.- Souhrn -Do hodnosti generálmajora jmenoval brigádního generála Ing. Milana Kovandu, ředitele Vojenského zpravodajství.

Do hodnosti generálmajora jmenoval brigádního generála Ing. Jána Gurníka, velitele Společných sil Armády České republiky.

Do hodnosti brigádního generála jmenoval plukovníka gšt. Ing. Ladislava Junga, zástupce velitele Společných sil - velitele pozemních sil Armády České republiky.

Do hodnosti brigádního generála jmenoval plukovníka prof. Ing. Bohuslava Přikryla, Ph.D., rektora - velitele Univerzity obrany.

Do hodnosti brigádního generála jmenoval plukovníka gšt. Ing. Milana Schulce, M.Sc., náčelníka Vojenské policie.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

včera

Princ Harry a Meghan Markle

Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili

Princ Harry zažil rozporuplný návrat do rodné Velké Británie. Kromě šťastných chvil během setkání s králem Karlem III. došlo i na rozhodnutí soudu v jeho sporu s jedním z mediálních vydavatelů na Ostrovech. Podle soudu se vznesená obvinění nepodařilo prokázat. Informovala o tom BBC. 

včera

Požár

Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii

Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu. 

včera

Petr Pavel

Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde

Pražský hrad se rozhodl reagovat na nejnovější vyjádření premiéra Andreje Babiš (ANO). Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že Petr Pavel nepoužívá žádné osobní útoky na předsedu vlády. Vztah nejvyšších činitelů je momentálně poznamenán především sporem ohledem složení české delegace na uplynulém summitu NATO.  

včera

Ilustrační fotografie.

Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí

V Česku podle aktuálních výsledků monitoringu krajských hygienických stanic zůstává většina sledovaných přírodních koupališť nadále vhodná ke koupání. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V souvislosti s průběhem počasí v uplynulých dnech však na některých lokalitách dochází ke zhoršování kvality vody, zejména vlivem zvýšeného výskytu sinic.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Aktualizováno včera

včera

Andrej Babiš

Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO

Ostudou nazval premiér Andrej Babiš (ANO) přítomnost prezidenta Petra Pavla na uplynulém summitu NATO v Turecku. Babišova vláda původně nechtěla, aby hlava státu na alianční jednání jela. Pavel se však na summit nakonec vydal. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

11. července 2026 21:56

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

11. července 2026 21:01

Linda Nosková

Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

11. července 2026 19:58

11. července 2026 19:04

Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil

Prezident Petr Pavel se domnívá, že by se po summitu NATO mohla situace mezi ním a premiérem Andrejem Babišem (ANO) uklidnit. Podle Pavla je stále možné se na řadě věcí pragmaticky domluvit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy