Ostrá slova u soudu: Obviněný se pustil do exministra Bartáka. Padl verdikt

Brno - Brněnský městský soud dnes zprostil bývalého šéfa automobilky Tatra Kopřivnice Ronalda Adamse obžaloby z korupce. Hrozilo mu až pět let vězení za to, že údajně nabídl úplatek 20 milionů korun někdejšímu náměstkovi ministryně obrany Martinu Bartákovi. Barták měl za to firmě zajistit lukrativní zakázku. Podle soudkyně Šárky Dufkové se trestný čin nestal. Nepodařilo se jej prokázat.

"Pravdu znají jen Adams s Bartákem. U soudu vycházíme pouze z předložených důkazů. Dokazování v kauze bylo sice obsáhlé, na vynesení odsuzujícího verdiktu to ale nestačilo," uvedla. Verdikt zatím není pravomocný. Státní zástupce se proti němu může odvolat ke Krajského soudu v Brně. 

Adams dnes soudu řekl, že se nikdy nikoho nepokusil podplatit a nikoho ani nepodplatil. Za 39 let své manažerské kariéry pracoval v 59 zemích světa a nikdy jej nenapadlo, že právě v ČR bude křivě obviněn. 

O Bartákovi mluvil jako o muži, který má "pochybný charakter" a následně bývalého ministra obrany otevřeně označil za lháře. Adams se domnívá se, že jeho obvinění bylo vytvořeno jen proto, aby zakrylo jiné Bartákovy činy.

Podle policejního spisu chtěl Adams úplatkem dosáhnout toho, aby ministerstvo rozšířilo zakázku pro Tatru Kopřivnice a nechalo si u firmy vyrobit 500 vozidel za zhruba půl miliardy korun.

Z výpovědi Bartáka vyplývá, že Adams s ním hovořil na veletržním stánku Tatry Kopřivnice o tom, že má firemní speciální fond s 20 miliony korun na zajištění navýšení státní zakázky na výrobu tatrovek. Barták, tehdy ještě náměstek ministryně obrany, prý peníze odmítl. Za několik dní po schůzce se stal ministrem obrany. Barták tvrdí, že Adamsova slova na veletrhu původně nepovažoval za nabídku úplatku, ale později názor změnil, což vyústilo ve stíhání Adamse.

Policisté před třemi lety zkoumali, s kým se Barták schází, jaký si udržuje vliv nebo zda jeho majetek odpovídá oficiálním příjmům. Taktika týmu elitních detektivů měla jednu slabinu: téměř okamžitě se o ní dovídal i sám Barták, píše iHned.cz.

O podezření, že někdo vynášel informace z policejního spisu, promluvil na konci července Radek Ondruš, advokát bývalého šéfa Tatry Ronalda Adamse. Státní zástupci potvrdili, že k únikům skutečně docházelo. „Několikrát jsme se obraceli na policejní inspekci, aby úniky prověřila," dodává Jarmila Ošlejšková z olomouckého státního zastupitelství, které na kauzu dohlíželo.

K únikům přitom docházelo v době, kdy novináři vyfotili Bartáka během hokejového mistrovství v Bratislavě, jak se u vína baví s tehdy čerstvě odejitým šéfem protikorupční policie Liborem Vrbou. Ten známost s Bartákem nepopírá, ale rezolutně odmítá jakoukoliv souvislost s úniky. „Docházelo k nim v době, kdy už jsem u policie nepracoval. Jsem již alergický na to, když se někdo pokouší podobné věci se mnou spojovat," tvrdí Vrba. A dodává, že Bartáka tehdy v Bratislavě potkal „jen náhodou".

Související

Martin Barták, exministr obrany

Exministr Barták u soudu obhajoval nákup letadel CASA

Praha - Exnáměstek ministryně obrany a pozdější šéf resortu Martin Barták dnes u soudu jako svědek hájil nákup letounů CASA. Obžalobě ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě majetku čelí jeho někdejší nadřízená Vlasta Parkanová a šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Více souvisejících

Martin Barták soudy

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Andrej Babiš

Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority

Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil Rakousko, kde ve Vídni jednal se spolkovým kancléřem Rakouska Christianem Stockerem o konkurenceschopnosti Evropské unie, energetické bezpečnosti a společném postupu v oblasti nelegální migrace. Součástí programu byla také návštěva školy českého Školského spolku Komenský a katedrály sv. Štěpána. Následně český premiér odcestoval do Bratislavy, kde se zúčastnil setkání lídrů zemí Slavkovského formátu. Jednání se uskutečnilo za účasti českého premiéra Andreje Babiše, slovenského premiéra Roberta Fica a rakouského kancléře Christiana Stockera.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Martina Sáblíková

Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu

Až bude ve čtvrtek na programu v rámci Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo pětikilometrový rychlobruslařský závod žen, čeští fanoušci v něm budou moct fandit loučící se legendě Martině Sáblíkové. Ta totiž dostala svolení od lékařů, že se může závodu zúčastnit poté, co nemohla kvůli nemoci závodit na tříkilometrové trati.

před 2 hodinami

Věda, ilustrační fotografie

Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu

Jedenáctý únorový den je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Osoby něžného pohlaví se v minulosti velmi obtížně prosazovaly na poli vědy. Musely se potýkat s předsudky či urážkami. A některé pro milovanou vědu dokonce obětovaly svůj život.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v úterý setkal se dvěma umělci, které po jejich účasti na nedávné demonstraci vyzval k jednání. Podle Aleše Cibulky a Michala Jagelky nepanovala shoda prakticky na ničem. Klempíř se v pondělí mohl zúčastnit veřejné debaty v jednom z pražských divadel, kam ale nepřišel. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa

V úterý již čtvrtým soutěžním dnem pokračovaly 25. hry zimní olympiády. Závodilo se například na svahu v Bormiu v týmové lyžařské kombinace kombinující sjezd a slalom. Zatímco v pondělí v tomto specifickém závodu závodili muži, nyní se ke slovu dostaly ženy. Česká republika měla ve startovním poli hned čtyři ve dvou dvojicích – první pár Martina Dubovská-Barbora Nováková skončil šestnáctý, druhý český pár Elisa Maria Negriová-Alena Labaštová dojel na osmnáctém místě. Závod před Němkami a Američankami vyhrály Rakušanky Ariane Rädlerová a Katharina Huberová. Tento závod byl sledován i proto, že se v něm po dvou letech představila i Slovenka Petra Vlhová. V jízdě v boulích se pak představil Čech Matyáš Kroupa, kterému se ale zatím z kvalifikace do finále postoupit nepodařilo.

před 7 hodinami

Kanadská policie

Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých

Tragická střelba se v úterý odehrála v malém městě Tumbler Ridge v kanadském státě Britská Kolumbie. Sedm lidí zemřelo v budově střední školy, další dva lidé přišli o život na jiném místě. Po smrti je i útočník. O události informovala americká stanice NBC News. 

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA

Dá se říct, že české hokejistky zakončily základní skupinu tak, jak ji začaly, tedy prohrou 1:5 se zámořským soupeřem. Zatímco v úvodu olympijského turnaje v Miláně svěřenkyně trenérky Carly MacLoedové prohrály s Američankami, na závěr skupiny jasně podlehly i Kanaďankám. Nadále se tak tedy ukazuje, že hokejistky USA i Kanady jsou pro Češky zatím jen těžko dosažitelným cílem.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek

Málokdo z českých fanoušků čekal, že by snad mohl být na právě probíhajících zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d'Ampezzo k vidění nějaký úspěch v rámci mužského běžeckého lyžování. Čtvrtý soutěžní den 25. her zimní olympiády ale právě takový nečekaný úspěch přinesl, jakkoli to neskončilo cenným kovem. Senzačně na pátém místě totiž ve sprintu skončil Jiří Tuž, který už v kvalifikaci ukázal, že se s ním musí počítat až do samotného konce. Pro své již sedmé olympijské zlato si v závodě dojel Nor Johannes Klaebo. V ženském sprintu se naopak nepodařilo do finále postoupit sedmé závodnici z olympijského skiatlonu. Kateřina Janatová se do semifinále nedostala o pouhou jednu desetinu sekundy.

včera

První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem

Česko se s Janou Brejchovou rozloučilo již bezprostředně poté, co v pátek večer vyšlo najevo, že ve věku 86 let zemřela. Veřejnost ale očekává, že se ještě uskuteční smuteční obřad. Ve věci se dokonce chopila iniciativy vláda. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy