Černá můra je pryč: Obrana podepsala dohodu o prodeji bitevníků L-159

Praha - Ministerstvo obrany dnes podepsalo s Aerem Vodochody dohodu o zprostředkování prodeje nepotřebných bitevníků L-159. Letouny od státu získá Aero Vodochody, které je následně prodá americké firmě Draken International. S ní již česká společnost patřičnou smlouvu podepsala, kontrakt oficiálně ohlásí na středečním leteckém veletrhu ve Velké Británii, řekl novinářům viceprezident Aero Vodochody Petr Kudrna. Armáda se nepotřebných bitevníků snaží zbavit mnoho let.

V přítomnosti ministra obrany Martina Stropnického a jeho prvního náměstka Jiřího Borovce je za MO ČR stvrdil ředitel Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem MO Luboš Hajduk a člen představenstva akciové společnosti AERO Vodochody AEROSPACE a. s. Petr Brychta.

Podle ministra obrany si podepsání smluv zaslouží velkou pozornost. „Svým způsobem to lze označit za historický okamžik. Nový management ministerstva obrany považoval odprodej nepotřebných letounů L-159 za jednu ze svých priorit. Dnes mohu s potěšením konstatovat, že se náročná jednání všech zainteresovaných subjektů podařilo dovést do zdárného konce," řekl Martin Stropnický.

Na konci listopadu 2013 oznámil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek, že o osmadvacet (z toho čtyři na náhradní díly) uskladněných podzvukových bitevníků L-159 ALCA má vážný zájem americká firma Draken International podnikající v oblasti leteckého výcviku. Stroje, které společnost provozuje – má jich přes 50 a patří sem i ruské stíhačky MiG-21 a české cvičné bojové stroje L-39 Albatros – simulují protivníka při výcviku vzdušného boje amerických pilotů.

Vláda tehdejšího premiéra Jiřího Rusnoka schválila 2. ledna 2014 prodej až 28 letounů L-159 společnosti za celkovou částku 21,72 až 25,8 milionů amerických dolarů. Klíčovým okamžikem se však stalo až usnesení vlády premiéra Bohuslava Sobotky z 2. července 2014, kterým byl postup MO ČR v souvislosti s odprodejem nepotřebných „stopadesátdevítek" odsouhlasen a následně i realizován.

Smlouva se skládá ze dvou fází odprodeje. Ta první, která je kryta dvěma dnes podepsanými smlouvami, řeší odprodej 7 kusů letadel (šest strojů do provozu a jeden na náhradní díly), celkem tedy 14 letounů L-159 (12 do provozu a dva na náhradní díly) do dvou let od nabytí účinnosti smluv (2015 – 2016).

Ve druhé fázi může firma Draken odkoupit až 14 dalších letounů L-159. Výnos z odprodeje nepotřebných strojů dosáhne stovek milionů korun. V případě první fáze půjde o 217 až 250 mil. Kč v závislosti na funkčnosti dalších agregátů. V případě realizace kontraktu v plném rozsahu (28 letounů) půjde až o 516 milionů korun.

Také Irák má podle ministra Martina Stropnického (ANO) zájem o 15 strojů. Pokud by se dohoda s ním podařila, počet letounů dodaných Američanům by se mohl snížit na 21. S Irákem ministerstvo nadále jedná, Kudrna očekává výsledky na podzim. Stropnický poznamenal, že Iráčané vzhledem k tamní bezpečnostní situaci tlačí na urychlenou dodávku letadel. "Přijíždějí sem za námi, jednají, tlačí na čas, my zase tlačíme na podmínky, musíme mít garanci," řekl ministr s poukazem na případnou politickou změnu, kdy by pak Irák za dodávku nemusel zaplatit.

Ministerstvo obrany letadla prodává prostřednictvímvýrobce Aero Vodochody. České zákony totiž úřadu nařizují při prodeji vojenské techniky do zahraničí využít českého prostředníka.

Resort obrany platí za uložení nadbytečných L-159 zhruba 10 mil. Kč ročně. Od roku 2006 to celkově činilo cca 260 mil. Kč. Jakmile nyní budou „stopadesátdevítky" vyňaty ze speciálního obalu, skončí platba za jejich uložení.

Související

Armáda

Bitevníky L-159 Alca by mohly ve výzbroji armády po skončení životnosti nahradit drony

Bitevníky L-159 Alca by mohly ve výzbroji armády po skončení jejich technické životnosti v budoucnu nahradit bezpilotní prostředky. ČTK to řekl vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany Jiří Táborský. Pokud si Česká republika ze Spojených států zakoupí dvě letky nadzvukových letounů F-35, sníží se podle něj počet strojů L-159 o jednu letku.

Více souvisejících

L159 Alca ministerstvo obrany

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy