Vláda projedná právní postavení českých vojáků v Nigeru

Vláda má v pondělí projednat přijetí dokumentu, který zajistí českým vojákům v Nigeru stejné právní postavení jako vojákům francouzským. ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Česká armáda by měla v zemi působit pod francouzským velením v rámci operace Takuba. Společně se spojenci při ní české speciální síly budou v Mali a v Nigeru bojovat proti teroristickým organizacím.

Armáda České Republiky
doporučujeme

Takzvaný dodatkový protokol uzavřený mezi vládou Francie a Nigeru předkládají české vládě společně ministři obrany Lubomír Metnar (za ANO) a zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Protokol upravuje postavení jiných než francouzských jednotek, které se budou účastnit operace Takuba. Podle Fajnora stanovuje, že všichni vojáci vyslaní do Nigeru v rámci sil Takuba mají obdobné právní postavení jako francouzští vojáci, kteří v zemí působí od roku 2013.

"Zejména jim bude garantována trestněprávní imunita při plnění úkolů v rámci sil Takuba na území Nigeru," poznamenal Fajnor. Stejně jako podobný dokument pro působení na území Mali, který vláda schválila v červnu, i tento umožňuje vojákům vstup na území Nigeru bez víz, volný pohyb nebo oprávnění držet zbraně a střelivo. Souhlas s protokolem musí vyslovit vláda, předložen také bude Parlamentu.

Plánovaná mise se má zapojit především do boje proti extremistům na malijském území, koaliční jednotky by ale mohly také pronásledovat teroristy až 50 kilometrů do vnitrozemí Nigeru. V Čadu by sídlilo velitelství operace, kam by česká armáda vyslala několik vojáků. Česká armáda chce do mise v Mali vyslat elitní jednotku speciálních sil z Prostějova. Jejich úkolem by bylo radit malijským vojákům, vyráželi by s nimi ale i do boje.

Misi již v lednu schválila vláda a v srpnu Senát, souhlas ještě musí připojit Sněmovna. Ta by se materiálem měla zabývat v září nebo v říjnu. Vojáci měli do Mali odjet již v létě. Odjezd komplikují procesní záležitosti i vývoj situace v Mali, kde byl v srpnu vojenský převrat.

Kromě plánované mise má česká armáda v Mali vojáky ve výcvikové misi Evropské unie. Té od května i velí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V českých věznicích hrozí nekontrolovatelné šíření covidu, platí zákaz…

23.10.2020 12:05 Do věznic a detenčních ústavů ode dneška nesmí návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy…

Mimořádná schůze Sněmovny: Pobyt zahraničních vojenských lékařů v ČR se…

23.10.2020 09:16 Sněmovní výbor pro obranu doporučil dnes ráno dolní parlamentní komoře, aby schválila mandát, který…

Prezident Zeman podepsal jmenování generálů, Koudelku zase nepovýšil

22.10.2020 16:05 Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k…

Výstavba polní nemocnice v Letňanech pokročila, dorazila většina z 500…

22.10.2020 13:22 Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už dorazila většina z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama