Niger

Jevgenij Prigožin, šéf ruské Wagnerovy paramilitární organizace, označované také jako soukromá armáda

Převrat v Nigeru přišel pro Prigožina v pravý čas, nabídl novému vedení pomoc. V zemi vlály ruské vlajky

Minulou středu v africkém Nigeru proběhl převrat. Znamená vážné komplikace zejména pro Francii, která odtud dováží radioaktivní uran pro své jaderné elektrárny. Nyní byl tento vývoz zastaven. Překvapivou podporu ze strany demonstrujících ve prospěch převratu má Ruská federace. Převrat výslovně podpořil šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin a nabídl pomoc wagnerovců. 
Jana Černochová

Vojenští policisté mají jet na Ukrajinu, speciální síly do Nigeru

Vyšetřovat válečné zločiny na Ukrajině bude moci až 15 příslušníků Vojenské policie, schválila dnes vláda. Vyplývá to z výsledků zasedání, které ČTK poskytl úřad vlády. Český příspěvek do vyšetřovacího týmu Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) budou muset povolit ještě poslanci a senátoři. Na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) kabinet také podpořil plán, aby mohly být do Nigeru vyslány až dvě desítky příslušníků speciálních sil. V zemi by působili jako poradci.
Kandidát Mohamed Bazoum

V Nigeru zastavili pár dní před výměnou prezidenta pokus o puč

V blízkosti prezidentského sídla v Nigeru byla v noci na dnešek slyšet střelba, píše agentura Reuters. Stalo se tak pouhé dva dny předtím, než se vlády ujme nově zvolený prezident Mohamed Bazoum. Podle bezpečnostního zdroje agentury AFP šlo o zmařený pokus o převrat a několik vojáků bylo zatčeno. Situace je podle něj pod kontrolou.
Niger

Počet obětí sobotního útoku v Nigeru vzrostl na 100

Počet obětí sobotního útoku na dvě vesnice v Nigeru je přinejmenším 100. Agentuře AFP to dnes řekl starosta obce, pod kterou spadají obě vesnice. Podle starosty bylo z obou vesnic odvezeno 25 raněných osob. Místa útoku se nachází zhruba 120 kilometrů od hlavního města Niamey, u hranic s Mali a Burkinou Faso.
Kandidát Mohamed Bazoum

Niger čeká v únoru druhé kolo prezidentských voleb

Niger v únoru čeká druhé kolo prezidentských voleb, protože v tom prvním, které se konalo před týdnem, žádný z kandidátů nezískal více než 50 procent hlasů. O přízeň voličů se bude ucházet kandidát vládnoucí strany Mohamed Bazoum a bývalý prezident Mahamane Ousmane. O předběžných výsledcích voleb dnes podle agentury Reuters informovala státní volební komise.
Ilustrační foto

Vojáci ČR a Francie mají mít na misi v Nigeru stejné právní postavení, Senát dal souhlas

Čeští vojáci v Nigeru mají mít stejné právní postavení jako vojáci Francie. Budou moci v africké zemi působit pod francouzským velením při operaci Takuba. Společně se spojenci při ní české speciální síly budou v Mali a v Nigeru bojovat proti teroristickým organizacím. Senát dnes s touto dohodou souhlasil. Čeká se na souhlas Sněmovny, která zatím dohodu projednala v prvním kole.
Armáda České Republiky

Vláda projedná právní postavení českých vojáků v Nigeru

Vláda má v pondělí projednat přijetí dokumentu, který zajistí českým vojákům v Nigeru stejné právní postavení jako vojákům francouzským. ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Česká armáda by měla v zemi působit pod francouzským velením v rámci operace Takuba. Společně se spojenci při ní české speciální síly budou v Mali a v Nigeru bojovat proti teroristickým organizacím.
Ilustrační foto

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest Francouzů

Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních pracovníků, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní činitele. Podle guvernéra regionu Tillabéri se útok odehrál asi 65 kilometrů od nigerské metropole Niamey - v oblasti, která je domovem posledních stád žiraf v západní Africe. Motiv útoku je zatím neznámý.
Nigérie, ilustrační fotografie

Násilí v Nigérii v dubnu způsobilo exodus 23 000 lidí do Nigeru

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se kvůli neutuchajícímu násilí na severozápadě Nigérie jen v dubnu přesunulo na 23.000 lidí do sousedního Nigeru. Od dubna 2019 pak tento přesun podniklo 60.000 uprchlíků, uvedl v úterý mluvčí úřadu Babar Baloch.
Afrika, ilustrační foto

Tragédie při rozdávání humanitární pomoci, v Nigeru zemřelo 20 lidí

Nejméně 20 lidí dnes ušlapal dav při rozdělování humanitární pomoci ve městě Diffa na jihovýchodě Nigeru. Tamní správa tisícům lidí, kteří uprchli před ozbrojenci z teroristické organizace Boko Haram, rozdávala potraviny a peníze, v davu se však strhla strkanice. Mezi oběťmi byly hlavně ženy a děti, informovala s odvoláním na tamní zdroje agentura AFP.
Terorismus

Jatka na základně. Počet mrtvých vojáků při útoku islamistů strmě vzrostl

Při útoku islamistů na vojenskou základnu na západě Nigeru minulý týden zemřelo nejméně 89 vojáků. O nové bilanci informovala nigerská vláda, která bezprostředně po útoku mluvila o 25 mrtvých a několika zraněných. Úřady ode dneška vyhlásily třídenní celostátní smutek, informovala agentura AP, podle které se jedná o nejhorší podobný útok v historii země.
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Při útoku ozbrojenců na konvoj v Nigeru zemřelo 14 lidí

Při útoku "těžce ozbrojených teroristů" na armádní konvoj na západě Nigeru zahynulo ve středu 14 příslušníků bezpečnostních složek, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na nigerské ministerstvo vnitra. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy