Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Vládnoucí vojenští představitelé západoafrického státu požádali Spojené státy, aby stáhly svých téměř 1000 vojáků ze země, která byla až do loňského převratu klíčovým partnerem pro boj Washingtonu proti povstalcům, kteří zabili tisíce lidí a miliony dalších vysídlili. Informuje Reuters.

Podle vysokého představitele americké obrany, který požadoval zachování anonymity, ruské síly se neinteragují přímo s americkými vojáky. Místo toho používají samostatný hangár Airbase 101, umístěný vedle mezinárodního letiště Diori Hamani v Niamey, hlavním městě Nigeru. Tato  aktivita ruské armády, o níž jako první informovala agentura Reuters, přináší americké a ruské jednotky do těsné blízkosti. Tento vývoj přichází v době, kdy vojenská a diplomatická rivalita mezi zeměmi nabírá na intenzitě v důsledku konfliktu na Ukrajině.

Také není jasné, co jaká bude budoucnost amerických zařízení v zemi po stažení jednotek. „Situace není ideální, ale v krátkodobém horizontu se dá zvládnout,“ poznamenal úředník. Když byl ministr obrany Lloyd Austin konfrontován s otázkou týkající se zprávy agentury Reuters, zlehčil jakékoli riziko pro americké jednotky či možnost, že by se ruští vojáci mohli dostat do blízkosti americké vojenské techniky. „Rusové operují v odděleném areálu a nemají přístup k americkým jednotkám ani k našemu vybavení,“ sdělil Austin na tiskové konferenci v Honolulu.

Spojené státy a jejich spojenci byli nuceni přesunout své jednotky z několika afrických zemí po nedávných převratech, které vedly k nástupu moci nových skupin, jež se snaží vzdálit od vlivu západních vlád. Kromě plánovaného odchodu z Nigeru opustili nedávno také američtí vojáci Čad, zatímco francouzské jednotky byly vypuzeny z Mali a Burkina Faso.

Současně Rusko aktivně usiluje o posílení svých vztahů s africkými státy a prezentuje Moskvu jako přátelského partnera bez historických břemen koloniální minulosti na kontinentu. Mali se například stalo v posledních letech jedním z nejbližších afrických spojenců Ruska, kde byla nasazena žoldácká skupina Wagner Group v boji proti džihádistickým povstalcům.

Rusko charakterizovalo své vztahy se Spojenými státy jako "sub-nulové" kvůli americké vojenské a finanční podpoře Ukrajině v boji proti ruské invazi.

Související

Více souvisejících

Niger Ruská armáda Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 1 hodinou

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 5 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

V Pardubicích dokončily odklízecí práce po tragické vlakové nehodě

V Pardubicích se v úterý podařilo dokončit odklízení trosek po středeční tragické srážce rychlíku a nákladního vlaku, kterou nepřežili čtyři cestující. Běžný provoz na klíčové trati české železniční sítě byl obnoven už v pátek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy