Wagnerovci opět v akci: Putinovi žoldáci vytlačili americké vojáky z Nigeru

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

Náměstek ministra zahraničních věcí Kurt Campbell přijal výzvu ke stažení vojáků během setkání s nigerským premiérem Alim Mahamanem Laminem Zeineem ve Washingtonu, američtí představitelé uvedli pro agenturu AFP pod podmínkou zachování anonymity.

Dohodnuto bylo, že americká delegace dorazí do hlavního města Niamey během několika dní, aby projednala plánovaný odchod vojáků. Nigerijská státní televize již předtím informovala o plánované návštěvě amerických představitelů příští týden.

Niger dlouhodobě slouží jako strategická základna pro USA a Francii v boji proti džihádistům v západní Africe.

V březnu 2023 navštívil ministr zahraničních věcí USA Antony Blinken Niger, aby projevil podporu prezidentu Mohamedu Bazoumovi, klíčovému spojenci Západu. Avšak o čtyři měsíce později nigerská armáda svrhla Bazouma a vyhostila ze země vojáky Francie, bývalé koloniální mocnosti. Paralelně začal Niger budovat vztahy s Ruskem, s nímž se na začátku tohoto roku dohodl na posílení spolupráce v obranné oblasti.

Dohoda bude znamenat konec přítomnosti více než 1000 amerických vojáků, a zpochybní status americké letecké základny v hodnotě 110 milionů dolarů, která je pouze šest let stará. Je to vyvrcholení loňského vojenského převratu, který svrhl demokraticky zvolenou vládu v zemi a dosadil juntu, která prohlásila, že tamní americká vojenská přítomnost je „nelegální“.
 
"Premiér nás požádal, abychom stáhli americké jednotky, a my jsme souhlasili, že to uděláme," řekl v rozhovoru pro The Washington Post vysoký úředník ministerstva zahraničí.

Rozhodnutí bylo zpečetěno na pátečním setkání náměstka ministra zahraničí Kurta Campbella a nigerského premiéra Aliho Lamine Zeineho.

"Dohodli jsme se, že během několika dní zahájíme rozhovory o tom, jak vyvinout plán" stažení vojáků, řekl vysoký úředník ministerstva zahraničí. "Dohodli se, že to děláme spořádaně a zodpovědně." 

Noví Wagnerovci rozšiřují vliv v Africe

V noci 10. dubna 2024 přistál v Nigeru ruský vojenský letoun s přibližně stovkou "vojenských instruktorů" a armádním vybavením. Tito instruktoři mají za úkol pomáhat vojenské juntě s výcvikem armády a zajištěním kontroly nad případnými protesty nebo možnými novými vojenskými převraty.

Niger je další zemí Sahelu v nedlouhé době, kdy armáda násilně převzala moc. Před Nigerem se tak stalo v Mali, Burkina Faso a Guinei. Ve všech případech nová vojenská vláda navázala úzké kontakty s Kremlem, který po smrti majitele žoldnéřské skupiny Wagnerových Jevgenije Prigožina převzala kontrolu nad touto vojenskou jednotkou a žoldnéřům nabídla další kontrakt, ale tentokrát pod přímým velením Kremlu, respektive ministerstva obrany Ruské federace. Informuje slovenský Defence News.

Niger je západoafrická země s přibližně 26 miliony obyvatel a jeden z nejchudších států světa, který byl před převratem jedním z posledních demokratických spojenců USA a evropských států v oblasti Sahelu na jižním okraji Sahary.

Související

Více souvisejících

Niger Americká armáda (U.S. ARMY) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy