Čtyři roky po vpádu jeho příznivců do amerického Kapitolu je Donald Trump podle CNN mocnější než kdykoli předtím. 6. ledna 2021 si jen málokdo dokázal představit, že muž, který svolal dav do Washingtonu a vyzval ho, aby „bojoval jako ďábel“, by se mohl znovu přiblížit prezidentskému úřadu. Přesto, přesně čtyři roky po útoku na Kapitol, se americký Kongres znovu sejde, aby potvrdil výsledky voleb. Tentokrát však půjde o potvrzení Trumpova triumfu.
Na tento den, který se zapíše do dějin jako jeden z největších politických návratů, si nikdo nemohl vsadit. Trump, kterého v roce 2021 téměř všichni považovali za ztracenou politickou existenci, dnes stojí na prahu svého druhého období. Toto volební vítězství nejen podtrhuje jeho popularitu, ale také odhaluje slabiny Demokratické strany. Ta nedokázala přesvědčit voliče, že Trump stále představuje ohrožení demokracie, ani že má odpovědi na jejich ekonomické a imigrační obavy.
Jedním z hlavních faktorů Trumpova návratu je přepisování událostí z 6. ledna 2021. Trump a jeho spojenci nejen že minimalizovali význam násilí v Kapitolu, ale dokonce glorifikovali aktéry těchto událostí. Konzervativní média a politická mašinérie vykreslily útočníky jako oběti a vlastence, čímž odklonily pozornost od samotného jádra problému – útoku na demokratické hodnoty.
Výpovědi očitých svědků z vyšetřování, které odhalily brutální realitu tehdejšího dne, byly zcela zastíněny Trumpovým narativem. Policisté, kteří utrpěli zranění při obraně Kapitolu, a svědci chaosu, jako byla Caroline Edwardsová, byli upozaděni ve prospěch lživého obrazu „mírumilovného protestu“.
Trump se však nejen ubránil politickým důsledkům, ale navíc se stal ještě mocnějším. Jeho schopnost překonat impeachment, několikanásobná obvinění a dokonce i soudní rozsudek ukazuje jeho vliv na americkou politiku. Jeho návrat navíc symbolizuje, že prezident, který odmítne výsledky voleb a podněcuje útok na Kapitol, může beztrestně získat zpět moc.
Výrok Nejvyššího soudu, který prezidentovi zajišťuje významnou imunitu při výkonu funkce, pouze umocňuje tento posun moci. Trump je nyní připraven využít svého postavení k prosazování kontroverzních opatření, jako jsou masové deportace, omezení médií a pomsta svým politickým nepřátelům.
Pro Demokratickou stranu je Trumpův návrat drtivým úderem. Jejich neschopnost najít silného kandidáta a přesvědčit voliče, že Trump představuje hrozbu pro demokracii, vedla k jejich porážce. Joe Biden, jehož kampaň v roce 2020 byla zaměřena na odstranění Trumpa z politického života, selhal ve své misi. Jeho rozhodnutí kandidovat znovu, navzdory pokročilému věku a slábnoucí podpoře, přispělo k této katastrofě.
Kamala Harrisová, která měla být tváří moderní Demokratické strany, nedokázala oslovit voliče ani navázat na Bidenovu politiku. Její neúspěch v řešení ekonomických problémů a imigrační krize umožnil Trumpovi prezentovat se jako lepší alternativa.
Ačkoli se potvrzení Trumpova volebního vítězství může zdát jako triumf demokracie, pro mnohé představuje vítězství populismu nad ústavními hodnotami. Republikánská strana, která kdysi stavěla na ochraně demokratických principů, dnes těží z relativizace událostí 6. ledna 2021.
Demokraté se nyní ocitají v hluboké krizi. Jejich varování před nebezpečím, které Trump představuje pro ústavu, se mnoha voličům jeví jako obrana systému, který již ztratil důvěru širokých vrstev společnosti. Trumpova populistická rétorika, která oslovuje nespokojené voliče a nabízí jednoduchá řešení složitých problémů, zatím slaví úspěch.
Trumpův návrat do Bílého domu zahajuje novou éru americké politiky, kde hraje hlavní roli populismus, polarizace a boj o definici demokracie. Jeho druhé období bude nejen zkouškou americké ústavy, ale také výzvou pro budoucnost politického systému USA.
Související
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém
Donald Trump , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek