RECENZE: Technokratická hrozba a hledání humanismu. Hybridní sci-fi Mickey 17 pohltí

Eklektický mistr s osobitou poetikou Bong Joon Ho natočil první film od veleúspěšného Parazita z roku 2019. Ten byl vůbec prvním neanglicky mluveným snímkem, který získal Oscara pro nejlepší film. Režisérova novinka Mickey 17 odpremiérovala na festivalu Berlinale, teď ji promítají česká kina. Na pozadí satirického sci-fi se snaží navrátit k lidskosti, zatímco kritizuje technokratické lídry Muskova střihu.

Bong Joon Ho je z generace jihokorejských režisérů, kteří mohli na přelomu 90. let a milénia po letech cenzury konečně svobodně tvořit. Kreativita, dravost i možnost probádat dosavadně tabuizovaná témata – tyto určující znaky bylo možné rozvíjet nejen díky politickému uvolnění, ale také díky podpoře lokální tvorby, které bylo skrze kvóty v domácích kinech dopřáno více prostoru. Ke slovu se dostala mladá generace s tonálně zcela odlišným pohledem na film, jenž byl značně ovlivněn americkou kinematografií. Tu mohli mnozí konzumovat díky televiznímu vysílání americké vojenské stanice. Jedním z takových byl i Bong Joon Ho. Nikdo neovládl preciznost hollywoodského stylu tak jako on.

V jeho případě však nejde o pouhou nápodobu. Využívá dobře známých prvků k žánrové subverzi, boření diváckých očekávání a univerzálně srozumitelné vyprávění a stylistiku obohacuje o lokální problematiku. Skrze žánrovou optiku tak tepe do soudobých jihokorejských problémů, stejně jako do těch globálních. Jde o názorný příklad tvůrce s transnacionální poetikou. Ovládl multižánrovou fluiditu i prudké změny tonalit, což je obecný znak i dalších tvůrců jeho generace. Joon Ho zvládl smazat hranu mezi nízkým a vysokým, mezi artem a mainstreamem. Jeho filmy jsou v Jižní Koreji jedny z nejnavštěvovanějších vůbec. Mickey 17 je po Ledové arše a dobrodružství Okja jeho třetím americkým filmem, jakkoli jde vždy o koprodukce, tentokrát poprvé čistě anglofonním.

Právě se přehrává: Mickey 17 - trailer

Mickey 17 - trailer Video: YouTube

Rozplétá blízkou budoucnost, kdy se část lidstva vedená autoritářským politikem vydává kolonizovat vzdálenou planetu. Jedním z cestujících je i Mickey – lichváři zadlužený a neotesaný muž, který s cílem utéct přistoupí na tu nejpodřadnější práci. Posádce má sloužit jako pokusný králík. Jakmile zemře, vytisknou jeho tělo znovu, společně se zálohovaným vědomím. Stává se nahraditelným. Joon Ho se mezi řádky ptá, kdo a co určuje hodnotu života a co nás dělá člověkem. Naše buňky se každých několik let kompletně obnoví a s ohledem na biologické složení jsme tak zcela jiní, než jsme byli před 10 lety. Znamená to, že jsme někdo zcela cizí?

Joon Ho od osobní linie osciluje k širšímu obrázku. Explicitně poukazuje na problematiku absolutní moci v rukou egoistických technokratů. Vesmírná loď se vyhýbá líbivému designu. Naopak je prošedlá a bez života, přičemž její posádka se v bledých uniformách stává neživotnou součástí této mamutí mašinérie. Omezují se veškeré požitky a slasti. Sex se nedoporučuje, jídlo se stává kaloricky přesně vypočítaným palivem. Na prvním místě je úspornost a výkonnost. Elitářský vůdce oproti tomu hoduje a jeho žena jej zásobuje omáčkami vyrobenými z bizarních věcí. Jeho stylizace v podání Marka Ruffala připomene nadsazený mix Elona Muska a Donalda Trumpa.

Technokratický génius s nulovým sociálním cítěním si buduje kult osobnosti, ačkoli nemá dostatečné schopnosti k vystupování před lidmi. Je trapně neohrabaný, afektovaný a herecky přepálený. Jak odhaluje rozsáhlá retrospektivní pasáž – neuspěl v prezidentských volbách a rozhodl se tak svou moc budovat v izolovaném prostředí. Satira a společenská kritika se pohybují v přímočarých a jasně definovaných konturách. Joon Ho je v tomto ohledu ve svých filmech vždy doslovný, maximálně srozumitelný. Explicitně předkládaná linie o to více vybízí k prozkoumání postav samotných. Jakkoli cynický a nihilistický Joon Ho dokáže být, vždy je u něj na prvním místě humanismus a víra v lásku a porozumění, jakkoli jsou tyto hodnoty vždy zahalené ambivalencí a dvojsečností.

Samotný Mickey je zprvu sympatickým ňoumou. Když umře, znovu ho vytisknou, o co teda jde? Neustále se ho někdo ptá, jaké je to umřít. Ani po tolika pokusech si na to nezvykl. Vždy cítí strach a bolest. Jeho nově a předčasně vytištěná verze s pořadovým číslem 18 je zosobněním odvahy i vzdoru. Chová se jinak. Mnohem chladněji. Příběh nám vypráví Mickey 17 a nabízí se tak otázka, jaké byly jeho předchozí verze. Konfrontace s jeho jiným vlastním já jej vede k přehodnocení vlastní hodnoty. Proč se od sebe ale tak liší? Tyto otázky Joon Ho podkládá spíše mezi řádky a nechává jejich rozluštění na divácké interpretaci.

Kauzálně sevřené vyprávění opět disponuje žánrovými i tonálními proměnami. Satirická sci-fi si pohrává s fyzickými gagy, komedií záměn, fraškou, paranoidním thrillerem, gangsterskou odbočkou, prostupující romancí či útěkářským dramatem. Všechny širší ekologické a antikolonialistické i osobní existenciální motivy v závěru soudržně vrcholí. K napojení na protagonistu, kterého ostatní zbavují lidskosti, nám pomáhá jeho maximálně komunikativní voice over. Je až s podivem, kolik kritiků film označuje za nesoudržný, jelikož narace disponuje i přes zprvu nelineární vedení takřka klasickou výstavbou a všechny načrtnuté aspekty zúročí, ačkoli každý z aktů testuje odlišné způsoby (ne)komunikace informací.

Autorský režisér do vysokorozpočtového filmu propašoval protisystémové poselství, jež umí být subtilní i křiklavé. Mickey 17 představuje nekompromisní autorskou kontinuitu a plně zapadá do tvůrcova kánonu, stejnou měrou je ale také svěží, opakující se motivy variuje a přichází s odlišným vyzněním. Jakkoli má Joon Ho jasně vytyčený okruh témat, v každém filmu s ním nakládá jinak. S citem kombinuje vážnost a třeskutou komedii, konstruuje uvěřitelně bizarní fikční svět. Film kina hrají v hořké době a tak trochu mimoděk odráží současnou situaci v Americe. Naší realitě by možná pomohlo, kdyby si i tito groteskní elitáři, jako vystřižení z dystopického díla, stejně jako postavy ve filmu uvědomili, že těmi nejdůležitějšími vlastnostmi jsou sounáležitost a citlivost vůči druhým.

Hodnocení: 80 %

Režie: Bong Joon Ho

Scénář: Bong Joon Ho

Hrají: Robert Pattinson, Naomi Ackie, Steven Yeun, Mark Ruffalo, Toni Collette, Anamaria Vartolomei, Holliday Grainger, Cameron Britton, Steve Park, Angus Imrie

Česká premiéra: 6. března 2025

Distribuce: Vertical Entertainment

Související

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.
Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

Více souvisejících

recenze Mickey 17 (film) Robert Pattinson filmy Berlinále

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 2 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 4 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 10 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci

Nečekaný moment během koncertu Dua Lipy v Praze způsobil doslova explozi emocí. Britská superstar zazpívala v češtině hit Na ostří nože od Ewy Farne, která byla v hale osobně přítomná. Její reakce na výkon světové hvězdy fanoušky doslova odzbrojila.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy