Trumpem zprostředkované příměří se zhroutilo po hodině. Sestřelili jsme vlastní drony, reaguje Rusko

Dlouho očekávané částečné příměří na Ukrajině, které bylo dojednáno mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským lídrem Vladimirem Putinem, se rozpadlo pouhou hodinu po jejich telefonátu, uvedl server Politico. Rusko přesto tvrdí, že údery zastavilo a dokonce zničilo sedm svých vlastních útočných dronů.

Obě strany se během hovoru dohodly na omezeném příměří v délce 30 dnů, které mělo zastavit útoky na „energetickou a infrastrukturní síť“. Krátce po skončení jednání však Moskva vyslala do ukrajinského vzdušného prostoru 40 bezpilotních letounů, které zasáhly civilní objekty, včetně nemocnice v Sumách na severovýchodě země a energetické stanice ve Slovjansku v Doněcké oblasti.

„Vidíte? Už je zase letecký poplach, takže toto příměří už nefunguje,“ reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer při rozhovoru s novináři.

Zelenskyj zároveň upozornil, že pokud Rusko nedodrží i takto křehké příměří, Ukrajina bude nucena odpovědět. „Nebudeme jen přihlížet, jak Rusko pokračuje v ostřelování naší energetické infrastruktury. Odpovíme,“ varoval ukrajinský prezident.

Po úterních nočních útocích ruské úřady v Krasnodaru ve středu ráno oznámily, že požár v tamním ropném skladu způsobil ukrajinský dron. Ministerstvo obrany Ruské federace navíc uvedlo, že několik ukrajinských bezpilotních letounů proniklo do ruského vzdušného prostoru.

Telefonát mezi Trumpem a Putinem, na který se čekalo několik týdnů, byl součástí amerických diplomatických snah o nalezení řešení války na Ukrajině. Washington se snažil přesvědčit Kreml, aby přijal návrh na 30denní úplné příměří, se kterým už dříve souhlasila ukrajinská vláda.

Rusko však nakonec odsouhlasilo pouze omezené příměří týkající se civilní a energetické infrastruktury. „Dnes Putin fakticky odmítl návrh na úplné příměří,“ zdůraznil Zelenskyj a dodal, že „tlak na Rusko musí pokračovat, pokud chceme dosáhnout skutečného míru“.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že zničilo sedm svých vlastních útočných dronů, které byly již ve vzduchu v době, kdy prezident Vladimir Putin vydal rozkaz k dočasnému zastavení úderů proti ukrajinské energetické infrastruktuře. 

Incident se odehrál poté, co Rusko celou noc pokračovalo v masivních útocích na Ukrajinu, přestože obě země formálně projednávaly „příměří týkající se energetické infrastruktury“. Ukrajinské letectvo oznámilo, že během noci na 19. března ruské síly nasadily 145 bezpilotních letounů, dvě balistické rakety Iskander-M a čtyři protiletadlové rakety S-300 proti různým cílům na Ukrajině.

Útoky zranily tři civilisty ve Slovjansku v Doněcké oblasti a způsobily značné škody na civilní a energetické infrastruktuře, včetně nemocnice v Sumách. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že drony mířily na objekty „ukrajinské energetické infrastruktury napojené na vojensko-průmyslový komplex“ v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny.

Podle ruského ministerstva byly k eliminaci šesti dronů použity systémy Pantsir, zatímco sedmý dron sestřelila stíhačka. „V době, kdy armáda obdržela Putinův rozkaz k dočasnému zastavení úderů na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, bylo ve vzduchu už sedm ruských útočných dronů,“ uvádí se v oficiálním prohlášení ministerstva. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 12 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 13 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť

Příští víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz panovat typicky jarní počasí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy