
Evropská unie by měla co nejrychleji stanovit jasnou cestu k plnému členství Ukrajiny v bloku, varovalo šest severoevropských zemí uprostřed rostoucích obav, že Maďarsko se snaží podkopat šance Kyjeva na přijetí.
V dopise, který v úterý získal server Politico, ministři zahraničí Švédska, Finska, Dánska, Lotyšska, Litvy a Estonska vyzvali Brusel, aby předložil „konkrétní návrhy, jak rozhodně pokročit v procesu přistoupení Ukrajiny“.
Výzva přichází v době, kdy se evropské státy snaží zvýšit podporu pro válkou zmítanou zemi, a to na pozadí prohlubujícího se rozkolu se současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho administrativou.
„Znovu potvrzujeme plné a jednoznačné odhodlání k evropské perspektivě členství Ukrajiny a vyzýváme k urychlení přístupového procesu,“ stojí v dopise. „Nastal čas pro ambiciózní a účinná rozhodnutí v této záležitosti.“
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen již dříve uvedla, že Ukrajina by se mohla stát členem EU do roku 2030. Severské země však nyní tlačí na konkrétní kroky, které zajistí, že se tento termín skutečně naplní.
„Ukrajina prokázala pozoruhodný pokrok v reformách – nyní je na nás, abychom mobilizovali úsilí k tomu, aby se její členství stalo realitou,“ uvádí se v dopise.
Ukrajina musela během posledních dvou let splnit rozsáhlé politické, ekonomické a institucionální požadavky, a to současně s obranou svého území a civilního obyvatelstva před pokračující ruskou agresí.
Signatáři zároveň varují, že proces rozšiřování EU by měl být „předvídatelný a založený na vlastních zásluhách“, přičemž „bilaterální problémy, které jsou v rozporu se strategickými zájmy Unie, by neměly blokovat pokrok, ale měly by být řešeny dialogem v dobré víře“.
Právě v tomto bodě se však rýsuje zásadní překážka – dlouhodobý odpor Maďarska. Maďarský premiér Viktor Orbán se opakovaně stavěl proti přijetí Ukrajiny do Evropské unie a jeho diplomaté v Bruselu často vznášeli námitky při jednáních o posílení institucí Kyjeva a jeho sladění s evropským právním rámcem.
Na začátku března Orbán oznámil, že v Maďarsku proběhne nezávazné celostátní referendum o tom, zda země podpoří vstup Ukrajiny do EU. Kromě toho minulý týden zveřejnil seznam 12 požadavků vůči Bruselu, přičemž jedním z nich bylo, že Unie by měla „zůstat unií, ale bez Ukrajiny“.
Maďarská vláda dlouhodobě argumentuje, že Ukrajina dosud nesplnila podmínky pro členství, a vyjadřuje obavy ohledně práv menšin, především maďarské komunity žijící v Zakarpatské oblasti. Brusel a další členské státy však tento argument považují za zástěrku pro širší geopolitické hry Budapešti, která si udržuje blízké vztahy s Moskvou.
Přes odpor Maďarska roste mezi evropskými lídry přesvědčení, že Ukrajina musí dostat jasný plán, jak se stát členem bloku. Například francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz opakovaně vyjádřili podporu Kyjevu a vyzvali k urychlení procesu přistoupení.
V nadcházejících měsících se očekává intenzivní diplomatické vyjednávání o budoucnosti Ukrajiny v EU. Evropská rada má v červnu rozhodnout o dalším postupu, přičemž klíčovým tématem bude právě zvládnutí maďarské blokády.
Podle některých diplomatů by mohla být jednou z možností nabídka finančních pobídek pro Budapešť výměnou za zmírnění jejího odporu. Jiní však varují, že Orbánova vláda si může z přístupových jednání Ukrajiny udělat trvalý nástroj k prosazování vlastních zájmů.
Bez ohledu na překážky je však zřejmé, že severoevropské státy tlačí na EU, aby přistoupení Ukrajiny nenechala zablokovat a zajistila, že země dostane nejen symbolickou podporu, ale i reálné kroky k plnému členství.
Související

Fiala píše Ficovi. Slováky v dopise žádá o podporu protiruských sankcí

Dánové v čele Evropy. Nejvyšší prioritu má "zelená" a bezpečnost
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky
před 1 hodinou

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně
před 1 hodinou

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren
před 2 hodinami

Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
před 3 hodinami

Novinky o případu tragédie na Trojském mostě. Mladík byl ještě nezletilý
před 3 hodinami

Tragédie v Gaze. Útok dronu nepřežilo i několik dětí, Izraelci přiznali chybu
před 4 hodinami

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži
před 5 hodinami

Fiala píše Ficovi. Slováky v dopise žádá o podporu protiruských sankcí
před 6 hodinami

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga
před 6 hodinami

Nedělní bouřky budou spíše ojedinělé. Meteorologové vysvětlili, proč platí výstraha
před 7 hodinami

Dánové v čele Evropy. Nejvyšší prioritu má "zelená" a bezpečnost
před 8 hodinami

Mladík se v Praze tragicky zřítil z mostní konstrukce. Případ řeší policie
před 8 hodinami

Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít
před 9 hodinami

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD
před 10 hodinami

Bouřlivé počasí je zpět. Meteorologové varují před kroupami a přívaly deště
před 10 hodinami

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém
před 11 hodinami

Češi jsou jediní z ciziny. Hasiči posílají experty do Texasu, aby hledali pohřešované
před 12 hodinami

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA
před 12 hodinami

Brusel na nohou: Úředníci přišli o víkend, scházejí se diplomaté. Kvůli Trumpovi
před 13 hodinami
Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině
Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR.
Zdroj: Lucie Podzimková