Přijměte Ukrajinu co nejrychleji, vyzvaly státy EU. Problémem je Maďarsko

Evropská unie by měla co nejrychleji stanovit jasnou cestu k plnému členství Ukrajiny v bloku, varovalo šest severoevropských zemí uprostřed rostoucích obav, že Maďarsko se snaží podkopat šance Kyjeva na přijetí.

V dopise, který v úterý získal server Politico, ministři zahraničí Švédska, Finska, Dánska, Lotyšska, Litvy a Estonska vyzvali Brusel, aby předložil „konkrétní návrhy, jak rozhodně pokročit v procesu přistoupení Ukrajiny“.

Výzva přichází v době, kdy se evropské státy snaží zvýšit podporu pro válkou zmítanou zemi, a to na pozadí prohlubujícího se rozkolu se současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho administrativou.

„Znovu potvrzujeme plné a jednoznačné odhodlání k evropské perspektivě členství Ukrajiny a vyzýváme k urychlení přístupového procesu,“ stojí v dopise. „Nastal čas pro ambiciózní a účinná rozhodnutí v této záležitosti.“

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen již dříve uvedla, že Ukrajina by se mohla stát členem EU do roku 2030. Severské země však nyní tlačí na konkrétní kroky, které zajistí, že se tento termín skutečně naplní.

„Ukrajina prokázala pozoruhodný pokrok v reformách – nyní je na nás, abychom mobilizovali úsilí k tomu, aby se její členství stalo realitou,“ uvádí se v dopise.

Ukrajina musela během posledních dvou let splnit rozsáhlé politické, ekonomické a institucionální požadavky, a to současně s obranou svého území a civilního obyvatelstva před pokračující ruskou agresí.

Signatáři zároveň varují, že proces rozšiřování EU by měl být „předvídatelný a založený na vlastních zásluhách“, přičemž „bilaterální problémy, které jsou v rozporu se strategickými zájmy Unie, by neměly blokovat pokrok, ale měly by být řešeny dialogem v dobré víře“.

Právě v tomto bodě se však rýsuje zásadní překážka – dlouhodobý odpor Maďarska. Maďarský premiér Viktor Orbán se opakovaně stavěl proti přijetí Ukrajiny do Evropské unie a jeho diplomaté v Bruselu často vznášeli námitky při jednáních o posílení institucí Kyjeva a jeho sladění s evropským právním rámcem.

Na začátku března Orbán oznámil, že v Maďarsku proběhne nezávazné celostátní referendum o tom, zda země podpoří vstup Ukrajiny do EU. Kromě toho minulý týden zveřejnil seznam 12 požadavků vůči Bruselu, přičemž jedním z nich bylo, že Unie by měla „zůstat unií, ale bez Ukrajiny“.

Maďarská vláda dlouhodobě argumentuje, že Ukrajina dosud nesplnila podmínky pro členství, a vyjadřuje obavy ohledně práv menšin, především maďarské komunity žijící v Zakarpatské oblasti. Brusel a další členské státy však tento argument považují za zástěrku pro širší geopolitické hry Budapešti, která si udržuje blízké vztahy s Moskvou.

Přes odpor Maďarska roste mezi evropskými lídry přesvědčení, že Ukrajina musí dostat jasný plán, jak se stát členem bloku. Například francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz opakovaně vyjádřili podporu Kyjevu a vyzvali k urychlení procesu přistoupení.

V nadcházejících měsících se očekává intenzivní diplomatické vyjednávání o budoucnosti Ukrajiny v EU. Evropská rada má v červnu rozhodnout o dalším postupu, přičemž klíčovým tématem bude právě zvládnutí maďarské blokády.

Podle některých diplomatů by mohla být jednou z možností nabídka finančních pobídek pro Budapešť výměnou za zmírnění jejího odporu. Jiní však varují, že Orbánova vláda si může z přístupových jednání Ukrajiny udělat trvalý nástroj k prosazování vlastních zájmů.

Bez ohledu na překážky je však zřejmé, že severoevropské státy tlačí na EU, aby přistoupení Ukrajiny nenechala zablokovat a zajistila, že země dostane nejen symbolickou podporu, ale i reálné kroky k plnému členství. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině

Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy