
Evropská unie by měla co nejrychleji stanovit jasnou cestu k plnému členství Ukrajiny v bloku, varovalo šest severoevropských zemí uprostřed rostoucích obav, že Maďarsko se snaží podkopat šance Kyjeva na přijetí.
V dopise, který v úterý získal server Politico, ministři zahraničí Švédska, Finska, Dánska, Lotyšska, Litvy a Estonska vyzvali Brusel, aby předložil „konkrétní návrhy, jak rozhodně pokročit v procesu přistoupení Ukrajiny“.
Výzva přichází v době, kdy se evropské státy snaží zvýšit podporu pro válkou zmítanou zemi, a to na pozadí prohlubujícího se rozkolu se současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho administrativou.
„Znovu potvrzujeme plné a jednoznačné odhodlání k evropské perspektivě členství Ukrajiny a vyzýváme k urychlení přístupového procesu,“ stojí v dopise. „Nastal čas pro ambiciózní a účinná rozhodnutí v této záležitosti.“
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen již dříve uvedla, že Ukrajina by se mohla stát členem EU do roku 2030. Severské země však nyní tlačí na konkrétní kroky, které zajistí, že se tento termín skutečně naplní.
„Ukrajina prokázala pozoruhodný pokrok v reformách – nyní je na nás, abychom mobilizovali úsilí k tomu, aby se její členství stalo realitou,“ uvádí se v dopise.
Ukrajina musela během posledních dvou let splnit rozsáhlé politické, ekonomické a institucionální požadavky, a to současně s obranou svého území a civilního obyvatelstva před pokračující ruskou agresí.
Signatáři zároveň varují, že proces rozšiřování EU by měl být „předvídatelný a založený na vlastních zásluhách“, přičemž „bilaterální problémy, které jsou v rozporu se strategickými zájmy Unie, by neměly blokovat pokrok, ale měly by být řešeny dialogem v dobré víře“.
Právě v tomto bodě se však rýsuje zásadní překážka – dlouhodobý odpor Maďarska. Maďarský premiér Viktor Orbán se opakovaně stavěl proti přijetí Ukrajiny do Evropské unie a jeho diplomaté v Bruselu často vznášeli námitky při jednáních o posílení institucí Kyjeva a jeho sladění s evropským právním rámcem.
Na začátku března Orbán oznámil, že v Maďarsku proběhne nezávazné celostátní referendum o tom, zda země podpoří vstup Ukrajiny do EU. Kromě toho minulý týden zveřejnil seznam 12 požadavků vůči Bruselu, přičemž jedním z nich bylo, že Unie by měla „zůstat unií, ale bez Ukrajiny“.
Maďarská vláda dlouhodobě argumentuje, že Ukrajina dosud nesplnila podmínky pro členství, a vyjadřuje obavy ohledně práv menšin, především maďarské komunity žijící v Zakarpatské oblasti. Brusel a další členské státy však tento argument považují za zástěrku pro širší geopolitické hry Budapešti, která si udržuje blízké vztahy s Moskvou.
Přes odpor Maďarska roste mezi evropskými lídry přesvědčení, že Ukrajina musí dostat jasný plán, jak se stát členem bloku. Například francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz opakovaně vyjádřili podporu Kyjevu a vyzvali k urychlení procesu přistoupení.
V nadcházejících měsících se očekává intenzivní diplomatické vyjednávání o budoucnosti Ukrajiny v EU. Evropská rada má v červnu rozhodnout o dalším postupu, přičemž klíčovým tématem bude právě zvládnutí maďarské blokády.
Podle některých diplomatů by mohla být jednou z možností nabídka finančních pobídek pro Budapešť výměnou za zmírnění jejího odporu. Jiní však varují, že Orbánova vláda si může z přístupových jednání Ukrajiny udělat trvalý nástroj k prosazování vlastních zájmů.
Bez ohledu na překážky je však zřejmé, že severoevropské státy tlačí na EU, aby přistoupení Ukrajiny nenechala zablokovat a zajistila, že země dostane nejen symbolickou podporu, ale i reálné kroky k plnému členství.
Související

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
Aktuálně se děje
včera

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
včera

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu
včera

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí
včera

Trumpova cla se obrací proti Američanům. DHL částečně zastavuje dodávky do USA
včera

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa
včera

Protesty proti Trumpovi v celých Spojených státech: Tisíce lidí žádají změny a návrat deportovaného muže
včera

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání
včera

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci
včera

Klíčový nástroj selhal. Algoritmus vyhodnotil, že oběti domácího násilí hrozí jen střední riziko, za tři týdny zemřela
včera

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou
včera

Příměří nevydrželo ani půl dne. Rusko útočilo už šest hodin po jeho vyhlášení, prohlásil Zelenskyj
včera

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?
včera

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly
19. dubna 2025 21:58

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad
19. dubna 2025 20:18

Důchody v Česku prošly velkou změnou. Úřad hlásí, že má hotovo
Aktualizováno 19. dubna 2025 19:57

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině
19. dubna 2025 19:35

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“
19. dubna 2025 18:42

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský
19. dubna 2025 18:24

Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných
19. dubna 2025 17:36
Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo
Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp.
Zdroj: Jan Hrabě