Babiš označil za absurdní, že vyznamenání od Pavla přijali chartisté

Expremiér Andrej Babiš (ANO) nechyběl na sobotním předávání státních vyznamenání na Pražském hradě, která poprvé udílel jeho přemožitel z lednové volby Petr Pavel. Babiš se do něj pustil v nedělním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové. 

Babiš například prohlásil, že Pavel se cítí jako nový Václav Havel. "Není to o tom, že jsem chtěl být prezidentem. Určitě ne," zdůraznil s ohledem na lednovou porážku ve druhém kole prezidentské volby.

Expremiér považuje za absurdní, že hlava státu s minulostí v KSČ předává vyznamenání signatářům Charty 77. "Už jsme udělali hrubou čáru za totalitním režimem? Já jsem nepracoval pro režim, já jsem pracoval pro obchod a byl pasivní člen," tvrdil ve vysílání. 

Nejvyšším státním vyznamenáním, tedy Řádem Bílého lva, v sobotu ocenil prezident bývalého předsedu vlády a předsedu Senátu Petra Pitharta, bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, dlouholetého předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského či jednoho ze zakladatelů samostatného československého státu Milana Rastislava Štefánika. 

Druhé nejvyšší ocenění, kterým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka, udělil Pavel teologovi Tomáši Halíkovi, zpěvačce a chartistce Martě Kubišové, filozofovi Janu Sokolovi, sestře bratří Mašínů Zdeně Mašínové nebo dramatikovi a politikovi Milanu Uhdemu. 

Medaili Za zásluhy si z Pražského hradu odnesli herci Jiří Bartoška, Viktor Preiss a Petr Kostka, člen souboru Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka, hudebník Vladimír Mišík, operní pěvkyně Magdalena Kožená, neurochirurg Vladimír Beneš, astronom Jiří Grygar či dokumentaristka Olga Sommerová. 

V Česku se tradičně udělují státní vyznamenání 28. října u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, kdy si občané připomínají události, od nichž letos uplynulo 105 let. Slavnostní ceremonii na Hradě předcházel například dopolední pietní akt na Vítkově. 

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Andrej Babiš Petr Pavel státní vyznamenání Marta Kubišová

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy