Marta Kubišová

Petr Pavel

Pavel ocenil matadory české politiky Pitharta a Schwarzenberga či zpěvačku Kubišovou

Prezident Petr Pavel poprvé od březnového nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání, což je jedna z povinností hlavy státu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Pavel ocenil přes 60 osobností. V projevu zdůraznil, že Česko má momentálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. 
Marta Kubišová

Lucerna byla na koncertu Pocta Martě svědkem výjimečného vystoupení Kubišové

Zaplněná Lucerna dnes byla na koncertu Pocta Martě svědkem výjimečného vystoupení Marty Kubišové, která při této příležitosti zazpívala slavnou Modlitbu a společně s ostatními účinkujícími píseň Hey Jude. Písně za velkého nadšení publika zazněly na konci večera, na němž pěvecké hvězdy popřály k jejím osmdesátinám. Předchozí vystoupení Kubišové viděli diváci v Lucerně 16. listopadu 2019, kdy zazpívala jako host programu s názvem Samet 30. V rozhovorech poté uváděla, že již na pódiu zpívat nebude. Svou pěveckou kariéru oficiálně ukončila v roce 2017.
Dramatik a spisovatel Václav Havel se vždy rád viděl s dalajlamou. Jejich přátelství nesměli filmaři ve snímku Umění dokumentu pominout. Oba se potkali i osm dní před smrtí někdejšího prezidenta. Rozhovor

Umění disentu nabízí pohled na vlastní historii očima americké kultury. Film není jen o Havlovi, říká Čapková

Byli ohromeni, když zjistili, kolik statečných a atraktivních lidí obklopovalo za minulého režimu Václava Havla, o němž původně chtěli natočit film, kterým by bývalému prezidentovi vzdali hold ohledně desetiletého výročí jeho smrti. Poutavé vyprávění od okolí je pohltilo natolik, že jim bylo líto, aby snímek měl jen jednoho hrdinu bojujícího proti komunistické totalitě. Proto se producentka a spolutvůrkyně Mariana Čapková s režisérem a americkým profesorem na Univerzitě v Nebrasce Jamesem Deanem Le Sueurem rozhodli natočit dokument s názvem Umění disentu (The Art of Dissent), který dnes od 22 hodin odvysílá Česká televize na programu ČT Art. „Americký pohled na disent je v mnohém více obdivný, než jakého jsme schopni my. Možnost podívat se na vlastní historii očima jiné kultury přináší překvapivé momenty,“ říká v první části exkluzivního rozhovoru pro EuroZprávy.cz Mariana Čapková.
Marta Kubišová Rozhovor

Nikdy nezapomenu na komunistická příkoří, Havel nám vybojoval svobodu, říká pro EZ Kubišová

ROZHOVOR – Když začala na balkoně Melantrichu zpívat Modlitbu pro Martu, lidem tekly po tvářích slzy dojetí a v mrazu hlasitě pěli píseň symbolizující odpor sovětské okupace. Všichni cítili, že 21. listopadu 1989 přichází do Československa svoboda. Zaplněné Václavské náměstí obdivně vzhlíželo k Martě Kubišové, které komunisté zakázali dvacet let vystupovat. Rudý teror ji však nedokázal ze srdcí jejích příznivců vymazat. „Nevěřila jsem, že změna režimu může nastat. Byla jsem překvapená,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marta Kubišová.
Češi si na Národní třídě připomněli 17. listopad

17. listopad: Svíčky zaplnily chodník na Národní třídě, zazněla Modlitba pro Martu

Planoucí svíčky u pamětní desky k 17. listopadu 1989 dnes zcela zaplnily chodník na pražské Národní třídě. Vedle politiků či zástupců akademické obce je tam přinášeli řadoví občané, kteří částečně ohrazený prostor kolem pamětní desky zaplnili bez ohledu na vládou povolené shromáždění maximálně jedné stovky osob na jednom místě. Vpodvečer se u pietního místa objevili odpůrci premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana.
Fischerová, Táňa

Poslední rozloučení s Táňou Fischerovou (†72). Na pohřeb dorazila řada umělců a politiků

Zaplněná velká obřadní síň strašnického krematoria v Praze se dnes potleskem rozloučila s Táňou Fischerovou, která zemřela loni 25. prosince ve věku 72 let. Své poslední sbohem herečce, která se věnovala také charitě a občanským aktivitám, přišli dát vedle pozůstalých také přátelé z kultury i politiky. Věnce mimo jiné zaslala Poslanecká sněmovna, ministerstvo kultury, Český helsinský výbor, který Fischerová několik let vedla, i kancelář prezidenta republiky.
Marta Kubišová

Kubišová truchlí: Táňa Fischerová byla úžasná ženská, všude šířila dobro

Zesnulá herečka a občanská aktivistka Táňa Fischerová byla podle zpěvačky Marty Kubišové neobyčejně statečná žena, která svůj nelehký osud nesla s velkou noblesou. Na Fischerovou, která zemřela dnes ve věku 72 let, Kubišová vzpomíná s láskou, stejně jako její dlouholetý spolupracovník, režisér a herec Jan Kačer. Fischerovou obdivovali i další její profesní kolegové, herec Jan Potměšil a režisér Jiří Strach.
Marta Kubišová

Výjimečný koncert. Marta Kubišová zaplnila Lucernu, šlo o její poslední vystoupení

Zpěvem hymny bývalého Československa dnes Marta Kubišová zakončila ve zcela zaplněné pražské Lucerně svůj výjimečný koncert. Spolu s ní celou hymnu včetně slovenské části Nad Tatrou sa blýska zazpíval host programu s názvem Samet 30 Vojtěch Dyk. Nadšení posluchači si poté ještě jednou vytleskali skladbu Hey Jude. Údajně se jednalo o poslední vystoupení Kubišové, která před dvěma lety 1. listopadu v den svých 75. narozenin ukončila pěveckou kariéru.
Marta Kubišová

Kubišová zazpívá 16. listopadu v Praze, nebude chybět Modlitba pro Martu

Marta Kubišová, která před dvěma lety 1. listopadu v den svých 75. narozenin ukončila svou pěveckou kariéru, vystoupí 16. listopadu v pražské Lucerně k výročí sametové revoluce. Od konce své pěvecké kariéry vystupuje Kubišová výjimečně, například loni 30. září v Obecním domě v Praze, kde bylo její vystoupení součástí koncertu s názvem Příběh hudby - 100 let. ČTK o tom dnes za pořadatele informoval Karen Mchitarjan.
Marta Kubišová

Horáčkova výzva se šíří jako lavina. Jsou činy, které nelze promlčet, vzkázala Ondráčkovi Kubišová

Praha - Po Zdeňku Svěrákovi, Vavřinci Hradílkovi či Pavlu Pafkovi se k výzvě Michala Horáčka #kdomlcisouhlasi připojila další známá tvář - zpěvačka a jeden ze symbolů sametové revoluce Marta Kubišová. České osobnosti v čele s prezidentským kandidátem protestují proti jmenování komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Poukazují přitom na jeho minulost.
Na vernisáži promluvil i Bolek Polívka

Letní divadelní sezona pod širým nebem startuje, zájem diváků je obrovský

Praha - Letní divadelní sezona pod širým nebem láká desetisíce diváků. Chodí například na inscenace Shakespearových her na Pražský hrad i do podhradí, baví je komedie Studia Dva na Vyšehradě a oceňují herecké výkony pod širou oblohou z Divadla Ungelt na Novém Světě pod Loretou. Hraní v plenéru však přináší i úskalí.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy