Kubišová zazpívá 16. listopadu v Praze, nebude chybět Modlitba pro Martu

Marta Kubišová, která před dvěma lety 1. listopadu v den svých 75. narozenin ukončila svou pěveckou kariéru, vystoupí 16. listopadu v pražské Lucerně k výročí sametové revoluce. Od konce své pěvecké kariéry vystupuje Kubišová výjimečně, například loni 30. září v Obecním domě v Praze, kde bylo její vystoupení součástí koncertu s názvem Příběh hudby - 100 let. ČTK o tom dnes za pořadatele informoval Karen Mchitarjan.

"Marta je národní symbol a je potřeba velmi důkladně zvažovat, s čím se spojovat. Každý týden se jedná o desítky nabídek, a to i s ohledem na 30. výročí od sametové revoluce. Téměř vše však s díky a pokorou odmítáme, protože Marta si chce také odpočinout a k sametové revoluci vystoupí skutečně výjimečně jen 16. listopadu v Lucerně v rámci koncertu Sametová 30tka," uvedl promotér Petr Větrovský.

Na koncertě tradičně zazní píseň Modlitba pro Martu. Kvůli písni se Kubišová s Petrem Maláskem a dalšími hudebníky vrátila do studia, aby slavnou skladbu natočila znovu. Po letech se pro ni rozhodla natočit videoklip.

"S tím nápadem přišel pan Větrovský. Tak se dohodl s panem Maláskem, že se i aktuálně znovu nahraje, a to v jiném aranžmá se smyčci. Skladba se stala symbolem a klip na toto téma ji skutečně chybí. Byl to dobrý nápad, tak jsem i vzhledem k 30. výročí od sametové revoluce souhlasila," uvedla zpěvačka.

Kubišová před dvěma roky znovu nazpívala svoji zásadní píseň po 49 letech. Skladbu Jindřicha Brabce a Petra Rady, která se stala jedním ze symbolů událostí roku 1968 a později i listopadu 1989, s ní ve Studiu Sono nahrály Bára Basiková, Blanka Šrůmová, Naďa Válová, Tereza Černochová a Natálie Kocábová. Na nahrávce zazněl i hlas Hany Hegerové, která vzhledem ke zdravotnímu stavu svůj part natočila doma.

Záhy po svém uvedení se Modlitba v dubnu 1969 dočkala vzhledem k nastupující normalizaci zákazu. "V červnu mi poprvé v Bratislavě kvůli ní udělali scénu, že mě nebudou zabírat kamery při vystoupení, tak jsem řekla, ať si dělají, co chtějí, že ji zpívat budu a ony se nějak z ničeho nic ztratily noty. Zpívala jsem ji veřejně a od června 1969 jsme ještě nějaké koncerty udělali. Mě zakázali až v lednu 1970. Vzpomínám si, že jsem ji pak tajně zpívala u Havlů na Hrádečku," vzpomínala Kubišová.

Marta Kubišová byla jednou z hvězd československé hudební scény 60. let. Za normalizace byla postihována komunistickým režimem. Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla vrátit k vystupování až téměř po dvaceti letech v listopadu 1989.

Související

Petr Pavel

Pavel ocenil matadory české politiky Pitharta a Schwarzenberga či zpěvačku Kubišovou

Prezident Petr Pavel poprvé od březnového nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání, což je jedna z povinností hlavy státu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Pavel ocenil přes 60 osobností. V projevu zdůraznil, že Česko má momentálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. 

Více souvisejících

Marta Kubišová 17. listopad Hudba Koncert Palác Lucerna

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 28 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy