Setkání s dalajlámou? Herman prokázal hrdinství, budeme ho volit, vzkazují čeští umělci

Praha - Na podporu lidoveckého ministra kultury vystoupila před volbami celá řada osob nejen z oblasti kulturního života. Umělci mluví o tom, že prokázal odvahu, statečnost a čest, když se navzdory některým politikům sešel s tibetském duchovním vůdcem.

Ministr kultury Daniel Herman vyvolal velký rozruch, když se přesně před rokem oficiálně setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Podle některých jeho kolegů z vlády ale dříve slíbil, že se s ním sejde pouze soukromě. Herman však trval na tom že takový slib nikomu nedal. V reakci na toto setkání pak čeští ústavní činitelé vydali pročínské prohlášení. Přestože Herman kvůli tomuto kroku čelil kritice například ze strany prezidenta Miloše Zemana, právě díky němu získal respekt u některých českých osobností.

„Podporuji Daniela Hermana, kterého jsem poznal jako slušného člověka. Patří k nemnoha politikům, kteří berou svoji veřejnou činnost jako službu,“ uvádí režisér Jiří Menzel. „Má v sobě dost cti, aby se nepřizpůsoboval momentální politice (setkání s Dalajlámou) a zůstal, navzdory politickým tlakům, věrný sám sobě. To je v současném politickém životě u nás docela vzácný úkaz,“ dodává.

„Už v minulosti jsem podpořil někoho, kdo mě třeba potom zklamal. Vím, že u pana Hermana se to stát nemůže. Podporuju ho beze zbytku. Je to můj přítel a je to naprosto korektní, slušný a smělý člověk,“ vystoupil na podporu lidoveckého politika herec Ondřej Vetchý.

„Myslím si, že v politice se najde opravdu málo lidí, kteří jsou schopni projevit svoji občanskou hrdost v tom, že přijmou dalajlámu proti veškerým protestům v politice. A myslím si, že pan Herman opravdu projevil svoje osobní hrdinství,“ uvedla na videu česká operní pěvkyně Dagmar Pecková, která dodává, že právě proto bude volit Hermana a lidovce.

Také zpěvačka Marta Kubišová otevřeně podpořila současného lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana. „Mladým říkám, ať se nenechají médii úplně zbláznit. Každý má přece vlastní úsudek,“ říká na videu, které zveřejnil na sociálních sítích právě Herman.

Už dříve na podobných videích Hermana podpořili například režisér Václav Marhoul, herec Jan Potměšil, houslista Jiří Pavlica nebo filosof Jan Sokol.

Související

Daniel Herman

Herman převzal nejvyšší vyznamenání sudetských Němců

Bývalý ministr kultury České republiky Daniel Herman dnes v Mnichově na sudetoněmeckém sjezdu převzal Evropskou cenu Karla IV., která je nejvyšším vyznamenáním sudetských Němců. V děkovném projevu Herman označil cenu za podporou v budování přátelství mezi Němci a Čechy a v boření vzájemných předsudků. Herman rovněž varoval před upřednostňováním krátkodobých národních cílů na úkor celoevropské svobody.

Více souvisejících

Daniel Herman KDU - ČSL volby 2017 Jiří Menzel Ondřej Vetchý (herec) Marta Kubišová

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy