Bývalý ministr kultury České republiky Daniel Herman dnes v Mnichově na sudetoněmeckém sjezdu převzal Evropskou cenu Karla IV., která je nejvyšším vyznamenáním sudetských Němců. V děkovném projevu Herman označil cenu za podporou v budování přátelství mezi Němci a Čechy a v boření vzájemných předsudků. Herman rovněž varoval před upřednostňováním krátkodobých národních cílů na úkor celoevropské svobody.
Hermanovi blahopřál nejen šéf sudetských Němců Bernd Posselt, který někdejšímu ministrovi cenu předal, ale také bavorský premiér Markus Söder. Podle Posselta je Herman vzorem pro řadu lidí, kteří se stále ještě bojí podívat na pravdu historie.
"Vyznamenání si velice cením a chápu ho jako velkou podporu mého příspěvku pro německo-české porozumění a přátelství mezi Němci a Čechy, pro boření předsudků a pro prohloubení další spolupráce," řekl.
"Staleté soužití Čechů a Němců, křesťanů a židů v českých zemích se před 70 lety zdálo trvale zničené. Nacionální socialismus, dvě světové války, nacistické zločiny s nepochopitelným holokaustem a následnou mstou vítězů, která vyústila ve vyhnání německých krajanů, a pak 40 let komunistického režimu naše soužití hluboce poškodily," řekl.
Pak ale přišel rok 1989, kdy se komunistické režimy v Evropě zhroutily. "Tehdejší kontakty a z části i přátelství se staly dobrým výchozím bodem," řekl. "Dnes můžeme s velkou vděčností sledovat, jak mnoho se pro nové spolužití našich národů učinilo," uvedl Herman.
Herman se v roce 2016 jako první člen české vlády zúčastnil sudetoněmeckého sjezdu. Na tehdejším setkání v Norimberku oslovil sudetské Němce "milí krajané", což šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Posselt často připomíná. Herman v rozhovoru s ČTK na okraj nynějšího sjezdu řekl, že oslovení "milí krajané" považuje za logické a správné.
"V posledních čtyřiceti letech, co se věnuji německo-českým vztahům, jsem pochopil, jak důležité je zvládnutí vlastní minulosti," řekl. "Budoucnost má jen ten, kdo zná svou minulost. Znát vlastní minulost, aby bylo možné společně vytvářet budoucnost. To je úkol pro nás všechny," dodal Herman. Proto je podle něj nutné přinášet do česko-německého soužití nové impulzy, aby neožívaly staré předsudky.
"Můžeme, ba musíme jako Němci a Češi svým dílem přispět k česko-německému sousedství, aby evropský projekt míru a svobody neohrozily populismus a krátkozraké národní zájmy," uvedl.
Söder v projevu poděkoval Hermanovi, že se sjezdu v roce 2016 zúčastnil jako první představitel české vlády. "Byl prvním politikem, který řekl, že vyhnání sudetských Němců bylo nespravedlivé. Použil tehdy také k sudetským Němcům krásné oslovení milí krajané," řekl Söder. "A za to mu patří srdečné díky," uvedl. Bavorský premiér rovněž prohlásil, že usmíření není samozřejmá věc. "Usmíření je něco mimořádného," dodal.
Sudetským Němcům Söder řekl, že bez nich je Bavorsko dnes nepředstavitelné, ač při jejich příchodu do země po druhé světové válce měli někteří tehdejší obyvatelé předsudky. Zdůraznil také, že ústředním úkolem Bavorska je péče o sousedství s Českem a že během vyhrocených okamžiků pandemie nemoci covid-19 byla spolupráce mezi Prahou a Mnichovem důležitá.
Podle Posselta se právě během pandemie ukázalo, jak se Češi a Němci potřebují. "Je to tak, potřebujeme se navzájem a obzvláště v těžkých časech," řekl. Poznamenal, že pro mladé lidi byla pandemie prvním setkání s tím, že otevřená Evropa není samozřejmostí. "Nebojujeme jen s koronavirem, ale i s virem nacionalismu," řekl. Posselt také vyjádřil výhrady k tomu, že státy uzavíraly své hranice. "Na hranicích najednou stáli policisté s automatickými zbraněmi, jako by chtěli virus zastřelit," uvedl.
Kriticky se vyjádřil i o faktu, že Česko ani v době přetížení nemocnic nepřekládalo v pohraničním regionu nemocné do blízkého Německa, ale raději je podle něj z národní prestiže vozilo stovky kilometrů do volných českých klinik.
Posselt na úvod projevu připomenul oběti covidu-19, ale také řádění tornáda na jižní Moravě a tragické záplavy na západě Německa. Společně s účastníky sjezdu pak uctil památku mrtvých. Soustrast s řáděním živlu na západě Německa vyslovil i Herman.
Aktualizováno před 8 minutami
Steinmeier ocenil při návštěvě Pavla přátelské vztahy Česka a Německa, chtějí se scházet každý rok
Související

Cenu sudetských Němců považuje Herman za potvrzení svého úsilí

Daniel Herman převzal německé státní vyznamenání
Daniel Herman , sudetští němci
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 8 minutami

Steinmeier ocenil při návštěvě Pavla přátelské vztahy Česka a Německa, chtějí se scházet každý rok
před 8 minutami

Nekula podal další podnět na UOHS kvůli cenám vajec, obchodníci prý zneužívají dominantní postavení
před 44 minutami

V Česku jsou tisíce mladých uprchlíků z Ukrajiny, kteří nestudují střední školu
před 54 minutami

Nekula chce použít rezervy EU na podporu odvětví proti růstu cen
před 1 hodinou

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr
před 1 hodinou

Patrik Tušl si za vydírání, vyhrožování a nenávistné výroky ve vězení odpyká 15 měsíců
před 2 hodinami

Česko stárne. Počet důchodců roste, důchodový systéme je neudržitelný, varují experti
před 2 hodinami

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila
před 2 hodinami

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků
před 2 hodinami

Soud potvrdil mladíkovi podmínku za přípravu bombových útoků v Praze
Aktualizováno před 3 hodinami

Po roce 2035 by se mohla prodávat auta na syntetická paliva, navrhuje EK
před 3 hodinami

Japonský premiér Kišida dorazil do Kyjeva
před 3 hodinami

ČEZ se domnívá, že nejhorší část krize je u konce. Ceny budou klesat
Aktualizováno před 3 hodinami

Jurečka se kvůli důchodům sejde i s opoziční SPD
před 3 hodinami

Starostové a nezávislí vyloučili Hlubučka z kauzy Dozimetr
před 3 hodinami

Exploze na Krymu jsou signálem, aby ho Rusové opustili, zní z Kyjeva
před 3 hodinami

Vládní koalice se údajně shodla na omezení podpory stavebního spoření
Aktualizováno před 3 hodinami

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek
Aktualizováno před 3 hodinami

Si Ťin-pching pozval Putina, aby přijel na návštěvu do Číny
před 4 hodinami
Slovenská policie zadržela osm lidí ve starém případu vraždy studenta
Elitní jednotka slovenské policie zadržela osm lidí v téměř 18 let starém případu vraždy studenta Daniela Tupého, která v zemi vyvolala protesty veřejnosti proti extremismu. Policie dnes o zátahu informovala na sociální síti, bližší informace k akci neuvedla. V minulosti v kauze před soudem stanulo pět osob, které soud zprostil obžaloby.
Zdroj: ČTK