Babiš uznal porážku ve volbách. Vyzval své podporovatele, aby přijali jeho prohru

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách a poblahopřál vítězi Petru Pavlovi. Na tiskové konferenci ve štábu na pražském Chodově mu popřál, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy. Babiš soudí, že přes prohu o téměř milion hlasů dosáhl famózního výsledku. Uvedl, že získal víc hlasů než strany pětikoalice v posledních sněmovních volbách. Vyzval také své podporovatele, aby přijali jeho prohru.

Pavel vyhrál prezidentské volby se ziskem 58,32 procenta hlasů, Babiše volilo 41,67 procenta voličů. Pro generála ve výslužbě hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960.000 víc než pro šéfa hnutí ANO. Pavla si tak vybral rekordní počet voličů. Dosavadní prezident Miloš Zeman dostal nejvíc hlasů před pěti lety a to 2,85 milionu. Pavel zároveň zvítězil největším rozdílem, Babiše porazil o 16,6 procentního bodu.

"Jsem přesvědčen, že jste to nebyli vy, kteří dělali ty různé ataky," řekl. Zároveň poprosil Pavla, aby vyzval své voliče k uklidnění emocí. "Aby neničili majetek mého nejbližšího týmu, aby nenapadali jejich děti ve školách, aby lidi, kteří podporují hnutí ANO, nepřicházeli o práci, aby přestalo to násilí," uvedl Babiš.

Odmítl, že by dělal negativní kampaň, která ale byla v určitých fázích vyhrocená. Krátce před druhým kolem volby se začaly po internetu a přes e-maily šířit dezinformace o Pavlově úmrtí, odkazovaly na falešný web a údajné prohlášení jeho mluvčí. Policie se věcí zabývá. Babiš dezinformace tehdy odsoudil.

Babiš dvakrát mezi prvním a druhým kolem volby uspořádal tiskovou konferenci týkající se anonymních zásilek. Nejprve podle svých slov obdržel dopis s ostrým nábojem adresovaný své manželce, poté anonym vyhrožující mu smrtí v případě, že by ve volbách zvítězil.

Expremiér dnes poděkoval své manželce Monice, která podle něj skvěle zvládla dobu prezidentské kampaně, hnutí ANO a svému týmu.

Prezidentská volba je novou motivací pro ANO, řekl Babiš. ANO je podle něj jediné, které pomáhá lidem. Občany vyzval k volbě nyní opozičního hnutí v příštích volbách do Poslanecké sněmovny.

"Přeju vám svět bez Babiše, zapomeňte na Babiše," řekl expremiér. "Zkuste žít bez Babiše, přestaňte ráno vstávat s nenávistí k Babišovi a večer usínat," uvedl. Předsednictvo ANO podle něj vyhodnotí kampaň a sdělí občanům další strategii, zasedne 8. února.

Babiš očekává, že ho Pavel jako prezident ke spolupráci osloví, pokud chce společnost spojovat. "Považuji za logické, že prezident republiky by měl jasně definovat, jestli chce mluvit s opozicí, nebo ne," poznamenal Babiš. Později v rozhovoru pro televizi Primu řekl, že osobně zatím nově zvolenému prezidentovi negratuloval, protože na něj nemá telefon.

Dnešní Babišova tisková konference trvala pouze zhruba 11 minut, prostor pro dotaz dostaly pouze tři redakce, na dva poslední dotazy neodpověděl. Po prvním kole volby byl briefing dlouhý 45 minut, Babiš se při něm ostře vyjadřoval i proti svému protikandidátovi. Tentokrát se výraznějším atakům vyhnul. Na pódiu jej opět doplnili manželka Monika, členové předsednictva ANO nebo spolupracovnice Tünde Bartha.

Projev poraženého prezidentského kandidáta Andreje Babiše

Vážení spoluobčané, dámy a pánové, gratuluji panu Petru Pavlovi k vítězství a uznávám porážku a blahopřeji mu, že se stane příštím prezidentem České republiky.

Chtěl bych mu popřát, aby byl prezidentem všech občanů České republiky, aby vnímal jejich problémy a aby bojoval za zájmy České republiky.

Chtěl bych strašně moc poděkovat našim voličům. Dosáhli jsme famózní výsledek, famózní výsledek. A teďka se na to dívám dva miliony tři sta sedmdesát sedm tisíc je víc než výsledek Spolu a PirSTANu v posledních sněmovních volbách. Strašně moc děkuji za vaši podporu, děkuji za podporu na mítincích, děkuji za podporu, kterou jste mi posílali dopisy i na sítích, telefonicky. Strašně moc si toho vážím. Byli jste fantastický.

A nic nekončí, protože my tady, hnutí ANO a já jsem byl kandidát hnutí ANO, budeme stále pro vás. Chtěl bych poděkovat mojí paní, protože skutečně sám jsem byl překvapen, jakým způsobem mě podpořila a jsem rád, že naši podporovatelé ji mají rádi, protože ona má ráda lidi, pracuje v nadaci a spolu jsme si to užili. Takže moc děkuju. Nebylo to jednoduché, ale myslím si, že Monika to zvládla skvěle.

No samozřejmě děkuji hnutí ANO, které mě podporovalo. Tady určitě všechny znáte, Alenka Schillerová, Klára Dostálová, Karel Havlíček, Honza Richter, Aleš Juchelka a Vláďa Vořechovský. Takže díky moc a samozřejmě Tünde, samozřejmě. Tünde Bartha všechno to řídila a řídila to skvěle.

Já bych chtěl poprosit všechny naše podporovatele a všechny naše fanoušky, aby akceptovali, že jsem prohrál, a akceptovali, že máme nového prezidenta. A já jsem přesvědčen, že jste to nebyli vy, kteří dělali ty různé ataky. a mně je strašně líto, že např. Tünde strávila poslední dny víc na Policii České republiky než v našem týmu.

Já vás prosím a prosím i pana příštího prezidenta, aby vyzval svoje podporovatele, aby neničili majetek mého nejblížšího týmu. Aby nenapadali jejich děti ve školách, aby lidi, kteří podporují hnutí ANO nepřicházeli o práci, aby přestalo to násilí. Já zásadně odmítám, že bychom dělali nějakou negativní kampaň. A kdo to viděl, i ten Prchal není žádným autorem ničeho. Není to pravda. A pokud je někdo objektivní, tak to všichni viděli, jak to bylo na náměstích, ale k tomu se nechci vracet.

Dvě skvělé zprávy: hnutí ANO a já jsem byl kandidát hnutí ANO a chci poprosit všechny voliče, aby přišli ve sněmovních volbách a dali nám dva miliony tři sta osmdesát dva tisíc hlasů. Protože hnutí ANO je tady jediné, které pomáhá lidem, bojuje za zájmy lidí a myslím, že pro hnutí je to nová motivace, nová motivace, abychom oslovili další voliče a abychom zásadním způsobem vyhráli v parlamentních volbách. Takže to je první pozitivní zpráva a druhá pozitivní zpráva je pro naši rodinu, pro naše děti, pro moji paní.

A já vám přeju svět bez Babiše, zapomeňte na Babiše. Já zdravím celý Twitter, chápu to, takže zkuste žít bez Babiše. Přestaňte ráno stávat s nenávistí k Babišovi a večer usínat. Já jsem vybudoval hnutí, to hnutí je úspěšné a to hnutí pojede dál. A my budeme mít samozřejmě předsednictvo, kde vyhodnotíme celkově kampaň a sdělíme našim občanům další strategii. Takže já tady budu dál pro lidi. Můžete se na mě obracet. Určitě vám budeme pomáhat, i s mojí paní, i v rámci nadace i individuálně a o tom, kde budu a nebudu v budoucnosti rozhodne předsednictvo, ale určitě si myslím, že i když jsem prohrál, tak jsem samozřejmě motivován, aby hnutí pokračovalo.

Jsem velice rád, že pan příští prezident Pavel nevzpomněl moje jméno v projevu, toho si vážím. Na rozdíl od jiného pána, který ho vzpomněl třikrát. Jo, mám být hodnej, dobře. Tak už mlčím a to je všechno. Já vám přeju hodně zdraví. Myslím si, že to dopadlo, jak se to čekalo. Ten soupeř byl strašně silný, nebylo to jenom pět stran, ale samozřejmě všechny média, ale o tom už někteří mluvili. Takže já už budu hodnej, už mlčím a teďka se můžete ptát.

Související

Andrej Babiš

Sedm z deseti voličů Babiše si myslí, že Pavel nebude zastupovat jejich zájmy

Sedm z deseti voličů Andreje Babiše si myslí, že nastupující prezident Petr Pavel nebude zastupovat jejich zájmy. Opačný názor má každý desátý Babišův volič, pětina neví. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury NMS Market Research. Volby hlavy státu vyhrál v lednu někdejší vysoký představitel české armády a NATO Pavel, který v druhém kole porazil šéfa hnutí ANO a bývalého premiéra Babiše.
Petr Pavel

Prezidentské volby oficiálně vyhrál Petr Pavel, potvrdil NSS po vyřízení stížností

Někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel je s konečnou platností vítězem prezidentských voleb, Nejvyšší správní soud (NSS) už rozhodl o všech volebních stížnostech. Napravil jen dílčí chyby volebních komisí, Pavlovo vítězství nad Andrejem Babišem (ANO) je tak nyní o něco výraznější. Rozdíl mezi oběma kandidáty v druhém kole se zvýšil o 298 hlasů na celkových 959.403 hlasů, oznámil dnes soud v tiskové zprávě.

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Andrej Babiš

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. 

Aktualizováno včera

Kongres USA

V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal

Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se dnes nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. 

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém záměru prosadit "zodpovědné justiční reformy" a že udělá vše pro zklidnění situace v zemi. Premiér promluvil k národu v době masových protestů proti reformě soudnictví, která podle demonstrantů povede k oslabení izraelské demokracie. 

Aktualizováno včera

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard, šest jich pošle Španělsko

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně. Španělské ministerstvo obrany počítá s tím, že Ukrajině na konci příštího týdne pošle šest tanků Leopard 2A4.

včera

Aktualizováno včera

Policie Francie

Ve Francii proběhlo další kolo stávek, provázely jej násilnosti

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Při zásazích utrpělo zranění 123 policistů a bylo zatčeno 80 lidí. 

včera

Patrik Schick

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick

Tradiční českou anketu o nejlepšího českého hráče „Fotbalista roku“ vyhrál letos stejně jako loni reprezentační útočník Patrik Schick. Sedmadvacetiletý forvard oblékající na klubové úrovni dres německého Leverkusenu, jenž je momentálně ve stavu zraněných a neúčastní se aktuálního reprezentačního srazu na úvod kvalifikace na mistrovství Evropy 2024, ovládl 58. ročník ankety pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR), když o více než 200 bodů vyhrál před druhým záložníkem Antonínem Barákem z Fiorentiny. Na třetím místě pak skončil plzeňský gólman Jindřich Staněk. 

Aktualizováno včera

Hasiči

Hasiči zasahovali u požáru skládky u Benátek nad Jizerou, platil druhý stupeň

Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Hořelo na ploše zhruba 40 krát 70 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Požár dostali pod kontrolu, zásah ale ještě neukončili. Místo budou přes noc hlídat a ráno rozhodnou o dalším postupu, řekl ČTK po 20:00 mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

včera

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda

Ukrajinci se opravili. Rusové se z Nové Kachovky na jihu země nestáhli

Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes na sociálních sítích generální štáb ukrajinské armády. Doplnil že jeho předchozí trzení o stažení ruské armády z města bylo chybné. K omylu podle něj došlo kvůli nesprávné interpretaci dostupných údajů.

včera

Ilustrační fotografie.

Ukrajina dala Raiffeisen Bank International na seznam sponzorů války

Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. 

Aktualizováno včera

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

včera

Aktualizováno včera

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

včera

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy