Blažek podle poloviny lidí ohrožuje důvěru ve spravedlnost, ukázal průzkum

Polovina Čechů, přesněji 51 procent, se domnívá, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ohrožuje důvěru ve spravedlnost. Už v červnu dospěli ke stejnému závěru ve svém usnesení členové Pirátské strany, která sedí s občanskými demokraty ve vládě. 

Průzkum provedla agentura Median pro Český rozhlas-Radiožurnál. Ze zmíněných 51 procent s tvrzením, že Blažek ohrožuje důvěru ve spravedlnost, rozhodně souhlasí 22 procent a spíše souhlasí 29 procent respondentů. Téměř třetina lidí zároveň otázku nedokázala posoudit. Podle autorů šetření jde o důkaz, že jde o problém jen pro určité okruhy lidí. 

Kroky ministra neohrožují důvěru ve spravedlnost podle 20 procent oslovených, většinou jde o voliče koalice Spolu, jejíž součástí je ODS spolu s TOP 09 a KDU-ČSL. 

Piráti v červnu schválili usnesení, podle kterého setrvání Blažka ve vládní funkci ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády. Reagovali tak na jeho možný střet zájmů ve vztahu k prošetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho další kontroverzní kroky.

O usnesení hlasovalo 514 členů a členek, pro jeho přijetí se vyslovilo 369 z nich. Pirátská strana o výsledcích informovala v tiskové zprávě. Sám ministr na twitteru zmínil, že z 1177 členů Pirátské strany mu vyslovila nedůvěru méně než třetina. 

Blažek je ministrem spravedlnosti už podruhé, ve funkci už působil zhruba rok od července 2012 ve vládě expremiéra Petra Nečase. 

Související

Více souvisejících

Pavel Blažek Ministerstvo spravedlnosti průzkumy Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 38 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy